#Kontrola dostępu

blueEvo. Nowy elektroniczny system kontroli dostępu Winkhaus

Kontrola dostępu w obiektach to działania, procedury oraz technologie zarządzające dostępem do określonego miejsca lub jego zasobów. W kontekście bezpieczeństwa to konkretne mechanizmy, które pozwalają na identyfikację i autoryzację osób mających prawo dostępu do obiektów lub informacji.

Krzysztof Ratajczak,
dyrektor handlowy Winkhaus Polska

O nowym elektronicznym systemie kontroli dostępu, który opracowała firma Winkhaus, rozmawiamy z Krzysztofem Ratajczakiem, dyrektorem handlowym Winkhaus Polska.

Zacznijmy od początku, czyli od historii firmy Winkhaus w branży elektronicznych systemów kontroli dostępu.

Jesteśmy obecni od początku rozwoju branży, kiedy do systemów kontroli dostępu zaimplementowano technologie IT. Pierwsze systemy KD wykorzystujące technologie elektromagnetyczne pojawiły się w latach 60. XX wieku, by – rozwijając się w kolejnych dekadach – wykorzystywać dostępne rozwiązania, takie jak karty zbliżeniowe RFID, a później systemy biometryczne. Wprowadzenie mikroprocesorów i zaawansowanych technologii informatycznych w latach 90. pozwoliło na tworzenie skomplikowanych systemów zarządzania dostępem, obejmujących zdalne zarządzanie uprawnieniami, monitoring i integrację z innymi systemami bezpieczeństwa. Na bazie tych zmian w 1999 r. na rynku zadebiutował pierwszy system elektronicznej kontroli dostępu Winkhaus, jakim był blueChip.

Jak ewoluowała technologia elektronicznego systemu kontroli dostępu Winkhaus?

Od premiery systemu blueChip minęło ćwierć wieku. W odniesieniu do nowoczesnych technologii to wręcz kosmos zmian, często rewolucja. W firmie Winkhaus inwestycje w dział R&D, podążanie za światowymi trendami i rozwojem technologii oraz dopasowanie do wymogów rynku przyniosły rezultaty w postaci nowych rozwiązań: w 2011 r. wprowadzono na rynek system blueSmart, a w 2015 – blueCompact. 

Rynek zabezpieczeń rozwija się, na szczęście, szybciej od zaangażowania w techniki ich łamania, a Winkhaus należy do europejskiej czołówki producentów branży zabezpieczeń, bacznie obserwując jej zmiany i potrzeby. W tym roku w Europie Zachodniej, w Polsce na początku 2025, zadebiutujemy z najnowszym produktem naszego działu rozwoju z Münster, systemem blueEvo.  

blueEvo – ewolucja inspirowana tradycją – czyli…

Czyli nowoczesna technologia bazująca na doświadczeniu, wiedzy, badaniach i testach, inspirowana także wnioskami i obserwacjami klientów i – na drodze ewolucji – łącząca najnowocześniejsze usprawnienia technologiczne. Wywodzi się z systemu blueSmart i bazuje na tej technologii, a co najważniejsze została zaprojektowana i jest produkowana w 100% w naszym zakładzie w Münster. W telegraficznym skrócie: system składa się z elektronicznych wkładek i obsługujących je kluczy. Nie wymaga okablowania. To znaczący wyróżnik systemu. Komunikacja odbywa się za pomocą fal radiowych w momencie kontaktu klucza z wkładką. Do komunikacji między komponentami a oprogramowaniem służą czytniki online montowane z reguły przy głównych wejściach do budynków.

Dlaczego warto inwestować w elektroniczny system kontroli dostępu blueEvo?

Bo to inwestycja w bezwzględne bezpieczeństwo. Ma to przełożenie na szereg korzyści. Zaletami elektronicznej kontroli dostępu są przede wszystkim niezależność i elastyczność nadawania uprawnień. W odróżnieniu od wariantu mechanicznego prawa dostępowe mogą tu być nadawane na czas nieokreślony lub w ściśle określonych ograniczeniach czasowych i na każdym etapie eksploatacji systemu. W przypadku zgubienia klucza nie ma potrzeby przekodowania wkładek elektronicznych ani ich wymiany. Większość dostępnych na rynku elektronicznych systemów zabezpieczeń wymaga specjalnego okablowania, które trzeba zaplanować już na etapie projektu instalacji elektrycznej. Późniejszy montaż bowiem wiąże się z nieplanowanymi kosztami przeróbek i remontu obiektu.
Rozwiązaniem niemal idealnym jest zatem system działający niezależnie od zasilania sieciowego, bez konieczności montowania urządzeń podtrzymujących napięcie i akumulatorów, czyli blueEvo.

Co odróżnia system blueEvo od wcześniejszych wersji elektronicznej kontroli dostępu Winkhaus?

