#Kontrola dostępu #Przemysł

Znaczenie fizycznego bezpieczeństwa w centrach danych

W dzisiejszej erze cyfrowej centra danych są kręgosłupem globalnej gospodarki, przechowując ogromne ilości informacji. Według raportu ResearchAndMarkets wartość europejskiego rynku centrów danych ma rosnąć w tempie 7,96% rocznie (CAGR) w latach 2024-2029.

Zapewnienie bezpieczeństwa tym obiektom ma zatem olbrzymie znaczenie. Przy czym poza ochroną danych przed cyberatakami, należy brać pod uwagę także, a może przede wszystkim, fizyczną ochronę centrów danych.

Wzmocnienie ochrony obwodowej

Ochrona obwodowa jest pierwszą linią ochrony i kluczowym elementem każdego systemu bezpieczeństwa. Najważniejsze jest szybkie wykrycie intruza, a zabezpieczenie obwodu obiektu daje zespołom ochrony możliwość podjęcia natychmiastowych działań i zwiększa szansę na powstrzymanie potencjalnego intruza.

Zaawansowane technologie światłowodowe, takie jak seria Fiber Defender i Echopoint, wykrywają wibracje powstałe w wyniku próby sforsowania ogrodzenia lub przejścia intruza przez chroniony obszar. Seria EchoPoint wykorzystuje inteligentne algorytmy detekcji, aby precyzyjnie wskazać lokalizację naruszenia z dokładnością do +/- 6 m w zasięgu do 100 km. System EchoPoint może być ukryty w gruncie lub zamontowany na ogrodzeniu, można też zastosować te dwa sposoby instalacji. Dzięki wysoko zaawansowanym algorytmom system może odfiltrować fałszywe alarmy i zapewnić precyzyjne wykrycie lokalizacji intruza. W przypadku zastosowania na ogrodzeniu system skutecznie wykrywa próby przecinania siatki, wspinania się na ogrodzenie oraz czołgania się pod nim, co jest przydatne do zlokalizowania miejsca włamania, słabych punktów lub przewidywaniu przyszłych zachowań intruzów. W przypadku umieszczenia w gruncie EchoPoint rozpoznaje, czy wibracje powodowane są przez kroki, kopanie ręczne/maszynowe czy pojazdy. Pozyskane dzięki temu informacje mogą posłużyć do lepszego zobrazowania aktualnej sytuacji na terenie obiektu i podjęcia stosownych działań, np. wysterowania kamery, zamknięcia wyjść, włączenia oświetlenia, nadania komunikatów ostrzegawczych czy wysłania załogi interwencyjnej.

Wykrywanie i odstraszanie intruzów

Jeśli intruzom uda się sforsować ogrodzenie, ważna jest możliwość ich śledzenia. Wykrywanie nieupoważnionych osób zbliżających się do budynku lub wchodzących na obszar o ograniczonym dostępie może zapobiec dalszym komplikacjom. Systemy LiDAR, takie jak REDSCAN Pro służą do ochrony otoczenia budynków także wtedy, gdy jest to rozległy teren, umożliwiają przy tym dostosowanie stref detekcji do potrzeb klienta lub warunków otoczenia obiektu. Dla każdej z wyznaczonych stref można ustalić inną automatyczną reakcję systemów bezpieczeństwa, np. automatyczne powiadomienie w oprogramowaniu VMS/PSIM, gdy intruzi wejdą do najdalszej strefy i uruchomią sygnał alarmowy. Może to być też automatyczne polecenie dla załogi interwencyjnej. REDSCAN Pro zapewnia szeroki obszar wykrywania w polu 50 x 100 m, który można podzielić na osiem niezależnych stref. Dla każdej wydzielonej strefy można ustawić inne parametry rozpoznawania obiektów, uwzględniając takie zmienne, jak różna prędkość pojazdów czy obecność ludzi.

Kolejnym ważnym elementem infrastruktury bezpieczeństwa jest konstrukcja budynku, będącego centrum danych. Z założenia większość takich obiektów pozbawiona jest okien, a liczba wejść ograniczona. Ale sama bryła budynku musi być także zabezpieczona przed takimi zagrożeniami, jak wiercenie otworów w ścianach czy próby wejścia przez systemy wentylacyjne lub dach. Z pomocą przychodzi technologia LiDAR, dzięki której można uzyskać niewidoczne „ściany” oraz wirtualne „sufity” na dachach, otaczając w ten sposób budynek niewidocznym polem ochronnym, przez które nikt nie przedostanie się niezauważony. Systemy LiDAR OPTEX są także wyposażone w inteligentną funkcję dynamicznego filtrowania zdarzeń uruchamiającą alarm tylko wtedy, gdy osoba zbliża się do budynku, a na miejscu nie ma pracownika ochrony, mogącego zweryfikować jej tożsamość. REDSCAN mini-Pro, model RLS2020V, ma wbudowaną kamerę IR umożliwiającą weryfikację nawet w całkowitej ciemności, zapewniając tym samym kompleksowe rozwiązanie w dziedzinie monitorowania bezpieczeństwa.

Zabezpieczanie serwerowni

Serwerownie to obszary o ograniczonym dostępie, zazwyczaj zarezerwowanym wyłącznie dla obsługi technicznej. Jedynie upoważniony personel ma do nich wstęp. Kontrola za pomocą identyfikatora lub danych biometrycznych może być niewystarczająca. W tym przypadku idealne okazują się detektory 2D LiDAR, zapewniają bowiem wszechstronne możliwości wykrywania i działają skutecznie niezależnie od zmian temperatury lub oświetlenia. Dzięki temu są odpowiednie do stosowania w serwerowniach, gdzie mogą być instalowane w przestrzeni między sufitowej lub bezpośrednio przy szafach serwerowych.

Detektory 2D LiDAR również mogą „budować” niewidzialne sufity, ściany i podłogi, otaczając ochronnym polem jednostki serwerowe i eliminując w ten sposób wszelkie ewentualne luki w zabezpieczeniach. Strefy wykrywania tworzone za pomocą detektorów 2D LiDar mogą być niezależne. Po zintegrowaniu z odpowiednim oprogramowaniem VMS detektory REDSCAN mogą precyzyjnie zlokalizować miejsce naruszenia i aktywować kamery do monitorowania konkretnego punktu, co umożliwia szybszą reakcję. Na przykład, jeśli upoważniona osoba ma dostęp do regału pierwszego, ale manipuluje przy regale drugim, system aktywuje się, blokując pomieszczenie i alarmując zespół ochrony. Rozmiar wykrywanego obiektu można dostosować tak, aby system alarmowy był aktywowany nawet wtedy, gdy w otoczeniu serwera znajdzie się nie cała całą sylwetka człowieka, a tylko jego ręka wyciągnięta po to, by podłączyć kabel sieciowy lub włożyć pamięć USB.

Podsumowanie

Rozwiązania OPTEX do wykrywania włamań, w tym zaawansowana technologia LiDAR i technologia światłowodowa, stanowią solidną i kompleksową odpowiedź na potrzebę zaawansowanej i predykcyjnej ochrony centrów danych. Od zabezpieczenia obwodu i konstrukcji budynku po ochronę serwerowni systemy OPTEX oferują precyzyjne i niezawodne wykrywanie w celu zapewnienia bezpieczeństwa i integralności infrastruktury krytycznej. Rozwiązania OPTEX to najwyższy poziom bezpieczeństwa dla centrów danych i pewność, że są one chronione przed wszelkimi fizycznymi włamaniami. ⦁

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.