#Kontrola dostępu #Relacje

Przyszłość bezpieczeństwa i kontroli dostępu w dobie sztucznej inteligencji

Prestiżowe wydarzenie Nedap Security Day, zorganizowane przez firmę Nedap Security Management, odbyło się 11 września 2024 r. w wyjątkowej scenerii Fabryki Wełny w Pabianicach. Zaprezentowano tam najnowsze technologie związane z kontrolą dostępu oraz cyberbezpieczeństwem. Uczestnicy mieli też okazję poznać innowacyjne rozwiązania przedstawione przez partnerów technologicznych: CBC Poland, BT Electronics, Innovatrics oraz HID.

Spotkanie NSD to wyznacznik trendów w branży systemów kontroli dostępu i nie inaczej było tym razem. Gospodarze, Anna Twardowska i Grzegorz Kosik, zademonstrowali nowe rozwiązanie Nedap Mobile Access, używając kart wirtualnych przechowywanych w Apple Wallet, by rozpocząć konferencję. Podczas wydarzenia cały czas widoczny był silny nacisk na rozwój technologii, o czym świadczył dobór prelegentów.

Jednym z najważniejszych punktów agendy była prezentacja prof. Aleksandry Przegalińskiej z Akademii Leona Koźmińskiego, która omówiła, jak AI przeobraziła się z rewolucji w ewolucję. Zwróciła uwagę na „wielkie trio”, czyli moc obliczeniową, big data i algorytmy, które są kluczowe dla przyszłości AI. Omówiła także wyzwania związane z ograniczeniami, jakimi cechują się zbiory danych i infrastruktura IT. Porównała również obecne zmiany do bańki spekulacyjnej i prognozowała bardziej zrównoważony rozwój tej technologii.

Podczas prezentacji Nedap Access Anna Twardowska i Grzegorz Kosik podkreślili 95-letnią historię firmy, która nieustannie się rozwija i adaptuje do zmieniających się warunków rynkowych. Badania przeprowadzone przez Nedap wśród menedżerów ds. bezpieczeństwa wykazały, że największe wyzwania to niestabilność świata, rosnąca liczba regulacji, nowe pokolenie z innymi oczekiwaniami, zwiększająca się rola działów IT oraz potrzeba optymalizacji kosztów.

Podczas debaty eksperckiej uczestnicy dyskutowali o roli kontroli dostępu w bezpieczeństwie obiektów. Głos zabrali Łukasz Stępień z Ghelamco, Tomasz Gawin z mBanku, Renata Hartle z Colliers i Dariusz Kluska z Reckitt, którzy poruszyli kwestie standardów, integracji systemów i bezpieczeństwa. Szczególnie interesujący był wątek dotyczący wirtualnych kart dostępu oraz możliwości wpływu systemów na oszczędności operacyjne.

Błażej Ożga z Nedap Security Management przedstawił najnowsze technologie firmy. Swój wstęp poświęcił polityce zarządzania certyfikatami bezpieczeństwa, wskazał na najwyższy poziom cybersecurity w AEOS, wprowadzenie multifirmware loading umożliwiającego zaplanowanie ładowania oprogramowania układowego do poszczególnych elementów systemu, oraz innowacje związane z Nedap Mobile Access. Ciekawym wątkiem było PACE, bazujące na koncepcji cyfrowych bliźniaków, które zapewnia zarówno graficzną prezentację przydzielonych dostępów, jak i zgłaszanie w ten sposób próśb o ich nadanie. PACE jest systemem klasy Physical Identity and Access Management (PIAM), który pomaga organizacjom o wysokiej dynamice autoryzacji w płynnym zarządzaniu tożsamościami i dostępem. Jego unikalny model autoryzacji i intuicyjne narzędzia wizualizacji sprawiają, że zadanie zarządzania autoryzacjami bardzo dużej liczby posiadaczy kart jest szybsze i łatwiejsze. Pace działa jako nadrzędny system dla wszystkich systemów kontroli dostępu w wielu lokalizacjach.

W trakcie wydarzenia partnerzy technologiczni przedstawili swoje rozwiązania. Michal Vilagi z Innovatrics zaprezentował smartFace – system biometrycznego rozpoznawania twarzy, który zintegrowany z kontrolą dostępu umożliwia szybką i skuteczną identyfikację. Przemysław Szamocki z CBC Poland omówił platformę GANZ CORTROL VMS, która dostosowuje się do wymogów dyrektywy NIS2 i pozwala na integrację z innymi systemami, w tym z systemem AEOS. Z kolei przedstawiciele HID, Katarzyna Hoffmann-Sielicka i Kamil Targalski,
zaprezentowali najnowsze rozwiązania w zakresie mobilnych rozwiązań oraz nowe czytniki SIGNO.

Na zakończenie Rafał Kondak z BT Electronics przedstawił system depozytorów SAIK, które umożliwiają przechowywanie nie tylko kluczy, ale także broni i innych cennych przedmiotów, zapewniając ich pełne bezpieczeństwo w różnych obiektach. W ciekawy sposób zademonstrował też poziomy integracji SAIK z systemem kontroli dostępu.

Nedap Security Day 2024 dostarczył uczestnikom wiedzy o nowoczesnych rozwiązań technologicznych, a także zapewnił możliwość uczestnictwa w inspirujących dyskusjach o przyszłości bezpieczeństwa w erze sztucznej inteligencji. ⦁

Przyszłość bezpieczeństwa i kontroli dostępu w dobie sztucznej inteligencji

Czy widzisz to co ja?

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.