#Transport & logistyka

HIKVISION dla logistyki – trendy na 2025 r.

Samochody ciężarowe w bazie transportowej

Początek roku to idealny moment, aby przyjrzeć się trendom, które będą kształtować przyszłość logistyki. Zwiększanie efektywności i elastyczności oraz dążenie do zrównoważonego rozwoju pozostaną kluczowymi kierunkami w logistyce.

Jak wynika z raportu Związku Pracodawców „Transport i Logistyka Polska”, aż 70% przedsiębiorstw planuje w ciągu najbliższych pięciu lat rozbudowę floty, cyfryzację procesów, a 28% przymierza się do rozwoju  usług logistycznych. Hikvision trzyma rękę na pulsie, ułatwiając tym firmom osiągnięcie ambitnych celów.

Automatyzacja i robotyzacja to jedne z najważniejszych trendów w logistyce. Urządzenia AMR (Autonomous Mobile Robots) mogące poruszać się swobodnie po obiektach magazynowych oraz realizować zlecenia od systemów nadrzędnych zastępują ludzi w powtarzalnych czynnościach. Hikvision oferuje gamę robotów AMR, również z certyfikatem TiSAX, dostępnych w różnych wariantach – FMR, CTU, LMR oraz CMR/HMR. Firma zapewnia kompleksowe rozwiązania zawierające oprogramowanie iWMS-100 oraz akcesoria, takie jak stacje ładujące i dokujące. Przykładem udanego wdrożenia robotów Hikvision jest firma Superdry z branży retail, która wykorzystuje ponad 60 robotów w dwóch centrach dystrybucyjnych w Europie. Dzięki nim aż 99% zamówień jest realizowane w ciągu pierwszych 24 godzin od złożenia, z dokładnością operacyjną na poziomie 99%. To imponujące osiągnięcie!

Generatywna sztuczna inteligencja, cyfryzacja, Big Data oraz uczenie maszynowe stają się kluczowymi elementami, w które firmy z branży logistycznej będą inwestować, aby utrzymać swoją przewagę konkurencyjną. Technologie te pozwalają na zwiększenie wydajności oraz precyzji w zarządzaniu łańcuchem dostaw. Pomagają w redukcji zapasów, optymalizacji łańcuchów dostaw i poprawie dystrybucji zasobów. Istotnym celem jest także doskonalenie prognozowania popytu oraz realizacji zamówień poprzez łączenie IoT ze sztuczną inteligencją i Big Data. Takie podejście pomoże w rozwiązywaniu coraz bardziej skomplikowanych wyzwań w logistyce.

Zgodnie z prognozami IDC globalne wydatki na sztuczną inteligencję mają przekroczyć 301 mld USD do 2026 r., co stanowi ponaddwukrotny wzrost w porównaniu do obecnych wydatków na AI wynoszących 125 mld USD rocznie. Firmy coraz częściej zwracają się ku AI, aby poprawić wydajność operacyjną, jakość obsługi klienta, produktywność pracowników i innowacyjność.

Innowacje oparte na sztucznej inteligencji, takie jak analityka danych, robotyka i uczenie maszynowe, umożliwiają doskonalenie procesów i podejmowanie bardziej trafnych decyzji. Przykłady rozwiązań Hikvision pokazują, że AI może wzbogacić nowoczesną działalność logistyczną i przyczynić się do zwiększenia efektywności operacyjnej.

AI dla magazynów oraz placów manewrowych

Automatyczne rozpoznawanie tablic rejestracyjnych (ANPR) do zarządzania pojazdami: Technologia ANPR firmy Hikvision pomaga w rozpoznawaniu pojazdów i zarządzaniu ich ruchem poprzez automatyczne odczytywanie znaków i cech tablic rejestracyjnych za pomocą algorytmów oprogramowania kamer stosowanych przy wjazdach i wyjazdach lub na drogach. Dzięki temu zarządzanie przepływem pojazdów jest sprawniejsze, co jest szczególnie ważne w obiektach logistycznych o dużym natężeniu ruchu wjazdowego i wyjazdowego. Rozwiązanie to zapewnia również, że do danego miejsca mogą wjechać wyłącznie pojazdy upoważnione, co znacząco poprawia bezpieczeństwo.

Inteligentne zarządzanie dokami: Ponieważ klienci oczekują coraz szybszej realizacji zamówień, efektywne zarządzanie dokami stało się kluczowe. Sztuczna inteligencja może pomóc zautomatyzować proces, wykorzystując dane w czasie rzeczywistym i algorytmy AI do koordynowania ruchu ładowania i rozładowywania towarów, minimalizując opóźnienia i zwiększając produktywność. Systemy AI firmy Hikvision umożliwiają monitorowanie załadunku i rozładunku w czasie rzeczywistym, optymalizując operacje na dokach, minimalizując czas realizacji i redukując błędy.

