#Działy tematyczne #Raporty

Rynek security w Polsce – podsumowanie roku 2018

Wzrosty i spadki, przejęcia i fuzje, nowe produkty i innowacyjne technologie…
Jaki był miniony rok i czego spodziewamy się w 2019 r.?
Zapytaliśmy o to przedstawicieli najważniejszych firm na polskim rynku security.

Agata Majkucińska
Axis Communications

Justyna Puławska
Axis Communications

Zamknięcie roku 2018 i rozpoczęcie 2019 jest doskonałym momentem na refleksje i podsumowanie kończącego się roku, a także zastanowienie nad spodziewanymi trendami, które będą kształtowały rynek bezpieczeństwa w najbliższej przyszłości.

Krótko podsumowując rok 2018 – kolejny raz osiągnęliśmy ambitne cele, które od wielu lat sobie stawiamy. W 2017 r. sprzedaż naszych urządzeń na świecie przekroczyła 1 mld USD, a 2018 r. okazał się jeszcze bardziej spektakularny. Udało się to dzięki niezwykle szybkiemu wzrostowi sprzedaży wielu spośród naszych nowych produktów i rozwiązań, a także dzięki tempu wzrostu szybszemu niż średnia rynkowa dla kategorii sieciowych kamer dozorowych.

Za nasz największy sukces możemy uznać nieustanne realizowanie coraz ambitniejszych celów w zakresie poziomu sprzedaży; rozbudowywanie portfolio produktów nie tylko w kategorii, która jest naszą domeną – czyli sieciowych kamer dozorowych – ale także w zakresie systemów kontroli dostępu i sieciowych systemów audio.
Rok 2018 dla oddziału Axis w Polsce obfitował w wiele zmian personalnych, ale dzięki efektywnej pracy całego zespołu sprostaliśmy wyzwaniom. W grudniu powitaliśmy nowe osoby: Dagmarę Pomirską na stanowisku Sales Managera w Polsce, na Ukrainie i w krajach nadbałtyckich oraz Adama Brzezickiego – naszego Sales Engineera w Polsce i krajach nadbałtyckich. Mamy poczucie, że po chwilowych zawirowaniach ustabilizowaliśmy działania i przewidujemy dalszy długofalowy i strategiczny rozwój.

Polski rynek staje się w większości rynkiem tanich produktów, które są już towarami powszechnego użytku. Jednak takie produkty nie gwarantują usług wsparcia technicznego ani ochrony przed zagrożeniami cyberbezpieczeństwa. Co gorsza, obserwujemy małą świadomość tego typu zagrożeń po stronie klientów końcowych, którzy opierają się na niepełnym przekazie wiedzy od niektórych dostawców. Coraz bardziej widać silną polaryzację rynku – głęboki podział pomiędzy urządzeniami z najniższej półki sprzedawanymi hurtowo a kamerami profesjonalnymi oferowanymi projektowo.

W Polsce pozycja firm security jest nadal mocna, w odróżnieniu od rynków dojrzałych, gdzie dominują firmy IT. Wiąże się to z przyzwyczajeniem użytkowników do rejestratorów zamiast do elementów infrastruktury IT, czyli serwerów.

Kolejnym obserwowanym trendem są coraz częstsze wymogi klientów dotyczących analizy materiału wizyjnego zarówno po stronie VMS-ów, jak i kamer. Nasza firma od wielu lat promowała zastosowanie kamer IP nie tylko w ramach systemów zabezpieczeń, ale także do optymalizacji zróżnicowanych procesów biznesowych.

Prowadzimy intensywne prace badawcze nad nowymi urządzeniami i z pewnością w naszej ofercie pojawi się zarówno wiele nowości, jak i udoskonalonych istniejących już modeli. Nieustannie naszymi priorytetami pozostają jakość, innowacja i cyberbezpieczeństwo. Chcemy łączyć inteligentną technologię i wyobraźnię, tworząc rozwiązania oparte na rejestracji obrazu i dźwięku oraz analizie danych poprawiające bezpieczeństwo i zapewniające większe zyski.

