Czym jest ransomware? Poznaj sposób jego ataków i dowiedz się, jak się przed nim bronić
Ransomware to rodzaj złośliwego oprogramowania, który ma na celu zainfekowanie komputera, zaszyfrowanie plików lub zablokowanie całego systemu. Następnie atakujący żądają okupu w zamian za dostarczenie klucza deszyfrującego lub narzędzia odblokowującego.
Typowe metody ataków ransomware obejmują złośliwe załączniki do wiadomości e-mail, fałszywe strony internetowe lub wykorzystywanie luk w zabezpieczeniach systemu w celu uzyskania dostępu do komputera ofiary. Po pomyślnym zainfekowaniu oprogramowanie zaczyna szyfrować pliki, czyniąc je niedostępnymi dla właściciela, a następnie wyświetla żądanie okupu. Zazwyczaj takie żądania mają określony termin, a niezapłacenie okupu w wyznaczonym czasie może skutkować groźbą usunięcia zaszyfrowanych danych lub publicznego ujawnienia informacji o ich zawartości.
Ransomware atakuje różne gałęzie przemysłu, w tym instytucje finansowe, agencje rządowe, szkoły, szpitale i wiele innych. Może infekować dyski lokalne i rozszerzać swój wpływ na wszystkie podłączone urządzenia, a nawet wymazywać całe sieci i kopie zapasowe danych za jednym razem. Chociaż odzyskanie danych bez płacenia okupu jest czasami możliwe, może być czasochłonne i kosztowne, jeśli ofiara jest nieprzygotowana lub stoi w obliczu ukierunkowanego ataku. Aby zapobiec działaniom ransomware, organizacje powinny starannie zarządzać bezpieczeństwem poczty e-mail, zabezpieczeniami sieci, regularnie aktualizować systemy i tworzyć kopie zapasowe krytycznych danych.
Ransomware to rosnące i trwałe zagrożenie
Pierwszy atak ransomware miał miejsce w 1989 r. W tamtym czasie 90 prób usunięcia programu przez użytkownika i ponowne uruchomienie komputera spowodowało zaszyfrowanie wszystkich folderów. Dane pozostałyby niedostępne, chyba że dokonano by płatności na określone konto podane przez oszusta w celu uzyskania klucza deszyfrującego. Współczesne ataki ransomware są bardziej wyrafinowane i kosztowne. Pomimo gwałtownego wzrostu liczby cyberataków przed pandemią incydenty nie ustąpiły wraz z jej złagodzeniem. W regionie Azji i Pacyfiku odnotowano 22-proc. wzrost średniej tygodniowej liczby ataków cybernetycznych na organizację. W skali globalnej roczna stopa wzrostu utrzymuje się na poziomie blisko 40%.
Co więcej, firmy po doświadczeniu ataku często potrzebują kilku tygodni lub miesięcy na odzyskanie danych. Alarmujące jest to, że aż 71% przedsiębiorstw nie jest w stanie przywrócić swoich danych po ataku. Nawet zapłacenie okupu nie gwarantuje odzyskania dostępu do plików. Według statystyk 50% organizacji nadal traci niektóre pliki, a 13% nawet wszystkie. Dlatego zrozumienie wzorców zachowań oprogramowania ransomware i wdrożenie środków zapobiegawczych ma kluczowe znaczenie. Dla firm jest to fundament zapewnienia bezpieczeństwa danych i utrzymania ciągłości prowadzonej działalności.
Zrozumienie zachowań oprogramowania ransomware i sposoby zapobiegania tym atakom
Ataki za pomocą ransomware stały się lukratywnym biznesem dla grup hakerskich specjalizujących się w ukierunkowanych atakach na organizacje. Pierwszym krokiem, by uniknąć zainfekowania firmowej infrastruktury IT, jest zrozumienie, jak działają hakerzy. Zazwyczaj wykonują oni następujące kroki:
Obserwacja – zbieranie informacji o celach ataków.
Infiltracja – nakłanianie do klikania w złośliwe linki (wykorzystywanie luk w systemie lub oprogramowaniu w celu infiltracji, a następnie łączenie się ze stacją przekaźnikową).
Ukrywanie się – przygotowanie do ataku, które może trwać dłuższy czas, ciągłe zbieranie informacji organizacyjnych i pozyskiwanie krytycznych danych.
Zniszczenie i atak – szyfrowanie oryginalnych danych u źródła i usuwanie kopii zapasowych.
Negocjacje – jeśli negocjacje zawiodą, hakerzy mogą ujawnić istotne dla firmy informacje lub bezpośrednio je usunąć.
Ochrona przed ransomware polega na aktualizowaniu systemów i oprogramowania, instalowaniu oprogramowania antywirusowego i białej listy, szkoleniu pracowników, aby nie pobierali nieznanych aplikacji i byli czujni na najnowsze zagrożenia ransomware. Kluczowe znaczenie ma regularne wykonywanie kopii zapasowych danych z funkcjami niezmienności. W przypadku ataku przyspieszenie procesu odzyskiwania danych zapewnia nieprzerwaną działalność biznesową.
Rozwiązania służące ochronie danych, takie jak dostarczane przez Synology, stają się kluczowe we wzmacnianiu organizacji przed atakami ransomware. Kompleksowa ochrona danych Synology zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa, dostępności i przywracalności, ułatwiając skuteczną ochronę przed atakami ransomware.
Rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych po awarii dzięki Synology Data Protection Solution
W obliczu stale rosnącego zagrożenia ze strony oprogramowania ransomware znaczenie ochrony danych staje się coraz bardziej oczywiste. Ransomware powoduje milionowe straty każdego roku i pomimo środków zapobiegawczych problem ten nie ustępuje. Co więcej, hakerzy mogą próbować licznych ataków, podczas gdy organizacje mają tylko jedną szansę na obronę przed nimi. W takim środowisku rozwiązania do ochrony danych stają się kluczem do zabezpieczenia organizacji przed atakami ransomware.
Firma Synology zapewnia kompleksową ochronę, gwarantując najwyższy poziom bezpieczeństwa. W przypadku ataku można szybko uruchomić odzyskiwanie danych, zapewniając nieprzerwaną działalność biznesową. Rozwiązania Synology pomagają personelowi IT w pełnym wdrożeniu ochrony danych, gwarantując bezpieczeństwo, dostępność i możliwość odzyskania danych firmowych, skutecznie powstrzymując ataki typu ransomware. ⦁
Lista kontrolna bezpieczeństwa cyfrowego |
---|
Liczba urządzeń podłączonych do sieci stale rośnie, dlatego polecamy sprawdzenie swojej infrastruktury IT za pomocą bezpłatnej listy kontrolnej Synology. Wystarczy zeskanować kod QR, aby bezpłatnie pobrać listę kontrolną bezpieczeństwa cyfrowego. Już na pierwszy rzut oka widać, co już jest dobrze chronione, a gdzie jeszcze jest miejsce na ulepszenia. Przejdź krok po kroku przez wszystkie ważne punkty bezpieczeństwa. Każde zaznaczone pole wyboru odpowiada punktowi. Im więcej punktów, tym lepiej. W sumie można zdobyć 44 punkty. Nie poddawaj się i chroń cenne dane! Zeskanuj kod QR i pobierz bezpłatną listę kontrolną, aby sprawdzić, jak bezpieczna jest infrastruktura IT w twojej firmie. |
Synology GmbH
Grafenberger Allee 295
40237 Düsseldorf
Germany