#Relacje

Jubileuszowe Warsztaty POLON-ALFA

Blisko 500 osób zainteresowanych tematyką pożarową wzięło udział w Ogólnopolskich Warsztatach „Sygnalizacja i Automatyka Pożarowa SAP 2024” zorganizowanych przez firmę POLON-ALFA SA. Jubileuszowe 30. warsztaty odbyły się w miejscu pod wieloma względami wyjątkowym, czyli w budynkach dawnej Cukrowni Żnin, będącej obecnie centrum konferencyjno-wypoczynkowym.

Tematem wiodącym tegorocznych warsztatów były zabezpieczenie przeciwpożarowe obiektów, w których panują specyficzne, trudne warunki pracy, a ich eksploatacja wymaga sporej uważności. O dobrych praktykach w zabezpieczaniu magazynów wysokiego składowania mówił Mariusz Sobecki, kwestię ochrony ppoż. stacji ładowania i postoju pojazdów elektrycznych omówił Paweł Janik, a Kamil Kwosek zaprezentował sposoby zabezpieczania obiektów, w których występuje np. duże zapylenie i związana z tym gorsza widoczność. Z dużym zainteresowaniem spotkało się wystąpienie Marka Podgórskiego na temat systemów detekcji zagrożeń w obiektach jądrowych. Z kolei Krzysztof Sitek omówił działanie zasysających czujek dymu w obiektach typu szyby wind i chłodnie. Równie ważny temat zabezpieczenia ppoż. przestrzeni pod podłogami technicznymi, nad sufitami technicznymi oraz w pomieszczeniach central systemu sygnalizacji pożarowej zreferował Ryszard Małolepszy. Osoby zainteresowane tematem ochrony przepięciowej w systemach sygnalizacji pożarowej w świetle obowiązujących przepisów z zaciekawieniem wysłuchały wykładu Jarosława Wiatera. O różnych aspektach funkcjonowania sygnalizatorów adresowalnych i nieadresowalnych mówił z kolei Tomasz Wdowiak.

– Bogata oferta merytoryczna wykładów stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie naszych klientów. Tematy wystąpień często konsultujemy z przedstawicielami Komendy Głównej PSP i Akademii Pożarniczej, a także rzeczoznawcami ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych – podkreśla Robert Pestka, dyrektor wsparcia sprzedaży POLON-ALFA. – Zawsze staramy się, aby warsztaty dostarczyły ich uczestnikom jak największej dawki aktualnej wiedzy, nie tylko teoretycznej, ale też praktycznej.

Podczas warsztatów gospodarze umożliwili zwiedzanie zakładu produkcyjnego POLON-ALFA w Bydgoszczy. Goście mogli zobaczyć linie produkcyjne i laboratoria, w których są testowane urządzenia projektowane i produkowane przez POLON-ALFA. Niezwykle ciekawy był również pokaz pożarów testowych, który przeprowadzono w zakładowej komorze spalania.

Wysoka jakość produkowanych urządzeń to znak rozpoznawczy „polonowskich” systemów sygnalizacji pożarowej. Warto podkreślić, że już w 1998 roku w firmie został wdrożony system zarządzania jakością ISO 9001 gwarantujący wysoką jakość urządzeń schodzących z linii produkcyjnej POLON-ALFA. Wszystkie urządzenia wytwarzane w bydgoskim zakładzie poddawane są certyfikacji na zgodność z normami europejskimi w notyfikowanych w Unii Europejskiej jednostkach certyfikujących i mają 5-letnią gwarancję. Potwierdzeniem najwyższej jakości całej produkcji jest również uzyskanie przez firmę koncesji na wytwarzanie urządzeń ważnych dla obronności kraju.

Kilka słów o firmie

POLON-ALFA to największy polski producent systemów sygnalizacji pożarowej i aparatury dozymetrycznej oferujący swoje wyroby na rynek zarówno krajowy, jak i zagraniczny. Już w 1956 r. firma zajęła się opracowywaniem i produkcją aparatury do pomiarów promieniowania jonizującego. Po kilku latach profil produkcji został rozszerzony o urządzenia do wykrywania i sygnalizowania pożaru. Produkcja kompletnych systemów sygnalizacji pożarowej, w których skład wchodzą centrale, czujki, ręczne ostrzegacze oraz akcesoria, stanowi do dziś główny zakres działalności firmy.