Jako szansę w nadchodzącym roku 2019 r. widzimy coraz wyższy poziom świadomości i wiedzy wśród użytkowników końcowych. Klienci są coraz bardziej świadomi swoich potrzeb. Liczymy, że dzięki temu będą wybierać rozwiązania przede wszystkim dobre, trwałe i odporne na cyberataki, niekoniecznie najtańsze. Kolejną szansą jest rozwój analizy obrazu, dzięki temu możliwe zastosowania naszych urządzeń opartych na otwartych protokołach stają się niemal nieograniczone.

Jako możliwe zagrożenie uznajemy nieustanne obniżanie poziomu cen, co nieuchronnie będzie prowadziło do coraz niższej jakości, a to w branży, która ma gwarantować bezpieczeństwo, powinno być nieakceptowalne.

 

Krzysztof Góra
Bosch Building Technologies

Rok 2018 upłynął pod znakiem dużych wzrostów branży budowlanej w Polsce. Dotyczyły one nie tylko budownictwa mieszkaniowego, ale również innych obszarów rynku budowlanego, w tym szczególnie ważnych dla firm z naszej branży, koncentrujących się na dużych projektach.
Bosch Building Technology był oczywiście beneficjentem tej dobrej koniunktury. Rok 2018 zakończył się dla nas szczególnie pomyślnie. Przekroczyliśmy zakładane na początku roku wzrosty sprzedaży we wszystkich oferowanych przez nas liniach produktowych i w rezultacie osiągnęliśmy rekordowe obroty. Było to możliwe dzięki konsekwentnie realizowanej strategii oferowania kompleksowych rozwiązań safety and security szytych na miarę potrzeb zabezpieczenia konkretnych budynków. W rezultacie umocniliśmy się na pozycji lidera rynku rozwiązań i wzbogaciliśmy naszą listę referencyjną o kolejne interesujące obiekty.

W bieżącym roku nadal zamierzamy aktywnie pracować z klientami końcowymi, dostarczając im dedykowane i kompleksowe rozwiązania, wspierając się w tym zakresie również naszą przeszkoloną i kompetentną siecią partnerską. W połączeniu z nadal rosnącym rynkiem jest to przepis na sukces.
Oferując nasze rozwiązania, obserwujemy wiele ciekawych trendów rynkowych i chciałbym się z Państwem tymi obserwacjami podzielić. Zwykle napotykamy potrzebę integracji systemów zabezpieczeń z innymi systemami budynkowymi, takimi jak BMS, windy czy systemy parkingowe.
Coraz bardziej powszechny w naszej branży staje się również Internet Rzeczy. Składowe systemów zabezpieczeń, np. kamery, są dziś uniwersalnymi sensorami, które oprócz bezpieczeństwa budynku dostarczają dane znajdujące zastosowanie w aplikacjach spoza naszej branży. Przykłady to analityka biznesowa lub sklepowa, rozwiązania ITS oraz szeroko rozumiane smart city.

W pewnym sensie urządzenia zabezpieczeń technicznych to tylko jedne z wielu różnych elementów sieci IT. Zagrożenia sieciowe są w naszej branży bardziej istotne niż kiedykolwiek wcześniej. Kluczowym aspektem systemów safety and security jest więc bezpieczeństwo danych zapewniane przez odpowiednio zaprojektowaną sieć oraz pracujące w niej elementy, którymi, jak wspomniałem, są produkty z naszej branży.

Zadaniem producenta jest dziś nie tylko tworzenie produktów bezpiecznych sieciowo, ale również uświadamianie klientów o potencjalnych zagrożeniach i sposobach ich minimalizowania. Podążający za trendami, odpowiedzialny producent nie może również w procesie edukacji rynku pomijać pojawiających się co chwila nowych aspektów, takich jak zajmujące wszystkich w minionym roku RODO.

