TOP 50 – Hikvision: Wkraczamy w epokę sztucznej inteligencji
Technologie sztucznej inteligencji (AI) są obecnie wdrażane w wielu różnych sektorach rynku.
Według raportu firmy Tractica sztuczna inteligencja to ogólny termin obejmujący wiele technologii, włączając w to uczenie maszynowe, głębokie uczenie, komputerowe rozpoznawanie obrazów, przetwarzanie języka naturalnego, rozumowanie maszynowe czy tzw. silną sztuczną inteligencję. Uczenie maszynowe (machine learning) oraz głębokie uczenie (deep learning) to dwie główne technologie AI wykorzystywane w zastosowaniach security. Zapewniają wiele korzyści, w tym tworzenie dodatkowych funkcjonalności, zmniejszenie kosztów pracy czy wzrost wydajności procesów biznesowych. W raporcie przedstawiono również przewidywania, zgodnie z którymi dochody z rozwiązań AI mają wzrosnąć z 1,4 mld USD w 2016 r. do 59,8 mld USD w roku 2025.
Hikvision również dostrzega ogromny potencjał biznesowy w możliwościach wykorzystania sztucznej inteligencji w systemach dozoru wizyjnego.
Technologia AI jest obecnie w fazie szybkiego rozwoju. Gdy dojdzie do połączenia sztucznej inteligencji z analizą big data, będzie możliwe stworzenie zupełnie nowych zastosowań biznesowych. Wielu naszych klientów wyraziło już duże zainteresowanie technologią AI – podkreślił Keen Yao, wiceprezes Hikvision Digital Technology.
Chiny można uznać za kraj, w którym najchętniej wykorzystuje się technologię rozpoznawania twarzy. Stosuje się ją m.in. do otwierania drzwi i potwierdzania transakcji bankowych. Na podstawie danych wyciągniętych z zeskanowanej twarzy klienta sprzedawcy mogą dostosować swoją ofertę (np. menu) do zidentyfikowanych cech klienta takich jak wiek, płeć czy nastrój. Chiński rząd entuzjastycznie podchodzi także do możliwości, jakie oferuje AI – na szeroką skalę wykorzystuje się rozpoznawanie twarzy w systemach monitoringu miejskiego czy dozoru wizyjnego w miejscach użyteczności publicznej.
Rozwój AI
Sztuczna inteligencja stanowi ważny element systemów firmy Hikvision. Inwestujemy w inteligentne technologie od 2006 r. Wtedy powstał nasz pierwszy zespół pracujący nad tymi algorytmami – wspomina Keen Yao. W 2013 r. firma zaczęła wdrażać algorytmy deep learning, a w 2016 r. wprowadziła pełną ofertę produktów wykorzystujących tę technologię.
Aby zwiększać wydajność sztucznej inteligencji w systemach dozoru wizyjnego, należy dążyć do jeszcze ściślejszej współpracy z producentami chipsetów. Ze względu na ogromny potencjał możemy w przyszłości wprowadzić na rynek układy scalone, które – dzięki wykorzystaniu technologii AI – zawierają kompletne chipsety przeznaczone do systemów dozoru wizyjnego – dodał Keen Yao.
Dwiema najważniejszymi kwestiami związanymi z wydajnością sztucznej inteligencji pozostaje przetwarzanie i przechowywanie danych. Chmura AI firmy Hikvision stanowi rozproszoną strukturę obejmującą przetwarzanie w chmurze obliczeniowej i przetwarzanie w ramach tzw. edge computing. Dzięki temu algorytm AI z poziomu chmury obliczeniowej działa w sieciach lokalnych rejestratorów oraz serwerów, a także dalej – na urządzeniach brzegowych takich jak kamery dozorowe. Ta trójwarstwowa architektura tworzy nowej generacji aplikacje AI, jeszcze bardziej inteligentne i jeszcze szybsze.
Potrzeba innowacji
Sztuczna inteligencja przekształciła wiele teoretycznych możliwości w rzeczywistość. Dlatego obserwujemy obecnie rosnące zainteresowanie AI ze strony użytkowników końcowych. To z kolei wpływa na rozwój technologii. Aby nie stracić szansy na zaistnienie na tym niezwykle konkurencyjnym rynku, firmy z branży security muszą pozostać innowacyjne.