#Kontrola dostępu

Pierwsza linia ochrony: systemy detekcji i alarmowania

Jednym z filarów ochrony obiektów firmowych i obszarów, na których się znajdują, są systemy obwodowe, składające się najczęściej z mariażu systemów zabezpieczeń mechanicznych z różnego rodzaju systemami zakopywanymi, mocowanymi do ogrodzeń, umieszczanymi za liniami ogrodzeń czy systemami detekcji wizyjnej.

Wiele przedsiębiorstw powiela znane rozwiązania, nie zwracając uwagi na cele, którym mają one służyć. Istotna jest pełna świadomość tego, w jakim celu stosowane są systemy ochrony obwodowej, czyli wydłużenie czasu niezbędnego na sforsowanie fizycznego ogrodzenia z jednoczesnym powiadomieniem odpowiednich służb. Nawet najdoskonalsze systemy nie zatrzymają napastnika, ale spowolnią go i pozwolą na wysłanie patrolu, który może fizycznie zneutralizować zagrożenie.

Dlatego ważna jest budowa systemu w sposób adekwatny do potrzeb zabezpieczanego obiektu. Często wystarczy sygnalizator dźwiękowy, snop światła z reflektora czy komunikat głosowy, żeby zniechęcić napastnika. Jednak widok patrolu potrafiącego zastosować środki przymusu bezpośredniego jest właśnie najczęściej czynnikiem wymuszającym ucieczkę intruza.

Taki intruz potrafi dokonać wielu szkód. Znajdując się na drodze startowej lotniska, może nie tylko sparaliżować na pewien czas plan operacji lotniczych, co może generować znaczne koszty dla operatora lotniska, ale też może spowodować katastrofę lotniczą zagrażającą życiu pasażerów i obsługi. Podobnie na terenach zakładów zajmujących się przesyłem paliwa czy energii elektrycznej albo produkcją chemikaliów lub innych niebezpiecznych i strategicznych materiałów. Nawet drobny incydent jest w stanie spowodować awarię czy katastrofę ekologiczną o dużym zasięgu w skali kraju i ogromnych kosztach, nie tylko finansowych, ale i społecznych.

Inne podejście należy zastosować w przypadku ochrony obwodowej obszarowej, z terenami rozległymi, jakimi są np. granice państwowe. Z uwagi na czas potrzebny na dotarcie do miejsca penetracji strefy stosowane są tam systemy pozwalające na ostrzeganie o jej naruszeniu z największym wyprzedzeniem. Już prealarmy ze stref podejścia są sygnalizowane w centrach nadzoru, a dalej, przez efektywne połączenie systemów detekcyjnych z obrazami z kamer termowizyjnych i światła widzialnego za pomocą oprogramowania PSIM, odbywa się weryfikacja zdarzeń przez operatorów i zostaje podjęta decyzja o przesunięciu grupy interwencyjnej w dany sektor.

Ochrona obwodowa dużych i zróżnicowanych obszarów jest ogromnym wyzwaniem z uwagi na zmienność terenu (cieki wodne, zbiorniki wodne, tereny podmokłe, lasy, pola, przewyższenia terenu etc.) oraz przestrzenie podlegające zabezpieczeniu. Dlatego, w takich warunkach, do weryfikacji zdarzeń oraz ewentualnego śledzenia intruzów poza kablami detekcyjnymi pokrywającymi duże obszary wykorzystywane są systemy dodatkowych czujników oraz detekcja wizyjna w postaci kamer termowizyjnych, łącznie z kamerami PTZ dalekiego zasięgu.

W obecnych czasach warto również wziąć pod uwagę zabezpieczenie przestrzeni powietrznej nad obiektami. W celu uszczelnienia zabezpieczeń do wykrywania zagrożeń z powietrza coraz częściej zaczynają być stosowane systemy wykrywania bezzałogowych statków powietrznych. Na razie kwestią problematyczną są tylko metody neutralizacji unoszących się w przestrzeni dronów, mogących stanowić zagrożenie. ⦁

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.