Przełomowa koncepcja blueEvo dotyczy kompleksowej architektury bezpieczeństwa obejmującej zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie oraz procedury i standardy, które razem tworzą spójny system zabezpieczeń. Do tego dochodzą bogata oferta komponentów oraz intuicyjna obsługa sprzętu i oprogramowania. Dzięki temu system spełnia różnorodne wymagania w kwestii zabezpieczeń, a jego zastosowania są rozległe.

Najważniejszą cechą systemu jest koncepcja bezpieczeństwa, która zapewnia stałą ochronę poufności, integralności i autentyczności danych systemowych oraz danych dostępowych. O całość zadbali nasi specjaliści w Niemczech wraz z ekspertami z dziedziny Cyber Physical Systems i Security Management. Akcesorium blueEvo zostało zabezpieczone przed atakami mechanicznymi i hakerskimi. Gwarantuje to technologia Mifare® DESFire® EV3 zastosowana we wszystkich komponentach. Jak dotąd tylko firmie Winkhaus udało się pomyślnie zintegrować te technologie w niewielkich urządzeniach, jakimi są wkładka elektroniczna i klucze.

Jakie są inne ważne funkcje systemu blueEvo?

Ciekawą funkcją jest Virtual Network Hubs (czytniki z funkcją aktualizacji praw dostępu i rejestracji), dzięki której zmiana uprawnień jest aktywowana natychmiast, gdy tylko identyfikator, głównie elektroniczny klucz, zostanie przystawiony do czytnika, bez potrzeby ręcznego wprowadzania zmian. Zwykle instalowane są one przy głównych drzwiach i w tle zapisują aktualne informacje o uprawnieniach na dostępnych identyfikatorach: kluczach czy brelokach. Równocześnie przesyłają do sieci wirtualnej informacje o zdarzeniach zamknięcia, użycia nieuprawnionego klucza czy ostrzeżenia o niskim poziomie naładowania baterii.

System blueEvo korzysta również z funkcji czasowych uprawnień, które automatycznie wygasają (można ustawić wymóg codziennego aktywowania), co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa również w przypadku utraty klucza.

Jak programuje się system blueEvo?

Programowanie systemu i jego komponentów odbywa się w oprogramowaniu BE blueControl. Winkhaus skupił się tu na łatwości obsługi również dla mniej doświadczonych administratorów. Stworzono zatem nowatorską matrycę nadawania uprawnień. Wprowadzono nową w dziedzinie organizacji dostępu funkcję Power-Search, która pozwala przejść bezpośrednio do odpowiedniego pola funkcji aplikacji. Aplikacja przeglądarkowa jest responsywna i optymalnie zorganizowana, by umożliwić szybkie i proste wprowadzanie zmian przez administratora systemu. W przypadku zgubienia klucza można go natychmiast zablokować kilkoma kliknięciami myszy.

Czy blueEvo można zintegrować w ramach systemu zarządzania budynkiem BMS?

Oprócz funkcji podstawowej, jaką jest kontrola dostępu do pomieszczeń, czyli zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom, system blueEvo posiada funkcje dodatkowe. Architektura oprogramowania jest specjalnie zaprojektowana i pozwala, opierając się na API, na integrację z innymi systemami, których programiści mogą łatwo połączyć blueEvo z istniejącymi narzędziami i platformami, zapewniając pełną kompatybilność i automatyzację procesów.

Rozwiązanie blueEvo można zatem zintegrować z takimi systemami jak stacja ładowania pojazdów elektrycznych i baterii akumulatorowych, rejestracji czasu pracy, z istniejącymi systemami kontroli dostępu, a także różnym sprzętem biurowym.

Czy system blueEvo wpisuje się w nowe przepisy Unii Europejskiej dotyczące bezpieczeństwa sieci i informacji?

Unia Europejska dostrzegła potrzebę ochrony infrastruktury krytycznej i stworzyła kompleksowe ramy regulacyjne za pomocą dyrektywy NIS 2. Dyrektywa ta wzmacnia odporność sieci i systemów informatycznych oraz rozszerza swój zakres na łącznie 18 sektorów, w których system elektronicznej kontroli dostępu blueEvo powinien stać się swoistym must have.

Jedną z podstawowych funkcji każdego systemu kontroli dostępu jest zarządzanie ryzykiem. System powinien więc pozwolić na szybkie reagowanie na sytuacje kryzysowe, takie jak kradzież, sabotaż, pożar, zagrożenie terrorystyczne czy wypadek, umożliwiając natychmiastowe ograniczenie dostępu, rewizję aktywności lub ewakuację określonych obszarów. To wszystko gwarantuje blueEvo.

Zainteresowanych współpracą z Winkhaus Polska w dziedzinie zabezpieczeń i kontroli dostępu zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami. ⦁

blueEvo. Nowy elektroniczny system kontroli dostępu Winkhaus

Kryteria wyboru systemu master key

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.