Ochrona infrastruktury krytycznej wciąż nie jest doskonała

Nie ma wątpliwości, że żyjemy w czasach, kiedy infrastruktura krytyczna jest narażona na sabotaż. Stopień zagrożenia jest wysoki i nie wystarczy przygotować się na zagrożenia. Trzeba je uprzedzać.
Wprawdzie obiekty o znaczeniu strategicznym są już wyposażone w wielopoziomowe systemy ochrony, jednak zawsze może być lepiej.
Mobilne urządzenia monitorujące mogą zwiększać bezpieczeństwo podczas tymczasowych prac w terenie, poza obszarem dozorowanym przez system kamer. Sprawdzają się podczas napraw gazociągów, sieci elektroenergetycznych, infrastruktury przesyłowej w rafineriach, infrastruktury kolejowej czy portów lotniczych. Mogą również wpływać na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w obiektach o dużej dynamice zmian otoczenia. W sytuacji, gdy punkty obserwacyjne trzeba przenieść szybko, ale z zapewnieniem ciągłości pracy systemu. Takie działania potrzebne są np. w portach przeładunkowych z setkami kontenerów czy wagonów. Częsta reorganizacja takich przestrzeni powoduje, że tradycyjna instalacja kamer monitoringu nie spełni swoich zadań.
Mobilna wieża do monitoringu wizyjnego jest w stanie zapewnić monitoring miejsc pozbawionych zasilania, a nieprzerwaną pracę gwarantuje wielopoziomowy, zarządzalny system zasilania (akumulatory, panele solarne, agregaty, turbiny wiatrowe czy ogniwa paliwowe).
Bezdyskusyjną zaletą tego rozwiązania jest modułowość, która sprawia, że może być ono platformą dla innych systemów bezpieczeństwa. Oświetlacze LED, kamery termowizyjne, megafony z dwukierunkową komunikacją, radar wspierający, analityka obrazu AI czy zamontowanie stacji dokującej dla drona – to kilka z dostępnych opcji. Komunikacja GSM, radiowa lub satelitarna pozwala na stałe połączenie z wieżą, w każdym miejscu w Polsce.
Idealnym przykładem jest mobilna wieża do monitoringu produkowana przez Uniforce. Po analizie dotychczasowych rozwiązań dostępnych na polskim rynku powstało rozwiązanie, które łączy zalety wież większości producentów, eliminując przy tym wykryte wady. Ta wersja wieży jest kompromisem między funkcjonalnością a ceną, przy zachowaniu fundamentalnych potrzeb dotyczących jakości obrazu oraz niezależności energetycznej.
Producent zapewnia możliwość dostosowania do różnorodnych potrzeb, a mając wieloletnie doświadczenie w systemach telewizji dozorowej, dronach i nowoczesnych technologiach ochrony w infrastrukturze krytycznej, służbach mundurowych i instytucjach wojskowych, wie dobrze, co doradzić.
A co, jeśli należy zabezpieczyć odcinek obwodu pozbawionego infrastruktury elektrycznej czy ogrodzenia? W takim przypadku sprawdzi się Reconeyez – produkowany w Estonii perymetryczny system z czujnikami PIR, kamerami i analityką obrazu, przeznaczony do ochrony infrastruktury krytycznej i obiektów strategicznych. Jest doskonałym uzupełnieniem kilkuetapowego systemu ochrony obwodowej, tworząc sieć czujników w strukturze gwiazdy, lub liniowej, która informuje użytkownika o wykryciu określonych zdarzeń, np. pojawieniu się osoby lub pojazdu. Odbywa się to poprzez wykonanie i przesłanie zdjęć. Niespotykana praca do 400 dni na akumulatorach to jedno, jednak kluczową zaletą systemu jest analityka obrazu, która z bardzo dużą dokładnością eliminuje fałszywe alarmy.

W Uniforce umożliwiamy przeprowadzenie praktycznych testów, w trakcie których sprawdzane są określone scenariusze działania.
Krzysztof Łuczak, kierownik Działu Handlowego Uniforce
Uniforce
ul. Bodawska 11
61-309 Poznań
www.uniforce.pl