Nowe ataki ransomware
Ransomware, phishing, uszkodzenie plików i socjotechniki – tych ataków obawiamy się najbardziej. Cyberprzestępczość kosztuje rocznie ponad 1 bilion dolarów, z czego tylko ataki szyfrujące generują straty w wysokości 20 miliardów USD. Takie statystyki płyną z raportu „Cyberzagrożenia: cyberpułapki i jak nie paść ofiarą hakerów” opracowanego przez Xopero Software przy współpracy z ekspertami z siedmiu firm, m.in. QNAP, CERT Orange Polska, Sophos, WatchGuard czy TestArmy.
Ransomware to rodzaj oprogramowania, ale też technika ataku polegająca na blokadzie dostępu do danych lub całego systemu komputerowego. Celem jest wymuszenie zapłaty okupu za jego odblokowanie lub odszyfrowanie danych. Stąd też nazwa tego typu programów – ransom, czyli okup, oraz software – oprogramowanie.
Według badań ankietowych Xopero Software ataków ransomware obawia się najwięcej, bo blisko 80 proc. przedsiębiorców. Niewątpliwie wpływ mają na to koszty tych ataków i ich częstotliwość. Na początku 2016 r. ransomware uderzał co 2 minuty, trzy lata później mówiono o 14 sekundach, a w tym roku czas ten skróci się do 11 sekund! W trakcie czytania tego akapitu ktoś właśnie padł jego ofiarą.
Według danych Cybersecurity Ventures wartość globalnych szkód spowodowanych przez ransomware jeszcze w 2019 r. szacowano na 11,5 miliarda dolarów (dla porównania, w 2015 było to 325 milionów!). To samo źródło podaje, że w tym roku straty te wyniosą nawet 20 miliardów dolarów, czyli blisko dwukrotnie więcej.
W tym roku mamy rekordową wysokość żądanego okupu. 50 milionów dolarów – takiej kwoty oczekuje grupa REvil od firmy Acer, która padła ofiarą ransomware w marcu tego roku. Przestępcy grożą upublicznieniem skradzionych informacji w przypadku braku uzyskania płatności.
Więcej na www.xopero.com/pl/