Monitoring a zarządzanie bezpieczeństwem na stadionach
Mundial w Rosji jest dobrą okazją, by podnieść niezmiennie aktualny temat bezpieczeństwa i zweryfikować stan profesjonalizacji systemów czuwających nad komfortem uczestników imprez masowych. Współczesne wydarzenia sportowe wymagają coraz lepszych zabezpieczeń nie tylko z uwagi na wymogi prawne i techniczno-administracyjne, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa kibiców. Jednym z kluczowych narzędzi jest system stałego dozoru oparty o nowoczesne kamery sieciowe.
Bezpieczeństwo imprez masowych w Polsce poprawia się z roku na rok, choć nadal jest wiele do zrobienia. Istotą sukcesu, obok zawodowej ochrony, obsługi kibica-klienta i kooperacji z policją, są i będą wdrożenia odpowiednich systemów sieciowego monitoringu, zwłaszcza kluczowych obszarów: trybun, wejść, wyjść, kas biletowych, dróg wjazdowych i ewakuacyjnych, klatek schodowych, czy stoisk z przekąskami i napojami. Na tym polu coraz prężniej działa Axis Communications – firma o szwedzkim rodowodzie, która oferuje zaawansowane systemy dozoru wizyjnego zarówno na świecie (choćby dla obiektów Mundialu w Brazylii w 2014 r.), jak i w Polsce. Wyróżnikiem AXIS jest m.in.: monitoring zapewniający optymalną kontrolę nad tłumem ludzi i ruchem pojazdów z kamerami PTZ rejestrującymi obraz w wysokiej rozdzielczości, automatyczny alarm w przypadku sabotażu kamery (zapewniający nieprzerwane działanie), szybki i łatwy dostęp do zarejestrowanych nagrań, płynna integracja z systemem kontroli dostępu, czy wreszcie kamery odporne na akty wandalizmu, co zapewnia efektywne kosztowo działanie i konserwację.
Stadion miejski w Szczecinie
Jednym z wzorcowych przykładów wdrożenia systemu monitoringu w obiekcie sportowym jest realizacja na stadionie miejskim w Szczecinie (pod koniec 2012 roku). Po konsultacjach opracowano i uruchomiono system stałego dozoru złożony z głowic szybkoobrotowych, kamer stałopozycyjnych wyposażonych w mikrofony kierunkowe oraz stanowisko nadzoru, rejestracji i ochrony. Nowoczesne głowice zapewniają możliwość pełnego obrotu o 360 stopni przy prędkości 100 stopni na sekundę. Okablowanie sygnałowe, sterujące i zasilające dla kamer na płycie boiska ułożono w istniejącej kanalizacji teletechnicznej, która została zmodernizowana na potrzeby nowego systemu, natomiast dla kamer montowanych w nowych lokalizacjach wybudowano nową infrastrukturę kanalizacyjną. Monitoringiem wizyjnym objęte zostały wszystkie punkty począwszy od kas biletowych poprzez bramy, furtki, drogi dla służb ratowniczych, drogi ewakuacyjne, parkingi, sektory dla kibiców po samą płytę boiska.
Zamontowanie i uruchomienie kamer IP z nowoczesnymi głowicami od Axis pozwoliło nam zapewnić optymalne parametry dla obserwacji terenu w czasie rzeczywistym. Wdrożyliśmy spójny system rejestracji i archiwizacji obrazu i dźwięku. Kamery IP spełniają znowelizowane wymagania techniczne odnośnie organizacji imprez masowych – mówi Waldemar Gill – dyrektor MOSRiR Szczecin.