Rozpoznawanie twarzy: Technologia rozpoznawania twarzy umożliwia wejście wyłącznie upoważnionym osobom, co wpływa na ogólne bezpieczeństwo obiektu. Dzięki systemom wykorzystującym algorytmy AI możliwe jest sprawne nadzorowanie przepływu osób w obiekcie, wyznaczanie stref zastrzeżonych, obsługa obecności gości. To zaś pozwala udoskonalać ogólne protokoły bezpieczeństwa.

Termowizja i zapobieganie pożarom: Incydenty pożarowe mogą być katastrofalne dla operacji logistycznych. Sztuczna inteligencja może odegrać kluczową rolę w zapobieganiu pożarom, wykorzystując do tego technologię obrazowania termicznego służącą do wykrywania nieprawidłowych wzrostów temperatury. W przypadku wykrycia nieprawidłowości oprogramowanie uruchamia środki zapobiegawcze, minimalizując tym samym ryzyko eskalowania pożaru. Technologia obrazowania termicznego Hikvision wykrywa nieprawidłowe wzrosty temperatury przed wystąpieniem pożaru, uruchamiając wczesne systemy ostrzegawcze i minimalizując potencjalne szkody.

Wykrywanie środków ochrony osobistej: Wprowadzanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest stosunkowo łatwe, ale ich egzekwowanie może być znacznie trudniejsze. Systemy Hikvision skutecznie promują zgodność z przepisami bezpieczeństwa, rozpoznając, czy pracownicy noszą wymagany sprzęt ochrony osobistej (np. kaski), czy nie. Problemy są wykrywane automatycznie, co oszczędza czas firm i daje pewność, że potencjalne naruszenia bezpieczeństwa i higieny pracy nie zostaną przeoczone.

Zautomatyzowane rozwiązania obsługi kierowców, pojazdów oraz towarów

Zarządzanie transportem w czasie rzeczywistym: Dzięki centralizacji podstawowych funkcji w rozwiązaniu oferowanym przez Hikvision, m.in. takich jak inteligentna rejestracja i odtwarzanie materiału wizyjnego, a także pozycjonowanie pojazdu w czasie rzeczywistym, kluczowe dane dotyczące transportu są widoczne na jednym pulpicie. Dzięki temu praktycznie w czasie rzeczywistym operator ma wszystkie informacje dotyczące transportu liniowego, co podnosi wydajność mniejszym nakładem kosztów. Platforma Hikvision pozwala także na wygenerowane wielu różnych raportów, dających szczegółowy obraz sieci transportowych, co jest przydatne w sytuacjach awaryjnych i ułatwia podejmowanie decyzji.

Ochrona kierowcy dzięki inteligentnemu systemowi ADAS: Kierowcy samochodów ciężarowych często muszą radzić sobie z nieoczekiwanymi zagrożeniami na drodze, niesprzyjającą pogodą, ale też monotonią jazdy czy próbami kradzieży ładunku. Hikvision zdaje sobie sprawę, że jest to praca ciężka, a każda przeszkoda może oznaczać zagrożenie dla kierowcy, ładunku i bezpieczeństwa drogowego w ogóle. Dlatego Hikvision opracował i cały czas udoskonala inteligentne systemy wspomagania jazdy, które obejmują ostrzeżenie o ryzyku zderzenia czołowego (FCW), ostrzeżenie o opuszczeniu pasa ruchu (LDW), ostrzeżenie o kolizji z pieszymi (PCW), wykrywanie martwego pola (BSD), monitorowanie odstępu między pojazdami (HMW) i analizę jazdy. Jednocześnie rozwiązanie Hikvision dzięki różnym czujnikom takim jak czujniki drzwi kontenera, temperatury i poziomu paliwa ułatwia zapobieganiu kradzieży paliwa i towaru.

Rozwiązania AI dla dostaw na etapie ostatniej mili

Hikvision zapewnia potężne, kompleksowe, wizualizowane rozwiązanie śledzenia przesyłek, które łączy dane z systemów monitoringu wizyjnego i zewnętrznych systemów odczytu kodów kreskowych. W ten sposób pomaga firmom poprawić jakość obsługi, reagować szybciej, zapewnić przejrzystość i poprawić ogólną satysfakcję klienta. W przeciwieństwie do RFID wdrożenie systemu parcel tracking, działającego na kamerach, wiąże się ze znacznie niższymi, można powiedzieć, marginalnymi kosztami w porównaniu do RFID. Dla firm kurierskich, które obsługują dużą liczbę paczek, może to być kosztowne. Z kolei technologie śledzenia paczek, takie jak kody kreskowe czy GPS, mogą być bardziej ekonomiczne i łatwiejsze do wdrożenia w skali masowej.

Bartłomiej Skórski, Business Development Manager


Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.