Drony w ochronie – jeszcze mrzonka czy już fakt?

Na palcach jednej ręki można policzyć branże rozwijające się tak dynamicznie, jak branża producentów dronów i usług z nimi związanych. Są już latające taksówki, drony dostarczające przesyłki kurierskie czy drony patrolowe. Stosowanie tych bezzałogowców mogłoby być bardziej popularne, ale, jak to często bywa, nie technologia, lecz prawo stanowi ograniczenie.
Jednak rynek nie śpi i niczym kropla drążąca skałę, niejednokrotnie wymusza na prawodawcy aktualizacje przepisów. I tak stało się tym razem. Dzięki nowelizacji Ustawy Prawo lotnicze od 2025 r. możliwe jest używanie dronów w zastosowaniach związanych z ochroną infrastruktury krytycznej. Bezzałogowce mogą wykonywać zadania niemożliwe dla najbardziej wyszkolonych pracowników ochrony i patrolować miejsca nieosiągalne dla systemów monitoringu wizyjnego.
Mówiąc o dronach i bezpieczeństwie, nie sposób nie wspomnieć o wątpliwościach związanych z użytkowaniem dronów pochodzących z Chin. Rekomendacje Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ostrzegają przed wykorzystywaniem tych urządzeń i zalecają staranny wybór dostawcy. Być może rekomendacja zamieni się w przepis, jak miało to miejsce w przypadku urządzeń telekomunikacyjnych firmy Huawei. Na szczęście rynek dronów w USA i krajach europejskich dynamicznie się rozwija, a producenci odrobili zadanie domowe, stawiając cyberbezpieczeństwo na wysokiej pozycji priorytetów.
Jednym z najbardziej interesujących rozwiązań dronów zza Atlantyku jest model Skydio X10, który z powodzeniem sprawdza się w zadaniach związanych z ochroną obiektów oraz w misjach inspekcyjnych. Solidna i przemyślana konstrukcja została opracowana z myślą o służbach mundurowych, jednakże ten model doskonale sprawdza się w ochronie obiektów infrastruktury krytycznej.
Poza potwierdzoną w testach umiejętnością samodzielnego unikania przeszkód Skydio X10 jest wyposażony w dualną kamerę (światła widzialnego i termowizję) o bardzo dobrych parametrach. Pozwala to na wykrywanie zdarzeń z kilkuset metrów. Ma możliwość szybkiego startu z ręki i lądowania na niej. Funkcja „Scout” pozwala dronowi utrzymywać stałą pozycję względem aparatury sterującej, nawet jeśli pilot znajduje się w jadącym pojeździe.

Skydio X10 idealnie sprawdza się również do inspekcji obiektów przemysłowych, infrastruktury telekomunikacyjnej, energetycznej, gazowej czy turbin wiatrowych, czyli tych miejsc, które ze względu na swoją specyfikę są trudne do nadzorowania. Dodatkowa aplikacja 3D Scan umożliwia szybkie i precyzyjne tworzenie modeli trójwymiarowych, co przydaje się bardzo podczas prac inspekcyjnych.
Kolejnym wartym uwagi rozwiązaniem jest zaawansowany system dronowy produkowany przez łotewską firmę Atlas Aerospace, która w swojej ofercie ma unikatowe rozwiązanie przeznaczone do ochrony obiektów. To drony AtlasPRO współpracujące ze stacją dokującą AtlasNEST. Największym wyróżnikiem stacji jest automatyczna wymiana akumulatorów BSP, co pozwala na wznowienie lotu już po 2 minutach. Oszczędza to czas kilkudziesięciu minut ładowania i znacząco podnosi wskaźnik ciągłości misji. Instalacja jednej lub kilku stacji dokujących z dronem pozwala na automatyczną i szybką kontrolę perymetru. Lecący z prędkością do 70 km/h AtlasPRO z łatwością „dogoni” każdego intruza i zapewni obraz na tyle długo, by przejął go patrol.

Już niedługo drony ochrony regularnie patrolujące tereny infrastruktury krytycznej nie będą nikogo dziwić! Atlas oraz Skydio, a także drony innych sprawdzonych producentów znajdują się w ofercie Uniforce. Regularnie organizujemy pokazy, szkolenia oraz testy najnowszych systemów dronowych dla klientów infrastruktury krytycznej, służb mundurowych i Wojska Polskiego. •
Krzysztof Łuczak, kierownik Działu Handlowego Uniforce
Uniforce
ul. Bodawska 11
61-309 Poznań
www.uniforce.pl