Stadion miejski w Kołobrzegu
Z kolei w Kołobrzegu, po ocenie wymogów technicznych i istniejącej infrastruktury, lokalny Partner AXIS – firma mvb – zainstalował m.in. kamery serii AXIS Q1755 (obecnie zastąpione jeszcze nowocześniejszymi Q177) oraz AXIS M3203 (obecny upgrade – AXIS P3214-V). Ta ostatnia to niedroga i kompaktowa stałopozycyjna kopułkowa kamera sieciowa doskonale sprawdzająca się w miejscach, w których wymagane są dyskretne stałopozycyjne urządzenia z zabezpieczeniem antysabotażowym. Janusz Gromek, Prezydent Kołobrzegu, komentuje: Najważniejszą funkcją systemu dozoru na naszym stadionie jest zwiększenie bezpieczeństwa przebywających na nim osób oraz możliwości związane z łatwą identyfikacją sprawców wykroczeń, rozbojów czy zakłócania przebiegu imprez. Zastosowanie monitoringu wizyjnego do wspomagania systemów bezpieczeństwa obiektów sportowych jest sprawą priorytetową i bezdyskusyjną.
Analizy i rozwiązania AXIS pozwoliły na wykonanie wydzielonego zasilania, infrastruktury LAN oraz systemu nagłośnienia i systemu monitoringu wizyjnego całego obiektu z zastosowaniem kamer IP. Obecnie wszystkie imprezy, które odbywają się na stadionie są zabezpieczane dzięki wspomnianym systemom i technologiom. Operatorzy systemu pozostają w stałym kontakcie ze służbami porządkowymi i policją. Aktywnie wspomaga proces zarządzania całą sportową infrastrukturą. To idealne narzędzie poprawiające komfort organizacji wydarzeń sportowych, ich dozoru oraz prewencji.
Nieustanny rozwój
Obecnie AXIS oferuje jeszcze nowocześniejsze serie stadionowych kamer sieciowych. Warto wskazać choćby dwa rozwiązania. Kamery PTZ AXIS Q60 – przeznaczone są do najbardziej wymagających zastosowań. Zapewniają znakomitą jakość obrazu wideo dzięki rozdzielczości HDTV 1080p oraz pełną poklatkowość. Mocny zoom oraz szybka i precyzyjna kontrola PTZ sprawiają, że kamery te umożliwiają dozór rozległych obszarów i bardzo dobrą widoczność szczegółów przy powiększeniu – co w sytuacjach identyfikacji aktów chuligańskich jest szczególnie istotne. Seria kamer AXIS P13 to z kolei gwarancja wysokiej jakości obrazu w każdych warunkach (od 1 MP do 4K). To co wyróżnia P13 to duża światłoczułość, technologia Lightfinder i Forensic WDR, a także elastyczność w montażu z mocowaniem CS.
Współpraca z lokalnymi polskimi innowatorami
W branży zabezpieczeń rozwiązania sieciowe i zautomatyzowane stają się normą. Wartością dodaną Axis jest jednak nie tylko jakość, czy szeroka możliwość integracji i optymalizacji pod kątem potrzeb klienta, ale też zdolność wykorzystywania potencjału lokalnych przedsiębiorstw, co pozwala minimalizować ryzyka i zwiększać skuteczność wdrożeń. Wspomniana wcześniej firma mvb to sprawdzony partner AXIS, który wskazuje przyszłym inwestorom najbardziej optymalne i zaawansowane technologicznie rozwiązania dostępne na światowym rynku IT – co ważne, z zachowaniem rozsądnej ceny. Firma posiada ugruntowaną pozycję integratora usług na rynku, czego dowodem są licznie zrealizowane inwestycje na terenie całej Polski. Innym ważnym partnerem AXIS w projektach dozoru stadionowego jest również firma Elstech, która wdrożyła systemy dla klubu Bruk-Bet Termalica Nieciecza oraz na stadionie miejskim w Tarnowie.
Wyjściowym założeniem w obu przypadkach był wysokim poziom bezpieczeństwa z pełną użytecznością systemu i maksymalnie prostą obsługą. Duet Elstech & AXIS stworzył dla tych miejsc ekonomiczne narzędzia, które przy ograniczonej liczbie kamer, z mniejszym strumieniowaniem i przestrzenią dyskową, pozwalają w pełni monitorować odbywające się imprezy sportowe z zachowaniem odpowiedniej jakości obrazu.