#Przemysł #Telewizja dozorowa

Rozwiązania Hikvision dla przemysłu i farm fotowoltaicznych

Zarówno przemysł, jak i firmy działające w sektorze energii odnawialnej, w tym także farmy fotowoltaiczne, zmagają się z coraz większymi wyzwaniami związanymi z bezpieczeństwem. Jednocześnie muszą dbać o swoją efektywność operacyjną i utrzymanie zrównoważonego rozwoju. Aby sprostać temu wyzwaniu, muszą sięgać po nowoczesne rozwiązania, także z zakresu bezpieczeństwa fizycznego, dokładnie takie jak te oferowane przez Hikvision. 
Piotr Świder

Rozwiązania Hikvision, światowego lidera w technologii monitoringu i bezpieczeństwa, bazują na kamerach bispektralnych, algorytmach AI, radarach oraz oprogramowaniu HikCentral. Pozwalają tym samym na kompleksowe zarządzanie infrastrukturą przemysłową czy farmami fotowoltaicznymi, zapewniając nie tylko zwiększoną ochronę, ale także optymalizację wydajności operacyjnej i zarządzania ryzykiem.

Kamery bispektralne Hikvision – zaawansowane monitorowanie i ochrona

Kamery bispektralne DS-2TD2667 to jedne z najnowocześniejszych i najpopularniejszych urządzeń w ofercie Hikvision. Łączą dwa sposoby rejestracji obrazu: w świetle widzialnym (2688×1520 pikseli) oraz za pomocą obrazowania w paśmie średniej podczerwieni, czyli
termowizji (640×512). Dzięki temu z jednej strony zapewniają bardzo precyzyjny obraz (w różnych warunkach oświetleniowych), z drugiej – umożliwiają monitorowanie temperatury obserwowanych obiektów.

Zastosowanie kamer bispektralnych w przemyśle

W zakładach przemysłowych, które są narażone na różnorodne zagrożenia – od wypadków pracowniczych po awarie sprzętu – kamery bispektralne odgrywają kluczową rolę w zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa i monitoringu operacyjnego. Użycie termowizji powoduje, że kamery mogą być stosowane do wykrywania nadmiernego nagrzewania się maszyn, co jest często wczesnym sygnałem awarii. Monitorowanie w czasie rzeczywistym pozwala na szybkie podejmowanie działań prewencyjnych, minimalizując ryzyko przestojów i kosztownych napraw.

Kamery bispektralne PTZ DS-2TD4167 Hikvision mogą stanowić uzupełnienie kamer stałopozycyjnych, ponieważ można za ich pomocą prowadzić nadzór nad rozległym terenem w takich warunkach atmo-
sferycznych, z jakimi nie do końca radzą sobie tradycyjne kamery. Niesprzyjające warunki, takie jak mgła, deszcz, zmrok nie stanowią dla tych kamer bispektralnych żadnej przeszkody. Urządzenia te pozwalają również wykrywać anomalię temperatury na odległość nawet do 1000 m. Termowizja pozwala na wykrywanie zagrożeń o każdej porze dnia i nocy, co zwiększa poziom ochrony zakładów, a moduł światła widzialnego i zastosowany 40-krotny zoom optyczny dają dodatkowe wsparcie operatorowi systemu. Kamery te mają bardzo czuły przetwornik 1/1.8”. Połączenie rozdzielczości 2688×1520 z imponującym zoomem optycznym daje możliwość objęcia monitoringiem bardzo dużej powierzchni. Natomiast moduł termowizyjny dodatkowo ogranicza ewentualne martwe strefy.

Zastosowanie kamer bispektralnych na farmach fotowoltaicznych

Farmy fotowoltaiczne, z racji swojej lokalizacji i specyfiki działania, są szczególnie narażone na różnego rodzaju zagrożenia, w tym kradzieże paneli, wandalizm oraz pożary. Kamery bispektralne Hikvision mogą monitorować stan instalacji pod kątem zmian temperatury, co pozwala na szybkie wykrywanie awarii, takich jak przegrzewanie się paneli. Co więcej, możliwe jest monitorowanie farm fotowoltaicznych również w nocy, kiedy są one szczególnie narażone na działalność intruzów. W przypadku wykrycia nietypowych ruchów system automatycznie wysyła alerty, co umożliwia szybką interwencję.

