Drony w bezpieczeństwie biznesu
Sebastian Błażkiewicz
SASMA Europe
Jeszcze nie tak dawno drony kojarzyły się z widowiskowymi atakami głównie amerykańskich sił zbrojnych na bojowników w Iraku czy Afganistanie. Oczywiście dron może zostać użyty jako sprzęt do zabijania, i taki był pierwotny cel jego twórców, którzy opracowali go na potrzeby wojska. Ale może również służyć do zadań cywilnych.
Postęp w dziedzinie budowy dronów jest dziś tak duży, że trudno sobie wyobrazić firmę profesjonalnie zajmującą się ochroną osób i mienia oraz ogólnie kwestiami bezpieczeństwa, która nie korzystałaby z najnowszych tego typu rozwiązań. W jakich obszarach zastosowań dron może wspierać pracę osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo? Jest ich wiele, a ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia… i prawo. Należy pamiętać, że każdy kraj ma własne regulacje dotyczące użycia dronów i trzeba się z nimi zapoznać, by nie mieć problemów z lokalną jurysdykcją – w niektórych krajach można w miarę sprawnie poradzić sobie z tym ograniczeniem, w innych korzystanie z drona jest limitowane i należy uzyskać odpowiednie pozwolenia czy też licencję na jego użycie.
Na początek drobny przykład. Klient miał problem z udokumentowaniem nielegalnego wydobycia żwiru na terenie swojej kopalni. Za pomocą drona ten problem udało się rozwiązać bardzo szybko i skutecznie. Ale to tylko jedna z wielu potencjalnych możliwości wykorzystania tego urządzenia.
Kilka kolejnych obszarów zastosowania dronów wyposażonych w kamerę CCTV w ochronie mienia i osób:
- audyty bezpieczeństwa – dron doskonale wspiera pracę ochrony fizycznej podczas wszelkich audytów, zwłaszcza dużych obszarów (centra logistyczne, fabryki, obiekty przemysłowe),
- detektywistyka biznesowa – może np. prowadzić obserwację określonego terenu czy osoby, poruszając się niezauważony,
• rozpoznanie pirotechniczne – przyspiesza wszelkie sprawdzenia terenów rozległych, - nadzór i kontrola – za pomocą drona można monitorować pracę ochrony, a także działanie całego systemu bezpieczeństwa,
- fizyczne testy penetracyjne obiektów,
- szkolenia – dron może zostać użyty do zarejestrowania np. ćwiczeń czy ewakuacji; uzyskany za jego pomocą film służy jako materiał szkoleniowy,
- rozpoznanie terenu – dron wyposażony w kamerę 4K (opcjonalnie termowizyjną) jest nie do zastąpienia w prowadzeniu działań operacyjnych,
- Loss Prevention – minimalizacja strat,
- bezpieczeństwo łańcucha dostaw,
- bezpieczeństwo imprez masowych.
Drony, dzięki oprogramowaniu wspomagającemu monitoring wizyjny, mogą realizować:
- automatyczne śledzenie wybranej osoby czy samochodu,
- poruszanie się po wcześniej zaprogramowanej trasie,
- automatyczny powrót do punktu startu w przypadku utraty sygnału,
- obserwację określonego terenu.
Oprócz zastosowań z zakresu security doskonale sprawdzą się też w obszarze safety:
- poszukiwaniu zaginionych osób,
- patrolowaniu lasów (pożary),
- patrolowaniu kąpielisk i dużych akwenów wodnych.
Użycie dronu mogą ograniczać głównie niesprzyjające warunki atmosferyczne, np. silny wiatr. Zaawansowane technicznie urządzenia mogą pracować podczas opadów deszczu i śniegu. Kolejnym ograniczeniem jest czas pracy wynoszący 20–25 minut na jednej baterii, dlatego należy mieć ich zapas.
Ważną cechą dronów jest także możliwość wykorzystania ich wewnątrz obiektów, dzięki sensorom oraz oprogramowaniu ryzyko wypadku czy też zderzenia zostało zminimalizowane. Możliwość wyposażenia w kamerę o rozdzielczości 4K z transmisją obrazu w czasie rzeczywistym oraz wykonywanie zdjęć o wysokiej rozdzielczości, duża prędkość (do 60 km/h) i fakt, że z wysokości 100 m dron pracuje bezgłośnie, dopełniają uniwersalność tych latających bezzałogowców.
Od pewnego czasu drony są także na wyposażeniu SASMA. Z całą pewnością można stwierdzić, że jest to narzędzie pracy osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo w XXI wieku o ogromnym potencjale.