Strona główna Bezpieczne miasto Sztuczna inteligencja na usługach systemów zabezpieczeń

Sztuczna inteligencja na usługach systemów zabezpieczeń

Mateusz Zapotoczny
Dahua Technology Poland


Deep Blue
W 1997 r. Garri Kasparow, mistrz świata w szachach, został pokonany przez komputer Deep Blue. Wprawdzie komputer wygrał walkowerem po sześciu rozgrywkach, a IBM nie pozwolił mistrzowi szachowemu na analizę rozgrywek komputera czy rewanż, ale mimo wszystko był to kamień milowy w wyścigu do stworzenia sztucznej inteligencji. Sensacja odbiła się głośnym echem we wszystkich mediach.
Przez 20 lat technologia Deep Learning i algorytmy sztucznej inteligencji rozwijały się intensywnie, ich skuteczność wzrastała, a rozwój elektroniki pozwolił na imponującą miniaturyzację. Komputer Deep Blue 20 lat temu ważył kilkaset kilogramów i zajmował powierzchnię małego pomieszczenia, obecnie tę samą moc i możliwości mają układy, które można zmieścić w kieszeni… lub kamerze.

Deep Learning
W kwietniu 2017 r. Dahua Technology nawiązała ścisłą współpracę z firmą Intel Movidius, jednym z liderów w dziedzinie Deep Learning, uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Dzięki tej współpracy wybrane modele kamer Dahua STARLIGHT zostaną wyposażone w silne procesory obróbki obrazu Myriad 2 (VPU). Dzięki temu, oprócz szczegółowości i niebywałej światłoczułości, będą mogły oferować zaawansowaną analizę zawartości obrazu. Moduł sztucznej inteligencji (AI) wbudowany w kamerę pozwoli na rozpoznawanie twarzy, monitorowanie zachowań, kontrolę tłumu czy stereoskopowe widzenie i rozpoznawanie obiektów na wzór ludzkich oczu i mózgu.

Moduł AI, w przeciwieństwie do zwykłej analizy obrazu, nie analizuje samych pikseli na obrazie z kamery. Uczy się, „jak wygląda świat”, po pewnym czasie jest w stanie odróżnić np. drzewo od samochodu czy człowieka od zwierzęcia. Ponadto analizuje rozpoznane elementy i je klasyfikuje, np. po kolorze, kształcie, typie ubioru (czerwona bluza z kapturem, okulary, plecak, długość włosów). Analiza odbywa się w kamerze, a system prezentuje jedynie jej wyniki, dzięki czemu nie jest wymagane stosowanie drogich i dużych serwerów pochłaniających znaczne ilości energii.

Rozwiązanie to pozwala zwiększyć skuteczność rozległych, rozbudowanych systemów monitoringu wizyjnego, w których zwykła analiza VCA była podatna na zmiany pogody i oświetlenia, generowała dużą liczbę fałszywych alarmów oraz wymagała długiej i żmudnej kalibracji lub wymuszała sposób montażu kamer w celu zapewnienia skuteczności.

Nowe kamery mogą się również komunikować z chmurą obliczeniową, gdzie są gromadzone ogromne ilości danych z obserwowanych scen (Big Data) i analizować je np. pod kątem strategii biznesowych. Otwiera też drogę do prawdziwie autonomicznych, samouczących i samokorygujących się systemów zabezpieczeń.

Deep Sense
Dahua Technology poszerza również portfolio rejestratorów. Dzięki współpracy z innym liderem w dziedzinie systemów sztucznej inteligencji – firmą NVIDIA – stworzyła pierwszy na świecie rejestrator NVR Deep Sense wykorzystujący układy NVIDIA® Tesla®P4 GPU. Jako serwer jest w stanie przeprowadzać analizę strukturalną aż 192 kanałów wideo, a algorytmy Deep Learning sprawiają, że system potrafi przeprowadzić symulację, wręcz dedukować na podstawie przechwytywanego obrazu wideo i reagować, zanim nastąpi incydent.

Nowe produkty świetnie uzupełnią systemy rozpoznawania tablic rejestracyjnych i kontroli ruchu, z których firma Dahua Technology jest znana, a także umocnią jej pozycję jako lidera we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań security.

Dahua Technology Poland
ul. Salsy 2
02-823 Warszawa
www.dahuasecurity.com/pl