POLON-ALFA nie ogranicza się jedynie do odbiorców krajowych. Firma aktywnie działa na rynkach międzynarodowych, gdzie jej produkty cieszą się dużym uznaniem. Dziś eksport stanowi istotną część działalności POLON-ALFA, a zdobywanie kolejnych rynków zagranicznych jest jednym z jej głównych celów strategicznych. 

To już 30 lat

Skróconą historię warsztatów przybliżył uczestnikom tuż po rozpoczęciu części wykładowej Mariusz Radoszewski. Pełen opis tego, jak to wszystko się zaczęło i trwa do dzisiaj, znajduje się materiałach SAP 2024 wydanych z okazji odbywania się tej imprezy.

Na początku lat dziewięćdziesiątych bydgoski POLON przejął rolę organizatora spotkań firm instalujących i konserwujących SSP po Zjednoczeniu „SUPON”. Pierwsze, jeszcze wspólnie organizowane, odbywały się w firmowym ośrodku wypoczynkowym SOKOLE KUŹNICA usytuowanym nad Zalewem Koronowskim. Jednak w 1993 roku w związku z dużym jak na tamte czasy zainteresowaniem postanowiono przenieść je w miejsce o większych możliwościach noclegowych do Zacisza w Borach Tucholskich. I właśnie od tego roku, kiedy to POLON-ALFA samodzielnie zorganizował tę imprezę, zaczęliśmy liczyć kolejne edycje. Po roku 2009 chętnych było tak wielu, że niezbędne było znalezienie obiektu, który bez trudu pomieściłby rosnącą z roku na rok liczbę uczestników. Warsztaty przez te wszystkie lata organizowano w różnych miejscach na terenie całego kraju, by w 2022 r. przenieść się do Cukrowni Żnin, gdzie odbywają się przez ostatnie trzy lata.

– Pamiętam, jak na pierwsze spotkanie Zygmunt Boiński, późniejszy prezes POLON-ALFA, zapraszał uczestników, dzwoniąc po prostu do zaprzyjaźnionych firm – opowiada Elżbieta Czajka, menedżer ds. marketingu. – Z roku na rok warsztaty zaczęły stawać się coraz bardziej popularne, a lista chętnych zaczęła się regularnie wydłużać. Przez te wszystkie lata poruszyliśmy wiele ciekawych, niekiedy wzbudzających dużo kontrowersji tematów. Wśród wykładowców byli przedstawiciele CNBOP PIB, ITB, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (dziś Akademii Pożarniczej), SITP, Instytutu Łączności, Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów Publicznych, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Białostockiej i wielu innych. Dziś, na tę w pewnym sensie kultową imprezę, profesjonaliści zgłaszają się sami. Zdarza się, że wyjeżdżając z warsztatów, już chcą poznać datę i miejsce spotkania w kolejnym roku. To chyba najlepiej świadczy o corocznym sukcesie tego wydarzenia.

Organizując warsztaty, dbamy o to, by zawsze było to wydarzenie wysokiej klasy. Poruszane podczas spotkań tematy to skutek wsłuchiwania się w głosy naszych klientów. Aby po warsztatach został jakiś ślad, w 1997 roku zaczęliśmy wydawać podręcznik z materiałami zawierającymi tematyczne wykłady. Każdego roku taki podręcznik dostają wszyscy uczestnicy warsztatów, ale także szkoły pożarnicze i uczelnie, w których eksperci POLON-ALFA są wykładowcami.

Gratulacje z okazji 30. edycji wydarzenia podczas uroczystej kolacji odebrał Mariusz Raczyński, prezes Zarządu POLON-ALFA S.A. (na zdj. z rektorem, komendantem Akademii Pożarniczej st. bryg. dr. inż. Tomaszem Klimczakiem)

KOBIETY W MĘSKIEJ BRANŻY

Przez 30 lat w warsztatach POLON-ALFA uczestniczyło w sumie ponad 6 tys. osób z blisko 3,5 tys. firm. I choć branża jest zdominowana przez panów, to przez wszystkie te lata w wydarzeniach wzięło udział 347 pań, czyli blisko 6% gości.  ⦁

Jubileuszowe Warsztaty POLON-ALFA

Zdalny monitoring autobusów

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.