 

Andrzej Jarzyna
Dahua Technology Poland

Rok 2018 niewątpliwie był dla nas bardzo udany. Można powiedzieć – Rok Dahua. Przede wszystkim w obszarze CCTV (VSS) osiągnęliśmy pozycję lidera w Polsce dzięki utrzymaniu wysokiej dynamiki wzrostu sprzedaży. Zaangażowanie zespołu sprawiło, że zostały zrealizowane wszystkie ambitne cele, które sobie wyznaczyliśmy. Chciałbym pogratulować całemu zespołowi polskiemu, a szczególnie Arturowi Prusinowskiemu oraz całemu zespołowi CEE&Nordic. W styczniu na corocznym podsumowaniu roku w naszym regionie polski zespół zebrał wszystkie najważniejsze nagrody: za najlepszą sprzedaż, najlepszy wzrost sprzedaży, najlepsze wsparcie techniczne i najlepszą realizację założeń. Wisienką na torcie jest dla mnie Security Forum by Dahua. Joanna Skarbek i Maciej Pietrzak wprowadzili nas na nowy poziom jakości. Co istotne, przekonaliśmy się, że jest zapotrzebowanie na takie konferencje. Duża grupa uczestników rynku security szuka merytorycznych odpowiedzi na problemy, z którymi styka się na co dzień.

Obserwując tendencję na rynku cieszę się, że zmian w podejściu do kwestii cyberbezpieczeństwa dokonali zarówno użytkownicy systemów dozorowych pracujących w sieci, jak i producenci urządzeń. Z tego, co można zaobserwować, świadomość cyberzagrożeń jest coraz większa. Moim zdaniem ten aspekt stanowił bardzo duże zagrożenie dla naszej branży.
Jeżeli będziemy podejmować odpowiednie działania z troską o bezpieczeństwo użytkowania, zapewnimy większe zaufanie użytkowników, co wpłynie na dynamikę sprzedaży.

Co jeszcze przyniósł rok 2018? Na pewno przełamanie ograniczeń na rozdzielczość i funkcjonalność rozwiązań analogowych, nowe możliwości co do odległości, na jaką można bez problemów przesyłać sygnał wizji. Przyszłość jest już teraz, już w tej chwili możemy bardziej skupiać uwagę na funkcjonalnościach systemowych, a nie ograniczeniach.
Wchodząc w rok 2019, poza umocnieniem się na pozycji lidera systemów VSS w Polsce, chcemy również solidnie zaistnieć w innych obszarach rynku. Kontrola dostępu, systemy wideodomofonowe, digital signage – to niektóre obszary rynku, które chcemy eksplorować. Zależy nam też na utrzymaniu podobnej do poprzedniego roku dynamiki sprzedaży. W regionie CEE&Nordic chcemy powtórzyć polski sukces – skoro można było w Polsce, to na pewno uda się też w innych krajach.

Rok 2019 na pewno będzie inny. Analitycy zwiastują spowolnienie gospodarcze i nie da się ukryć, że nie nastraja pozytywnie spadek indeksów PMI w Polsce i na świecie. Ja jednak jestem optymistą. Na rynku zawsze wygrywa dobra, dopasowana do potrzeb oferta wspierana przez kompetentny zespół. A to jest naszą silną stroną.

 

Norbert Bartkowiak
Ela-compil

Miniony rok był bardzo pracowity pod każdym względem. Wraz z niemiecką siostrzaną firmą Ela-soft przeprowadziliśmy serię szkoleń w ramach projektu GEMOS Academy, przeszkoliliśmy kilkunastu partnerów m.in. z Belgii, ZEA, Arabii Saudyjskiej, Niemiec i Francji.
Sfinalizowaliśmy także szereg projektów, takich jak Olivia Business Center, PGE Narodowy, Ministerstwo Finansów i Panasonic Energy Poland oraz wiele innych budynków, w których został zaimplementowany GEMOS.

