#Facility management

Głos branży – bezpieczeństwo obiektów hotelowych

Hotel jest obiektem specyficznym i skomplikowanym. Zarządzający nim muszą zadbać o bezpieczeństwo zarówno gości, jak i pracowników, nie bagatelizując przy tym ochrony mienia. Jak do kwestii zabezpieczeń hoteli podchodzą przedstawiciele branży security?

Dahua Technology podkreśla rozwiązania
wspierające bezpieczeństwo hoteli
Wojciech Pawlica
Product Manager,
Dahua Technology Poland

Liczba osób korzystających z hoteli od wielu lat systematycznie rośnie. Wymusza to na właścicielach i pracownikach hoteli coraz większą dbałość o szeroko pojęte bezpieczeństwo gości. Dla bezpieczeństwa gości na terenie budynku instalowanych jest wiele różnych systemów, które pośrednio lub bezpośrednio wpływają na jego poprawę. Jednym z podstawowych ogniw jest wyposażenie hotelu w systemy ochrony przeciwpożarowej i kontroli dostępu do pokoi hotelowych. Uzupełnieniem są systemy telewizji dozorowej IP coraz powszechniej stosowane w całej przestrzeni publicznej. Bardzo często kamery są instalowane w sposób dyskretny, np. w czujkach dymu, włamania czy ukryte w różnych przedmiotach. Możliwość rejestracji obrazu z kamer, jak również wykorzystanie zaawansowanych metod cyfrowej analizy obrazu, np. rozpoznawania twarzy czy nowych technologii, poprawiły zdecydowanie bezpieczeństwo gości. Dahua Technology proponuje również uzupełnienie tego systemu o dwa kolejne stopnie zabezpieczenia. System zamków elektronicznych zabezpieczających wejścia do pokoi hotelowych wyposażone w czytniki kart. System jest zintegrowany z oprogramowaniem zainstalowanym na komputerze w recepcji hotelu i umożliwia szybką weryfikację np. liczby wolnych pokoi, liczby osób aktualnie przebywających w hotelu czy stawek za poszczególne pokoje. Dahua proponuje kompletne rozwiązanie kontroli dostępu – od różnego rodzaju czytników (klawiatura, karty RFID, czytniki biometryczne), poprzez kontrolery (2- i 4-drzwiowe) w różnym wykonaniu (montowane w samodzielnych skrzynkach lub np. w rozdzielniach na szynie DIN), aż po elektroniczne zamki i zwory elektromagnetyczne. Systemy kontroli dostępu do newralgicznych pomieszczeń w hotelu, takich jak sejf, serwerownia czy recepcja, nie tylko chronią dobro gości, ale również poprawiają komfort bezpieczeństwa osób tam pracujących. Bezpieczeństwo obiektów hotelowych można i należy rozpatrywać na wielu płaszczyznach. To nie tylko kontrola dostępu do pokoi, ochrona przed włamaniem, pożarem czy zalaniem. To również dbanie o wysoki poziom dyskrecji, zwłaszcza w tych hotelach, gdzie zatrzymują się osoby znane, politycy czy gwiazdy estrady.

 

Schrack Seconet:
skuteczne zaalarmowanie o pożarze
Krzysztof Kunecki
dyrektor techniczny,
Schrack Seconet Polska

W zakresie bezpieczeństwa pożarowego w hotelu skupię się na jednym z najważniejszych aspektów. Należy bowiem zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie wszystkim gościom i pracownikom hotelu skutecznego poinformowania i zaalarmowania o pożarze, a także umożliwienie bezpiecznej ewakuacji.
W przypadku dużych obiektów hotelowych (powyżej 200 miejsc noclegowych), które wymagają zastosowania dźwiękowego systemu ostrzegawczego (DSO), mogą być zastosowane dodatkowe, adresowalne sygnalizatory akustyczne do lokalnego zaalarmowania o pożarze w jego pierwszej fazie. W praktyce działa to następująco: w momencie wykrycia pożaru przez czujkę pożarową zlokalizowaną w pokoju hotelowym (alarm I stopnia) zostaje uruchomiony tylko adresowalny sygnalizator akustyczny zintegrowany z tą czujką lub sygnalizator adresowalny znajdujący się najbliżej miejsca alarmu. Dzięki temu osoby znajdujące się w bezpośrednim otoczeniu zagrożenia zostają o nim bezzwłocznie powiadomione, ale alarm nie pojawi się w całej strefie (piętro hotelowe) – zapobiega to niepotrzebnej ewakuacji w przypadku fałszywego alarmu.
Ponieważ sygnalizatory akustyczne nie mogą być uruchomione równolegle z DSO (komunikaty ostrzegawcze nie byłyby zrozumiałe), zostają wyłączone (wyciszone) w momencie wyzwolenia alarmu II stopnia, czyli gdy personel ochrony potwierdzi alarm poprzez wciśnięcie najbliższego ROP-a lub w wyniku wykrycia alarmu przez inną czujkę pożarową wskutek rozwoju pożaru.