AI – inteligentna analiza wideo dla przemysłu i farm fotowoltaicznych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi kolejny kluczowy element rozwiązań Hikvision dla przemysłu i farm fotowoltaicznych. Inteligentna analiza wideo (IVA) pozwala na przekształcanie dużej ilości danych w użyteczne informacje, które mogą być wykorzystywane do poprawy bezpieczeństwa i wydajności operacyjnej. Systemy AI w kamerach Hikvision umożliwiają automatyczną detekcję i klasyfikację zdarzeń na podstawie analizy obrazu. Przykładem może być wykrywanie naruszeń bezpieczeństwa, takich jak wkraczanie pracowników do stref niebezpiecznych czy ogólną ochronę obwodową.

Dzięki AI możliwe jest także monitorowanie warunków pracy pracowników, takich jak przestrzeganie norm BHP, w tym dotyczących ubrania roboczego, także braku kasku. Systemy te działają w czasie rzeczywistym, co umożliwia natychmiastową reakcję na nieprawidłowości.

AI umożliwia także automatyczne monitorowanie stanu technicznego paneli fotowoltaicznych oraz identyfikację wszelkich nieprawidłowości. AI może analizować obraz termiczny, wykrywając miejsca, gdzie panele są uszkodzone lub przegrzane, umożliwia to szybką naprawę i utrzymanie wysokiej wydajności.

Sztuczna inteligencja może także automatycznie rozpoznawać wtargnięcie osób trzecich na teren farmy. Potrafi przy tym odróżniać ludzi od zwierząt czy innych obiektów, co znacząco redukuje liczbę fałszywych alarmów.

Radary Hikvision – rozszerzona ochrona obiektów przemysłowych i farm fotowoltaicznych

Radary DS-TDSB0G w połączeniu z kamerami bispektralnymi i technologią AI oferują wykrywanie incydentów na dużych obszarach. Radary mogą bowiem skanować teren na odległość nawet do 2000 m, w warunkach całkowitego braku widoczności, i dostarczać informacji o położeniu obiektów. Stanowi to świetne uzupełnienie systemu składającego się z kamer bispektralnych i sprawia, że całe rozwiązanie staje się kompleksowe.

W przemyśle radary wykorzystywane są do monitorowania dużych przestrzeni, niełatwych do nadzoru za pomocą tradycyjnych kamer. Mogą także skanować strefy magazynowe oraz miejsca o wysokim poziomie ryzyka, np. składowiska materiałów łatwopalnych. Radary Hikvision dostarczają informacji o prędkości, kierunku i lokalizacji wykrytych obiektów, co pozwala na natychmiastowe reagowanie na potencjalne zagrożenia. Taki system składający się z kamery PTZ oraz radaru poprzez ich odpowiednią kalibrację umożliwia również śledzenie i rozpoznanie obiektu.

Radary są doskonałym elementem systemu ochrony farm fotowoltaicznych, często położonych na odludziu i w związku z tym wymagających skutecznej ochrony obwodowej. Praca radarów jest niezależna od warunków pogodowych czy pory dnia. Technologia radarowa pozwala na precyzyjne określenie pozycji intruzów, co w połączeniu z kamerami bispektralnymi umożliwia natychmiastową identyfikację zagrożenia i jego neutralizację.

Platforma zarządzania HikCentral – kompleksowa kontrola systemu

Jednym z najważniejszych elementów systemu Hikvision jest platforma HikCentral, która pozwala na centralizację i automatyzację monitoringu oraz zarządzanie bezpieczeństwem obiektu. HikCentral to zaawansowane narzędzie, które integruje wszystkie komponenty systemu – od kamer bispektralnych, przez radary, po systemy AI – w jedno, łatwe w obsłudze środowisko. HikCentral umożliwia pełną kontrolę nad monitorowaniem zakładów przemysłowych. Platforma oferuje szereg funkcji, takich jak zdalny dostęp do kamer, monitorowanie stanu urządzeń, analiza danych w czasie rzeczywistym oraz automatyzacja procesów.

Rozwiązania Hikvision oparte na kamerach bispektralnych, technologii AI, radarach oraz platformie do zarządzania HikCentral oferują kompleksowe podejście do ochrony zarówno w przemyśle, jak i na farmach fotowoltaicznych. Oprogramowane integruje również pozostałe systemy ochrony, np. kontrolę dostępu czy systemy alarmowe. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom Hikvision wspiera przemysł i sektor energii odnawialnej w ich drodze ku bardziej zrównoważonej i efektywnej przyszłości. ⦁

Rozwiązania Hikvision dla przemysłu i farm fotowoltaicznych

Czy widzisz to co ja?

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.