Strona główna Branże i zastosowania Nowoczesny dozór Politechniki Białostockiej – Case Study

Nowoczesny dozór Politechniki Białostockiej – Case Study

Planując modernizację systemu dozoru wizyjnego uczelni, władze Politechniki Białostockiej stanęły przed trudnym zadaniem. Obiekty są rozproszone na dużym obszarze i zlokalizowane w kilku oddalonych od siebie miejscach.

W skład kampusu wchodzi 14 budynków w Białymstoku, w tym m.in. rektorat, klub studencki, hala sportowa i akademiki, a także gmach Zamiejscowego Wydziału Leśnego w Hajnówce. Planowane jest również podłączenie do systemu kolejnych trzech budynków Wydziału Architektury w Białymstoku oraz czterech budynków Wydziału Zarządzania z Kleosinie.

Przed modernizacją
Zanim zdecydowano się na modernizację systemu dozoru wizyjnego, funkcjonowało wiele wydzielonych systemów z lokalną rejestracją. W kampusie Politechniki Białostockiej działało 46 kamer analogowych różnych producentów (m.in. Samsung i Sanyo), a także 72 kamery IP (m.in. Sanyo, Geovision, Acti i Novus). Dozór nie obejmował Wydziału Architektury oraz Zamiejscowego Wydziału Leśnego w Hajnówce.
Wraz z modernizacją i integracją urządzeń dozoru wizyjnego władze uczelni zaplanowały wdrożenie całodobowego dozoru straży akademickiej, która miałaby podgląd na wszystkie obiekty kampusu. Ze względu na duże rozproszenie geograficzne budynków istotną kwestią było również ujednolicenie zarządzania dozorem, pozwalając zmniejszyć obciążenia administracyjne związane z utrzymaniem systemów lokalnych i zarządzaniem nimi.

Wybór rozwiązania
Po przeprowadzeniu serii testów zdecydowano, że w tych warunkach najlepszą propozycją są rozwiązania firmy Hikvision. Dotychczasowy system został uzupełniony o 32 kamery stałopozycyjne DS-2CD4A26FWD-IZS (2,8–12 mm), 9 kamer DS-2CD4A25FWD-IZS (8–32 mm), 12 kamer DS-2CD4526FWD-IZS (2,8–12 mm) oraz 8 kamer obrotowych DS-2DF8223I-AEL. Ponadto system został wyposażony w dwa rejestratory DS-96128NI-F16 z obsługą macierzy RAID5 i pamięć dyskową (48 TB) oraz rejestratory, które integrują zainstalowane już kamery analogowe DS-7204HGHI-SH/A (5 szt.), DS-7208HGHI-SH/A (3 szt.) i DS-7216HGHI-SH/A (1 szt.). Na potrzeby Uczelnianej Straży Akademickiej do podglądu obrazów z kamer zainstalowano trzy dekodery DS-6408HDI-T oraz manipulator do obsługi kamer obrotowych DS-1100KI.

Komunikacja i integracja
Komunikacja pomiędzy urządzeniami jest oparta na istniejącej infrastrukturze teleinformatycznej i łączach światłowodowych, które są zarządzane i nadzorowane przez Centrum Komputerowych Sieci Rozległych Politechniki Białostockiej i operatora Miejskiej Sieci Komputerowej BIAMAN. Infrastruktura wykorzystuje 22 węzły sieciowe rozlokowane w obiektach kampusu. Do transmisji obrazów z kamer znajdujących się poza budynkami (pod zadaszonym ciągiem komunikacyjnym pomiędzy budynkami wydziałów oraz na słupach) wykorzystano 8 szaf dystrybucyjnych.

Zarządzanie systemem
Zarządzanie zostało ujednolicone i scentralizowane. Serwery znajdują się w serwerowni MSK BIAMAN wyposażonej w systemy kontroli dostępu, monitoringu wizyjnego, przeciwpożarowy oraz wczesnego wykrywania zalaniem wodą. Ciągłość gwarantowanego zasilania zapewniają system UPS i agregat prądotwórczy.
Poszczególne centra monitoringu są usytuowane w portierniach każdego wydziału, a główne centrum całodobowego nadzoru ze stanowiskami straży akademickiej mieści się w akademiku. Do podglądu obrazów w portierniach wydziałów wykorzystano komputery, w całodobowym centrum natomiast zastosowano dekodery sprzętowe odpowiedzialne za wyświetlanie strumieni wizyjnych na 19 monitorach.

Funkcje systemu
W rozległym i rozbudowanym systemie z tak dużą liczbą kamer (przekłada się to na dużą liczbę obserwowanych obrazów) operator centrum monitoringu nie jest w stanie wychwycić wszystkich zdarzeń. W tym celu wybrane kamery wyposażono w funkcje inteligentnej analizy wizyjnej, np. rozpoznawanie numerów tablic rejestracyjnych. W przyszłości może się okazać pomocna m.in. detekcja przekroczenia wirtualnej linii, która w znacznym stopniu ułatwi operatorowi wychwycenie zdarzeń związanych z aktami wandalizmu na ścianach budynków.
Pomocna może się okazać również funkcja detekcji twarzy, dzięki której proces poszukiwania potencjalnego sprawcy może się znacząco skrócić i ograniczyć do przeszukiwania galerii twarzy zamiast wielogodzinnego przeglądania nagranego materiału. W kamerach obrotowych sprawdzi się funkcjonalność automatycznego śledzenia obiektów będących w ruchu, potencjalnie wyłapując istotne zdarzenia – mówi Kamil Guryn z Centrum Komputerowych Sieci Rozległych Politechniki Białostockiej.

Hikvision zaproponował rozwiązanie integrujące kamery analogowe oraz IP różnych producentów w spójny system. Dzięki temu stało się możliwe scentralizowane zarządzanie całym systemem oraz podgląd wszystkich obiektów Politechniki Białostockiej z jednego miejsca.
Zainstalowane kamery spełniają nasze oczekiwania. Mamy urządzenia działające sprawnie nawet w warunkach słabego oświetlenia. Dzięki technologii Darkfighter uzyskiwane obrazy są wyraźne i czytelne nawet w nocy. A wszystko to w konkurencyjnej cenie – dodaje Kamil Guryn.

Z kolei Łukasz Lik, dyrektor ds. technicznych w Hikvision Poland, podkreśla, że największym wyzwaniem w tym projekcie była integracja kamer innych producentów.
Nie korzystaliśmy tu z rozwiązań software’owych, a zdecydowaliśmy się zastosować rejestratory IP. Z tym zadaniem doskonale poradziły sobie nasze „Super NVR-y” DS-96128NI-F16. Duża liczba kanałów i szerokie pasmo wejściowe umożliwiają jednoczesne podłączenie nawet 128 kamer. Dzięki zintegrowaniu protokołów innych producentów, zgodności z Onvif i możliwości bezpośredniej implementacji strumienia RTSP udało nam się spiąć sygnały ze wszystkich kamer w jednym miejscu.

Hikvision Poland
ul. Krakowiaków 50, 02-255 Warszawa
tel. 22 460 01 50, faks 22 464 32 11
e-mail: info.pl@hikvision.com