 

Hikvision preferuje
podejście holistyczne
Paweł Augustowski
Project Engineer,
Hikvision Poland

System telewizji dozorowej odgrywa coraz większą rolę w zabezpieczaniu obiektów hotelowych. Nie służy już tylko do obserwacji, ale m.in. także do identyfikacji bądź rozpoznania osób. Zanim zamontujemy system CCTV w hotelu, musimy zastanowić się nad grupą docelową klientów, potrzebami obiektu i jego lokalizacją. W zależności od położenia, np. hotel w centrum Warszawy oraz hotel poza miastem, zagrożenia z tego wynikające będą odmienne.
Skuteczność systemów opiera się przede wszystkim na inteligentnych funkcjach typu:
– wykrycie pozostawionego obiektu (np. bagaż),
– zabranie przedmiotu ze strefy (np. kradzież cennego wyposażenia hotelu),
– przekroczenie wirtualnej linii (wstęp na obszar wydzielony dla obsługi hotelowej),
– detekcja twarzy (archiwizacja zdjęć osób wchodzących do obiektu),
– rozpoznawanie twarzy (na podstawie bazy zdjęć centrum monitoringu może zostać ostrzeżone przed złodziejem bądź niepożądaną osobą),
– odczyt tablic rejestracyjnych (automatyzacja wjazdu do obiektu lub dokumentowanie pojazdów niewłaściwie parkujących na miejscach parkingowych).
W tak dużych obiektach jest bardzo ważne, by system nie wywoływał fałszywych alarmów i niepotrzebnie angażował służby ochrony fizycznej. Zarządcy hoteli od dłuższego czasu redukują liczbę osób zatrudnionych do ochrony obiektu, coraz większe środki są przekazywane na elektroniczne systemy zabezpieczeń. Firma Hikvision oferuje kompleksowe rozwiązania do ochrony obiektów hotelarskich: od kamer, poprzez rejestratory, aż po ściany wizyjne sterowane za pomocą klawiatur. Ważną cechą systemu jest prostota obsługi, operator monitoringu w przypadku wykrycia np. intruza może szybko zareagować i skierować kamerę na zdarzenie. Z punktu widzenia centrum monitoringu ważnymi kwestiami są długi czas archiwizacji oraz inteligentne przeszukiwanie nagrań wg np. detekcji ruchu w danej strefie bądź przekroczenia linii. Operator centrum monitoringu nie musi przeszukiwać wielogodzinnego materiału, by znaleźć np. nagranie 1-minutowe, zarejestrowany materiał jest w stanie przeszukać po zaznaczeniu interesującego pola i w kilka sekund będzie widział na nagraniu pola z detekcją ruchu.
W obiektach hotelarskich może się sprawdzić system oparty na technologii deep learning firmy Hikvision. Na podstawie bazy zdjęć jesteśmy w stanie w trybie „na żywo” informować centrum monitoringu o detekcji i rozpoznaniu osób. Aplikacja kliencka IVMS4200 porównuje twarze wchodzących osób z bazą zdjęć zapisanych w rejestratorze, potrafi określić podobieństwo np. wchodzących do obiektu osób z bazą zdjęć. System działa również w drugą stronę – kryterium przeszukiwania nagrania może być np. zdjęcie „osoby, która ukradła bagaż”. Po odszukaniu osoby uzyskujemy informację, o której godzinie intruz wszedł na teren hotelu. Inny przykład – każdy hotel posiada parking dla gości. W przypadku hoteli o wysokim standardzie system powinien być intuicyjny, np. by można było przygotować listę gości mogących wjechać do obiektu (automatyzacja wjazdu na teren obiektu). Firma Hikvision ma takie urządzenia w swojej ofercie.
Podsumowując, hotel nie jest łatwym obiektem do zabezpieczenia ze względu na rozproszenie systemu i czynnik ludzki (operatorzy monitoringu). System telewizji dozorowej składający się np. ze 100 kamer musi nie tylko być obsługiwany skutecznie, ale także powiadamiać operatora w przypadku podejrzanych zachowań, np. wtargnięcia na teren osoby niepożądanej. Firma Hikvision wspiera integratorów systemów niskoprądowych od momentu projektowania aż po realizację, by jakość systemu stała na najwyższym poziomie.

