#Infrastruktura krytyczna #WAŻNE: Nie przegap

Jak skutecznie dbać o bezpieczeństwo obiektów infrastruktury krytycznej

Urządzenia Hikvision do ochrony infrastruktury krytycznej

Szybka reakcja odpowiednich służb chroniących obiekty infrastruktury krytycznej, zapobiegająca nieprzyjemnym w skutkach incydentom, jest możliwa przede wszystkim dzięki zastosowaniu najlepszej jakości urządzeń i oprogramowania, takich jak kamery bispektralne oferowane przez firmę Hikvision, która nieustająco rozwija techniki termowizyjne.

Nie tylko zakłady będące obiektami infrastruktury krytycznej powinny ze stosowania kamer bispektralnych uczynić fundament swojej ochrony, ale także wszystkie firmy, którym zależy na zapewnieniu jak największego poziomu bezpieczeństwa. To bowiem kamery bispektralne zapewniają obraz doskonałej jakości, bez przekłamań związanych z refleksami światła czy zniekształceniami biorącymi się z niskiego poziomu oświetlenia.

Hikvision w ostatnim czasie wprowadził na rynek rodzinę kamer bispektralnych Heat Pro o podwyższonej czułości termicznej wynoszącej 35 mK i z ulepszonym systemem analizy wideo – VCA 3.0. Skutkiem tych zmian jest zdecydowanie mniejsza liczba fałszywych alarmów, co ma niewątpliwe znaczenie dla wiarygodności informacji o incydencie i sprzyja właściwej reakcji służb bezpieczeństwa. Nowy system analizy wideo VCA 3.0 bardzo dobrze sobie radzi w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, a jego kalibracja została znacznie uproszczona w porównaniu ze wcześniejszą wersją.

Kamera bispektralna typu bullet

Kamera bispektralna typu bullet

Kamery bispektralne są dostarczane również w formie głowic szybkoobrotowych PTZ oraz pozycjonerów PTZ. Hikvision w ostatnim czasie wprowadził na rynek pozycjonery PTZ dalekiego zasięgu, o czułości termicznej 25 mK i rozdzielczości 1280 x 1024 pikseli. Dzięki oprogramowaniu do analizy wideo urządzenia te potrafią wykryć obiekt z odległości prawie 3 km, rozpoznając, czy jest nim człowiek. Dostępne są też rozwiązania z laserem z pomiarem odległości i GPS, dzięki czemu można określać położenie GPS wykrytego obiektu.

Bispektralna kamera PTZ

Bispektralna kamera PTZ dalekiego zasięgu

Termowizja może być też wykorzystywana do wykrywania dronów. Przykładem jej zastosowania jest wirujący pozycjoner, który obracając się, skanuje całe otoczenie wokół własnej osi, podobnie jak to czyni radar. Urządzenie po wykryciu obiektu naprowadza inne urządzenia lub kamerę PTZ, która dokonuje zbliżenia i weryfikacji.

Termowizyjny skaner 360 stopni

Termowizyjny skaner 360 stopni

Urządzeniami naprowadzającymi inne kamery PTZ mogą być też typowe radary security. Hikvision w zeszłym roku powiększył ofertę o wyjątkowo odporny na warunki atmosferyczne model, który umożliwia rozpoznanie człowieka z odległości 1800 m przy kącie detekcji 90°. Ponadto radar przekazuje bardzo szczegółowe informacje o trajektorii ruchu wykrytego obiektu. Kamera PTZ naprowadzana tego typu radarem pozwala na precyzyjną weryfikację zagrożenia i szybką reakcję na naruszenia strefy chronionej, nawet jeśli jest ich kilka w tym samym czasie.

Głośnik IP

System kamer bądź radarów może być sprzężony z systemem zewnętrznych głośników IP. Komunikaty mogą być uruchamiane automatycznie w momencie dostrzeżenia intruza naruszającego strefę chronioną. Taki komunikat ma aspekt informujący, ale też mocno odstraszający. W wielu przypadkach wystarczy, by zniechęcić intruza do wtargnięcia do strefy chronionej.

Poza udoskonalaniem urządzeń wykorzystujących termowizję oraz systemami radarowymi Hikvision zajmuje się rozwojem oferty związanej z zastosowaniem światłowodów. W ubiegłym roku firma wprowadziła do sprzedaży zaawansowane analizatory kabla światłowodowego stosowanego w ochronie perymetrycznej na ogrodzeniach oraz umieszczanych w gruncie. Analizatory wykrywają zmiany parametrów kabla światłowodowego wywołanych drganiami, które mogę wystąpić przy forsowaniu bariery (płotu) czy w wyniku przechodzenia w bliskiej odległości kabla umieszczonego w ziemi.

Analizator do ochrony perymetrycznej dla
kabla światłowodowego

Połączenie kabla sensorycznego lub radaru z systemami kamer wizyjnych albo bispektralnych powoduje synergiczne wzmocnienie systemu zabezpieczeń. Urządzenia te wzajemnie się uzupełniają, zatem razem są mniej podatne na wpływ środowiska czy próby obejścia systemu dozoru. Może się to przełożyć na istotne podwyższenie jakości pracy takiego systemu i skuteczności służb. Niezależnie jednak od stosowanej technologii należy przede wszystkich sprawdzać stan faktyczny zainstalowanego systemu. Warto regularnie kontrolować, czy system jest w pełni sprawny, czy został prawidłowo dobrany i skonfigurowany, a także czy liczba urządzeń detekcyjnych wystarczy, by objąć nadzorem cały obszar.


Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.