#Działy tematyczne #Relacje

AI for all, and more… Sztuczna inteligencja w natarciu

Maciej Grzondkowski
korespondencja z Shenzhen, Chiny


Sztuczna inteligencja dla każdego, i jeszcze więcej – takie hasło widoczne na stoisku jednego z wystawców chyba najlepiej oddaje przekaz, jaki pozostał w mojej pamięci po zakończonych 2 listopada targach CPSE 2017 w Shenzhen. Co przyniosła tegoroczna impreza? Co nowatorskiego pokazali wystawcy?

Trwające cztery dni targi security w Shenzhen zgromadziły kilka tysięcy wystawców oraz kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających. Swoje stoiska mieli nie tylko wytwórcy lokalni, ale także wszyscy znaczący i znani światowi producenci. Odwiedzającymi byli przede wszystkim lokalni fachowcy, nie zabrakło również gości z całego świata.

Producenci z Dalekiego Wschodu od lat wiodą prym w zakresie systemów wizyjnych. W tym roku niewiele się zmieniło. Na ponad połowie stoisk wystawienniczych oferowano produkty mniej lub bardziej powiązane z systemami dozoru wizyjnego. Kamery, rejestratory, systemy transmisyjne i oprogramowanie zarządzające królowały w większości hal targowych.

Dominacja kilku największych producentów, takich jak Hikvision, Dahua, Uniview, Tiandy itd. „przerzedziła” jednak szeregi producentów urządzeń VSS (CCTV). Wyraźnie widać, że wiele mniejszych firm jeszcze do niedawna zajmujących się typowymi produktami do systemów wizyjnych zniknęło z rynku lub się przebranżowiło. Na ich miejsce pojawili się producenci urządzeń transmisyjnych, w szczególności aktywnych elementów sieciowych, takich jak switche, routery, mediakonwertery światłowodowe itp.

Dało się również zauważyć „wysyp” producentów urządzeń i systemów do obsługi przejść kontrolowanych (śluzy, tripody, bramki) oraz parkingów (szlabany, bolardy/słupki, systemy parkingowe). Według wystawców zostało to spowodowane dwoma czynnikami. Po pierwsze ogromne zapotrzebowanie rynku krajowego (chińskiego). Wyraźnie widać, że brak miejsc parkingowych w bogacącym się od kilku lat społeczeństwie chińskim jest dotkliwy i zautomatyzowany nadzór nad powierzchnią parkingową jest obecnie priorytetem dla zarządców nieruchomości. Drugi to wyraźna tendencja przebranżawiania się firm z trudnego rynku produktów telewizji dozorowej na zdecydowanie bardziej zyskowne systemy przeznaczone dla innych działów security.

Bardzo ciekawie prezentowały się zestawy klasy DIY (zrób to sam), pozwalające na zbudowanie sensownego systemu alarmowego, jak również systemu prostej automatyki domowej opartych na komunikacji radiowej (standard Wi-Fi oraz ZigBee). Wszystko w estetycznych obudowach, w komplecie z aplikacjami na smartfony, łatwe w uruchomieniu, a przede wszystkim w bardzo atrakcyjnych cenach. Czyżby nadchodził zmierzch tradycyjnych systemów alarmowych?

Pomimo zmniejszenia się liczby firm zajmujących się urządzeniami dozoru wizyjnego liczba wystawców zdecydowanie przewyższyła liczbę z edycji poprzedniej. Stoiska znajdowały się w każdym dostępnym dla zwiedzających miejscu, łącznie z głównymi ciągami komunikacyjnymi, w przejściach, korytarzach i na antresolach.

Wróćmy do hasła targów: Sztuczna inteligencja dla wszystkich, i jeszcze więcej. Nie spotkaliśmy praktycznie żadnego stoiska z urządzeniami CCTV, gdzie nie byłoby prezentowane rozwiązanie zahaczające o systemy AI. Królowało rozpoznawanie twarzy i obiektów. Wielu producentów pokazywało zaawansowane rozwiązania software’owe wykorzystujące zaawansowaną analizę obrazów w połączeniu z ich obróbką na poziomach statystycznym i decyzyjnym.

Szczególnie interesujące były systemy, w których system sztucznej inteligencji potrafi podejmować konkretne działania bez nadzoru operatora. Najprostszym jest otwarcie szlabanu lub uruchomienie konkretnej akcji alarmowej. W zdecydowanie bardziej zaawansowanym rozwiązaniu kilka współpracujących systemów pozwalało na pełne zarządzanie ruchem ulicznym, śledzenie ruchu osób i obiektów, inteligentne wyszukiwanie konkretnych zdarzeń, uruchamianie zaprogramowanych scenariuszy, a nawet przewidywanie zachowań i przeciwdziałanie im.

Rozmawiając z kilkoma dostawcami, dowiedzieliśmy się, że jest to pokłosie programu Smart City wprowadzonego niedawno przez rząd chiński. Zakłada on stworzenie centralnie zarządzanych systemów nadzoru pozwalających sprawnie i szybko nadzorować całą tkanką miejską.

W porównaniu do poprzednich edycji targowych można zauważyć, że wyścig na megapiksele albo się zakończył, albo z powodów technologicznych osiągnął pewien pułap, trudny i kosztowny do przekroczenia. Na stoiskach dominowały urządzenia pracujące w rozdzielczościach 4K. Trzech głównych producentów chipsetów do wykorzystania w urządzeniach CCTV – Techpoint, HiSilicon i Nextchip – chwaliło się rozwiązaniami 4K do urządzeń analogowych HD (HD-CVI, HD-TVI i A-HD). Co prawda kilku producentów pokazywało pracujące kamery analogowe z tymi rozdzielczościami, ale wydaje się, że jeszcze minie sporo czasu, zanim zagoszczą one na dobre w cennikach dostawców. Nadal mainstreamowymi są urządzenia pracujące z rozdzielczością 1080p.

Firma Sony, niekwestionowany lider w produkcji przetworników obrazu do kamer, postawiła na poprawę jakości obrazu, a zwłaszcza czułości, zmniejszenia szumów oraz poprawę reprodukcji kolorów. Nowa seria przetworników Sony STARVIS królowała wśród producentów kamer. Co prawda pod innymi nazwami (Starlight, Darkfighter, Starfighter itd.), ale miejmy świadomość, że kamera wysokiej czułości to kamera wyposażona w przetwornik firmy Sony.

Kompresja H.265 już się zadomowiła. Producenci opanowali tę technologię – w zasadzie nie było stoiska, gdzie nie byłaby wykorzystana.
Podsumowując tegoroczne targi, można powiedzieć, że jak zwykle były ciekawe, wskazały, co w następnym roku będzie tendencją na światowym rynku. Pokazały również rosnącą potęgę producentów chińskich, którzy zaczynają być zauważalni w innych niż do tej pory branżach.

Największe wrażenie zrobiło na mnie miasto, w którym odbywają się targi, czyli Shenzhen. W ciągu ostatnich dwóch lat przybyło w nim kilka drapaczy chmur! Jak oni to robią?

AI for all, and more… Sztuczna inteligencja w natarciu

Analiza TOP 50 – dominacja Chin coraz

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.