Strona główna Transport i logistyka Trzeźwość pod kontrolą

Trzeźwość pod kontrolą

Powszechnie wiadomo, że kierowca prowadzący pojazd mechaniczny musi być trzeźwy. To teoria. A jak jest w praktyce?
Jak wykazują kontrole policji drogowej, w 2017 r. uczestnicy ruchu będący pod wpływem alkoholu spowodowali 2163 wypadki (6,6% ogółu), w których zginęły 273 osoby (9,6%), a rannych zostało 2440 osób (6,2%). Nie opublikowano jeszcze statystyk z 2018 r. – miejmy nadzieję, że będą bardziej optymistyczne.

Problem trzeźwość kierowców dotyczy wszystkich przedsiębiorstw, których pracownicy poruszają się pojazdami. Ale dotyka głównie firm sektora transportu i logistyki. Kierowcy autobusów, tramwajów czy pociągów, których praca związana jest z przewożeniem pasażerów, muszą być trzeźwi, bo od tego zależy bezpieczeństwo podróżnych. Dlatego powinni być kontrolowani.

Consorcium STS – integrator systemów security – wychodząc naprzeciw potrzebom pracodawców, opracował autorskie rozwiązanie pozwalające zabezpieczyć wejście na teren zakładu/obiektu osobom nietrzeźwym. Inżynierowie firmy zintegrowali alkomat EBS Platinium z bramkami typu tripod oraz systemami kontroli dostępu i dozoru wizyjnego. Rozwiązanie pozwala na skuteczne zatrzymanie zarówno osób nietrzeźwych (wchodzących i wychodzących), jak i pracowników nieposiadających wymaganych uprawnień, np. do poruszania się pojazdami zakładowymi itp. Nad alkomatem można zainstalować wyświetlacz LCD, na którym pojawiają się informacje, np. o kończących się badaniach BHP pracownika, potrzebie przedłużenia przepustki czy innych uprawnieniach. Jest to przydatne zwłaszcza w przedsiębiorstwach spedycyjnych, z dużą flotą pojazdów, gdzie ważność uprawnień jest niezbędna, aby dopuścić pracownika do wykonywania codziennych obowiązków.

Urządzenie działa bezdotykowo, nie wymaga żadnych ustników czy rurek, a pomiar trwa tylko 2 s. Zaprojektowano je w sposób uniemożliwiający podmianę karty czy „dmuchanie” przez inną osobę. Eksploatacja jest ekonomiczna, ponieważ kalibracja czujnika odbywa się w cyklu 80 tys. pomiarów. Nie ma więc potrzeby ograniczania liczby pracowników poddawanych kontroli. Pomiar jest szybki i wiarygodny.

Urządzenie jest zintegrowane z systemem kontroli dostępu. Aby przejść przez bramkę, pracownik musi poddać się testowi na trzeźwość. System nie przepuści osoby, która nie wykona testu lub jest nietrzeźwa.

Alkomat EBS Platinium można zamontować na bramkach w opcjach jedno- lub dwustronnej kontroli trzeźwości, można go również stosować w śluzach osobowych lub kołowrotach. Takie rozwiązanie pozwala wyeliminować konieczność angażowania do dozoru pracowników ochrony.

Consorcium STS
al. Krakowska 219, 02-180 Warszawa
tel./faks: 22 868 15 25
www.consorciumsts.com