Kamery nadają nagraniom sens
Bosch prezentuje nowe kamery sieciowe, które interpretują rejestrowany obraz i generują metadane. Według producenta mają dzięki temu nadawać nagraniom „sens i strukturę”. Dzięki nim, można nie tylko rejestrować i archiwizować obraz, lecz także wykorzystywać metadane dodawane do materiałów wideo w celu poprawy standardu bezpieczeństwa oraz podejmowania trafniejszych decyzji biznesowych w oparciu o liczne dane statystyczne.
Nowością w portfolio Boscha są nowe kamery stałopozycyjne w obudowie kopułkowej (FLEXIDOME) i kamery w obudowie typu bullet (DINION) IP 4000i, IP 5000i i IP 6000i. Zostały wyposażone w zintegrowaną, inteligentną funkcję Essential Video Analytics oferowaną w standardzie.
Alerty o przestępstwach?
Nowoczesne, inteligentne kamery umożliwiają zaawansowanie procedury wykrywania włamań, co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa. W ramach systemów obsługi, użytkownicy mają możliwość ustawienia jednej lub kilku reguł działających równolegle, a także otrzymywania powiadomień tylko w sytuacjach wymagających takich alertów. Kamery potrafią interpretować rejestrowany obraz, a metadane nadają mu sens i strukturę. Dane wideo są wzbogacone o liczne statystyki – na przykład szczegółowe kolory czy rodzaj, prędkość i kierunek poruszania się obiektów filmowanej sceny.
Standardowa funkcjonalność wyszukiwania materiału dowodowego w połączeniu z analizą wideo (Essential Video Analytics) wykorzystuje metadane, umożliwiając przeszukiwanie wielu godzin nagrań w ciągu paru sekund. Dostarczenie potrzebnych informacji w sytuacjach wymagających szybkiego działania lub dowodów w przypadku popełnienia przestępstwa jest dzięki temu o wiele łatwiejsze niż dawniej. Zatem tego typu urządzenia świetnie sprawdzą się np. w rękach służb porządkowych. Ułatwią również działania firm, które potrzebują odnajdować w swoich nagraniach konkretne zdarzenia.
W biznesie również przydatne
Dzięki interpretacji danych bezpośrednio u źródła, mogą być one wykorzystywane także przy podejmowaniu decyzji biznesowych. Na przykład kamery sieciowe montowane w placówkach handlowych mogą zbierać dane statystyczne. Rejestrowane będą m. in. liczba osób wchodzących i wychodzących ze sklepu lub wykrywanie natężenia aktywności klientów w celu optymalizacji aranżacji towaru, poprawy doświadczenia klientów i zwiększenia obrotów.
Innym przykładem wykorzystania funkcji analitycznych kamer w obszarach niezwiązanych z bezpieczeństwem jest na przykład pomoc w egzekwowaniu przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w obiektach komercyjnych, handlowych, magazynach oraz budynkach przemysłowych. Dzięki analizie wideo, alarm może być wzbudzany także w sytuacjach, gdy coś blokuje wyjścia ewakuacyjne, gdy wózki widłowe poruszają się w złym kierunku lub gdy pojazdy bez odpowiednich uprawnień zaparkują w miejscu, gdzie obowiązuje zakaz parkowania, na przykład w strefach załadunku towaru.
Wyższy poziom bezpieczeństwa i analizy danych wymaga kamer z wbudowaną funkcją analizy połączoną z najwyższą jakością obrazu i efektywnym zarządzaniem danymi. Mając na uwadze te wymagania, Bosch oferuje kamery sieciowe IP 4000i, IP 5000i i IP 6000i w rozdzielczościach od 720p do 5 megapikseli i liczbie klatek do 60 na sekundę. Wysokie parametry rejestracji, otwierają pełnię możliwości analitycznych, m.in. filtrowanie kolorów, także w warunkach minimalnego oświetlenia scen, zapewnia poprawę bezpieczeństwa i oferuje nowe sposoby wykorzystania kamer.
Jak zapewnia Bosch, w celu zapewnienia maksymalnej efektywności zarządzania danymi, wszystkie nowe kamery sieciowe oferują funkcję Intelligent Dynamic Noise Reduction oraz inteligentny streaming. Ponieważ sceny „spokojne” z małą ilością ruchu wymagają niższej prędkości przesyła danych, inteligentne techniki zarządzania prędkością potrafią odróżnić zakłócenia od istotnych informacji, takich jak ruch. Pomaga to w łatwiejszy sposób zarządzać danymi wideo, a przy tym znacząco redukuje obciążenie sieci i wymagania w zakresie przestrzeni dyskowej. A ponieważ zakłócenia są eliminowane u źródła, w trakcie rejestrowania obrazu, niższa prędkość przesyłu nie ma wpływu na jakość obrazu.
W połączeniu z najnowszym standardem kompresji H.265 kamery redukują przepływ danych nawet o 80%. Wszystkie nowe kamery sieciowe IP 4000i, IP 5000i i IP 6000i są kompatybilne ze starszym standardem kompresji H.264, dzięki czemu można je stosować nawet w systemach nieobsługujących standardu H.265.