Wzięliśmy udział w dziesiątkach interesujących wydarzeń branży. Na Security Essen, gdzie GEMOS pokazał nową odsłonę, odnieśliśmy jeden z najważniejszych sukcesów minionego roku. W obszarze badań i rozwoju również wiele się działo, na targach Securex przedstawiliśmy ulepszoną centralę sterującą urządzeniami ppoż. (FPM+), co spotkało się z dużym zainteresowaniem odwiedzających.

Obecne rozwiązania techniczne umożliwiają pełną kontrolę nad algorytmami sterującymi, realizującymi coraz bardziej skomplikowane scenariusze pożarowe, aby eksploatowanie obiektu było nie tylko jak najbardziej bezpieczne dla jego użytkowników, lecz także bezproblemowe. Obserwujemy coraz większą świadomość i dbałość o bezpieczeństwo.

Udało się także przygotować nowy silnik graficzny dla systemu GEMOS, który oficjalnie został zaprezentowany na targach Intersec w Dubaju w styczniu 2019 r. Jego nowy moduł, czyli MOSAIC, był naszym największym wyzwaniem w firmie, ponieważ polski zespół ekspertów opracowywał projekt całościowo. Nowy moduł wizualizacji, który wspiera różne formaty map w zunifikowany sposób, oferuje m.in. płynność obsługi, dużo większy zakres przybliżania, animacje, śledzenie poruszających się punktów, wirtualne strefy dozoru, wykrywanie naruszeń redefiniowanych lub dynamicznie rysowanych stref, obsługę ekranów dotykowych oraz wiele innych funkcji. GEMOS MOSAIC zachowuje przy tym wsteczną kompatybilność z dotychczasowymi rozwiązaniami.

W 2019 roku chcemy utrzymać pozycję lidera w dziedzinie systemów PSIM. Oprócz utrwalania współpracy z partnerami na rynku polskim będziemy kontynuować współpracę w międzynarodowym projekcie GEMOS Academy. Czekają nas także dalsze wyzwania w zakresie rozwoju działu eksportu GEMOS-a na świecie. Poza funkcjonującym już biurem w Dubaju kraje Bliskiego Wschodu są kolejnymi punktami na mapie naszego rozwoju.

Technologia będzie coraz bardziej dostosowywać się do potrzeb rynku. Zmiany stają się bardziej dynamiczne, wymagania wobec dostawców technologii rosną, zatem nasza elastyczność w czasie reakcji na zmiany i spersonalizowanych zamówień musi być coraz większa. Rynek produkuje coraz więcej informacji, pilną potrzebą są narzędzia do analizy danych procesowych i diagnostycznych, ich przetwarzania i obrabiania oraz raportowania wniosków. Już potrafimy wykrywać zagrożenia, teraz musimy się nauczyć nimi zarządzać. Uważam, że najważniejszymi trendami w 2019 r. będą:

  • personalizacja – rozwiązania ściśle dedykowane pod konkretny projekt, firmę czy potrzebę,
  • rozbudowane możliwości konfiguracji zapewniające uzyskanie pożądanego poziomu integracji,
  • intuicyjność – rozwiązania zaawansowane technologicznie, a zarazem proste w obsłudze,
  • integracja automatyki (systemów sterowania) z IT (rozwijane połączenia między systemami),
  • digitalizacja i automatyzacja,
  • wizualizacja – nie tylko rozwiązania funkcjonalne technicznie, ale także przyjazne w użytkowaniu.

 

Artur Jajszczak
Hikvision Poland

W roku 2018 mieliśmy wiele pozytywnych zmian w naszej organizacji, które przyczyniły się do ponadprzeciętnych wzrostów i realizacji zamierzonych celów. Nasza uwaga została skierowana w stronę ambitnych planów rozwoju partnerów dystrybucyjnych, gdyż ich bezpośrednia praca na rynku zabezpieczeń przekłada się na wspólne efekty.

