#COVER STORY #Polecane #TRENDY

Gdzie diabeł nie może… zatrudnienie kobiet w branży ochrony

Kobieta w mundurze z napisem SECURITY

Jeszcze nie tak dawno branża ochrony była uważana za zdecydowanie męską. Pracowniczek ochrony było, i w dalszy ciągu jest, mniej niż pracowników. Ale rynek niepostrzeżenie ewoluuje. Coraz śmielej stosowane rozwiązania techniczne powodują, że w branży ochrony kobiet jest coraz więcej.

Jak wynika z raportu Polskiego Związku Pracodawców Ochrony, w niemal połowie firm ochroniarskich (45 proc.) kobiety stanowią od 20 do 30 proc. pracowników ochrony. Kobiety zaczęły być wyraźnie widoczne. A jednak, jak wyjaśnia Sylwia Müller, prezeska zarządu Seris Konsalnet Holding S.A: – Przed nami jako społeczeństwem, krajem i biznesem jeszcze dużo pracy do wykonania – potrzebne są nie tylko rozwiązania systemowa, ale zmiana mentalności i przełamanie stereotypów płciowych. Dlatego tym bardziej cieszy mnie, że Seris Konsalnet podąża tą ścieżką – zmiana dzieje się nie tylko na szczeblu zarządowym, ale też na stanowiskach dyrektorskich

Statystyki zatrudnienia kobiet w Polsce od 2023 roku

Najnowsze dane statystyczne potwierdzają, że zatrudnienie kobiet w Polsce systematycznie rośnie. Raporty GUS za okres od 2023 roku wskazują, że:

  • Liczba pracujących kobiet utrzymuje się na poziomie około 7,4–7,5 mln,
  • Wskaźnik zatrudnienia kobiet w grupie wiekowej 15–64 lat wynosi około 64%,
  • Przeciętne wynagrodzenie brutto kobiet jest jednak niższe od wynagrodzeń mężczyzn, a luka płacowa w dalszym ciągu jest spora, w granicach 12–15%.

Kobiety na rynku pracy

Rośnie liczba pracujących kobiet, co potwierdzają najnowsze wstępne dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) z roku 2023. Aktualnie liczba zatrudnionych pań przekracza 7,5 mln, co stanowi kontynuację korzystnego trendu wzrostowego. Zgodnie z danymi Eurostatu aktywność zawodowa Polek plasuje się stosunkowo wysoko wśród krajów Unii Europejskiej i dynamicznie rośnie: w trzecim kwartale 2023 roku wskaźnik zatrudnienia kobiet w wieku 15-64 w Polsce wyniósł 68,8 proc. Mimo że wyniki te są nieco poniżej europejskich średnich, obserwuje się stopniową konwergencję, co świadczy o rosnącej gotowości kobiet do podejmowania pracy. W kontekście rynku pracy nie można pominąć aspektu bezrobocia – stopa bezrobocia wśród kobiet w 2023 roku szacowana jest na około 3–3,5%, co, mimo że jest minimalnie wyższe niż w przypadku mężczyzn, plasuje Polskę w korzystnej pozycji w porównaniu z innymi krajami europejskimi.

Ekonomiści odkreślają, że wzrost aktywności zawodowej kobiet oznacza dla gospodarki wymierną korzyść, powoduje bowiem wzrost PKB. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), średni wzrost PKB r/r (2009-2021 r.) wynikający ze wzrostu zatrudnienia kobiet w tym okresie wynosił 1,49 pkt. proc., inaczej mówiąc: wzrost wskaźnika zatrudnienia kobiet przyczynił się do ok. 2/5 wzrostu gospodarczego Polski. A mimo to kobiety nadal borykają się z trudnym zadaniem łączenia życia zawodowego i rodzinnego oraz dużą luką płacową.

NA PODOBNY TEMAT:



Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.