 

Linc Polska:
Komfortowo i bezpiecznie
Jakub Sobek
certyfikowany trener techniczny,
Linc Polska

Każdego roku ze względu na prowadzone przeze mnie różnego rodzaju szkolenia, wykłady i prezentacje, odwiedzam dziesiątki hoteli w Polsce i na świecie. W takich obiektach kontakt z kamerami zaczyna się już w momencie wjazdu na parking. Na nim obserwują mnie wielkie kamery w zewnętrznych obudowach albo nieco bardziej współczesne konstrukcje, które łatwo z daleka zauważyć ze względu na jarzące się na czerwono oświetlacze podczerwieni.
Po chwili kolejna kamera spogląda na mnie tuż przy wejściu do hotelu, a następną widzę w recepcji. No i właśnie w tym miejscu najczęściej pryska czar systemu dozoru wizyjnego. To właśnie tam zazwyczaj stoi niewielki ekran lub telewizor, a każdy z gości może rzucić okiem na obraz z kamer. Oczywiście ze względu na zainteresowanie robię to zawsze.
Wtedy okazuje się, że na obrazach z połowy kamer niewiele widać, część monitoruje nie do końca to, co powinno być obserwowane, a kilka w ogóle nie działa.
Patrząc na hotel oczami gościa, wiem, że system monitoringu powinien być przede wszystkim dyskretny. Pobyt w hotelu ma być doznaniem komfortowym. Nikt nie lubi czuć się podglądany, ale czasami można mieć wrażenie, że tak właśnie jest, kiedy kamery widoczne są praktycznie wszędzie. Czy z kamer można zatem zrezygnować lub ograniczyć ich liczbę? Z pewnością ich rola także w tym segmencie zmienia się. Na razie w hotelu jesteśmy witani przez recepcjonistów. To jednak ulega zmianie i coraz częściej sami będziemy się meldować i wymeldowywać. Właśnie wtedy pomocne mogą okazać się zestawy interkomowe, które w razie problemów umożliwią łączność ze zdalnym pracownikiem obsługi. Kamera nad recepcją pozwoli także za pośrednictwem algorytmów analizy obrazu zbierać dodatkowe dane statystyczne. Można bowiem za ich pomocą sprawdzić ile osób weszło do hotelu i ile z niego wyszło. Przydatne są także funkcje analizy sprawdzające długość kolejki i czas oczekiwania. Taki sam zestaw interkomowy może okazać się bardzo pomocny w monitorowaniu windy w razie awarii, gdy winda się zatrzyma i będzie potrzebne wsparcie.
Skoro hotele ograniczają liczbę pracowników, to coraz częściej firmy z branży ochrony będą świadczyć usługi zdalnego patrolu właśnie z wykorzystaniem kamer. Stosowne do tego celu kamery powinny być właśnie dyskretne, hemisferyczne i wysokiej rozdzielczości, by gwarantować dobry podgląd całej sytuacji.
Mam nadzieję, że w przyszłości systemy wizyjne w branży hotelowej zyskają na estetyce, funkcjonalności i skuteczności. Każdy z nas chce przecież spać bezpiecznie.

 

Axis:
Hotel bezpieczny i lepiej zorganizowany
Jan T. Grusznic
Sales Engineer,
Axis Communications

Każdy właściciel lub kierownik hotelu odpowiada za bezpieczeństwo jego gości i pracowników. Musi jednak zachować równowagę między bezpieczeństwem a prywatnością gości hotelowych. Axis może pochwalić się najbardziej zaawansowanymi sieciowymi rozwiązaniami wizyjnymi przeznaczonymi dla hoteli, które przekraczają ograniczenia tradycyjnych systemów dozoru. Są wielofunkcyjne, co oznacza, że zapewniają liczne korzyści we wszystkich obszarach prowadzonej działalności. Sieciowe rozwiązania wizyjne Axis pozwalają:
• dbać o bezpieczeństwo gości i pracowników,
• sprawować dyskretny nadzór,
• usprawniać funkcjonowanie hotelu i zarządzanie pracownikami.
Mamy w swoim portfolio wiele ciekawych realizacji w segmencie hotelarskim na całym świecie. Na szczególną uwagę zasługuje projekt wdrożony w kompleksie SPA Grupy Bristol w Karlowych Warach w Czechach. Obiekt położony w centrum historycznej części miasta składa się z ośmiu budynków, z których tylko część była już wyposażona w oddzielnie działające analogowe systemy dozorowe. Dlatego najważniejszym zadaniem było opracowanie obejmującego cały kompleks nowoczesnego, ujednoliconego systemu bazującego na sieciowych kamerach, ze scentralizowaną pamięcią masową i wspólnym centrum monitoringu. Zainstalowano kamery przy wejściach do budynków, na zewnątrz, a także wewnątrz w miejscach newralgicznych z punktu widzenia bezpieczeństwa. Dane z kamer są przechowywane zgodnie z przepisami przez 48 godz. Dzięki temu współpraca z policją podczas prowadzonych postępowań wyjaśniających znacznie się poprawiła. Pracownicy kompleksu Bristol mimo początkowej nieufności również docenili nowy system dozorowy. Dzięki sprawnej współpracy policji i pracowników ochrony udaje się wyjaśnić większość incydentów i skarg gości. Teraz kompleks jest rzeczywiście strzeżony i gwarantuje bezpieczeństwo zarówno gościom, jak i pracownikom.

Głos branży – bezpieczeństwo obiektów hotelowych

Ochrona danych osobowych cz. 5

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.