Drugim filarem naszych działań było przedsprzedażowe wsparcie techniczne firm integratorskich przy współudziale sieci dystrybucyjnej w zakresie prowadzonych projektów przez naszych kierowników kluczowych klientów oraz inżynierów sprzedaży.

Dzięki wytężonej pracy partnerów i dostosowaniu do rynku oferty produktowej Hikvision odnotowaliśmy oczekiwane rezultaty we wszystkich grupach produktowych, a kilka segmentów rynku pozytywnie nas zaskoczyło. Najbliższe lata będą dużym wyzwaniem przy tak wzmożonych działaniach konkurencji, ale to jeszcze bardziej motywuje nas do ciężkiej pracy i konsekwencji w działaniu, by nasza pozycja lidera na tym rynku była niekwestionowana.

Rynek postrzega firmę Hikvision przez pryzmat doskonałych produktów telewizji dozorowej, na który pracowaliśmy przez lata i dbamy o niego nieustannie. W trakcie szkoleń technicznych i warsztatów z zakresu oferowanych przez nas produktów (telewizja dozorowa, systemy wideo-
domofonowe i domofonowe, kontrola dostępu, systemy alarmowe) zauważyliśmy, że nasi klienci potrzebują czegoś więcej. Integratorzy oraz instalatorzy systemów zabezpieczeń oczekują od producenta możliwości zastosowania systemu obejmującego wiele grup produktowych, a jednocześnie zarządzanego przez jeden system nadzoru.

Taka informacja płynąca z rynku zmieniła podejście do produktów i systemów, które oferujemy. Zaczęliśmy postrzegać rynek zabezpieczeń jako całość, a nie jako poszczególne segmenty, które przez wielu producentów są tylko integrowane ze sobą, nie dając synergii systemów. Wewnętrzna współpraca z działem badań i rozwoju w Chinach przynosi wymierne efekty, zwiększając oferowane przez nas produkty w segmentach rynku, w których do tej pory nie uczestniczyliśmy. W czwartym kwartale 2018 r. wprowadziliśmy do oferty zaawansowany radar DS-PR1-60, aktywne bariery podczerwieni oraz pełną gamę bezprzewodowych systemów alarmowych AXIOM.

Oczekiwania co do oferowanych produktów zwiększają się z roku na rok, dlatego też tylko firmy zaawansowane technologiczne będą w stanie sprostać temu zadaniu w najbliższych latach. Naszym priorytetem jest „konwergencja” systemów zabezpieczeń oferowanych przez firmę Hikvision.

 

Dorota Galińska
Johnson Controls

Rok 2018 był dla nas rokiem dużych zmian. Wprowadziliśmy na rynek nowe centrale sygnalizacji pożarowej z rodziny PROFILE Flexible, które oferują szereg cech i funkcji, stawiających poprzeczkę jeszcze wyżej niż do tej pory. System jest zgodny z normą EN54-13 dotyczącą kompatybilności poszczególnych jego elementów, uzyskał również niezbędne dopuszczenia CNBOP-PIB.

Uruchomiliśmy także salę szkoleniową w siedzibie firmy w Warszawie, gdzie klienci mogą zapoznać się z naszym sprzętem, przeszkolić w zakresie projektowania, uruchamiania i konserwacji systemu. Nasza oferta produktowa oraz szkolenia, które prowadzimy, cieszą się dużym zainteresowaniem, a w efekcie mamy coraz większą liczbę zadowolonych klientów.

W tym roku planujemy uzyskanie świadectw dopuszczenia kolejnych modeli central z serii PROFILE Flexible oraz nowych adresowalnych sygnalizatorów pętlowych, które uzupełnią szerokie portfolio naszych produktów.

 

Jacek Karcewicz
Miwi Urmet

Firma MIWI URMET osiągnęła w 2018 r. wszystkie zakładane cele, a niektóre z nich znacząco przekroczyła. To był bardzo dobry rok przede wszystkim w zakresie sprzedaży systemów CCTV (VSS). Firma poszerzyła ofertę o nowe urządzenia CCTV (zostały szczegółowo przedstawione w pismach branżowych oraz na organizowanych szkoleniach i prezentacjach). Pozwoliło to zwiększyć kompleksowość i atrakcyjność oferty bazującej głównie na systemach INDIGO VISION, NUUO, INAXSYS oraz MILESIGHT.

Trendem, za którym podążaliśmy w ub. roku, była integracja istniejących systemów. Braliśmy udział w wielu konferencjach i szkoleniach, na których dzieliliśmy się wiedzą techniczną na temat oferowanych systemów z naszymi partnerami biznesowymi, do których zaliczają się głównie integratorzy i projektanci instalacji niskoprądowych.

Dużym sukcesem firmy jest zrealizowanie niemal w 100% największych, zaplanowanych na ten rok tematów (dostaw urządzeń i systemów do obiektów wojskowych, infrastruktury krytycznej i przestrzeni publicznej – obiektów handlowych i biurowych, administracji państwowej oraz budownictwa mieszkaniowego). Sukces ten ma szczególne znaczenie, jeżeli uwzględni się wyjątkowo agresywną politykę handlową konkurencji (przede wszystkim niektórych chińskich firm z branży CCTV).

W bieżącym roku na rynku security będzie zapewne kontynuowany trend związany z integracją systemów zabezpieczeń. Wspólnie z branżą IT będą rozwijane: inteligentna analiza obrazu oraz rozwiązania określane jako IoT (Internet Rzeczy) czy BIoT (Budynkowy Internet Rzeczy).
Niewątpliwie nośnym tematem w najbliższych latach będzie cyberbezpieczeństwo. W związku z coraz liczniejszymi przypadkami ataków na systemy działające w sieci będzie to wyzwanie dla producentów tych systemów. Należy przypuszczać, że z rynku będą eliminowani dostawcy sprzętu niezapewniający (świadomie lub nieświadomie) wspomnianego bezpieczeństwa.

Już od kilku lat zauważamy wzrost zapytań od klientów dotyczących zintegrowanych i zaawansowanych systemów bezpieczeństwa. Takie systemy posiadamy już w ofercie i przewidujemy dalszy rozwój w tym zakresie w nadchodzącym roku. Tym, co wyróżnia firmę i jest doceniane przez klientów, jest kompleksowość oferty elektronicznych systemów zabezpieczeń oraz profesjonalne wsparcie techniczne na każdym etapie kontaktu z klientem (od wielowariantowej oferty, wsparcia projektowego, szkolenia, po pomoc przy uruchomieniu). Te działania zamierzamy kontynuować. W 2019 r. przewidujemy poszerzenie oferty o zaawansowany system sygnalizacji pożarowej. Jego prezentację zaplanowaliśmy na II półrocze. Zamierzamy również zorganizować szkolenia i prezentacje naszych systemów.

Jeżeli w tym roku koniunktura w gospodarce nie ulegnie pogorszeniu, to krajowy rynek security utrzyma dynamiczny trend rozwoju. Pozwoli to na pełną realizację zaplanowanych przez naszą firmę celów i sprawi, że będzie to kolejny udany rok w blisko 30-letniej historii MIWI URMET.

 

Harald Dingemans
Linc Polska

Znany wielu kibicom, stosowany podczas meczów piłki nożnej system wideoweryfikacji VAR (Video Assistant Referee), oparty na materiale wizyjnym oraz komunikacji głosowej, zapobiega błędom popełnianym przez sędziów. Myślę, że 20–30 lat temu nikt nie przypuszczał, że tak zaawansowane technicznie rozwiązanie stanie się standardem meczu piłkarskiego, a inteligentne kamery będą częścią codziennego życia, znajdując zastosowanie w wielu jego dziedzinach. Jednak nie tylko kamery z zaawansowanymi narzędziami analitycznymi zmieniają rynek zabezpieczeń, rozwój branży powoduje również postęp technologiczny w innych dziedzinach nauki.

W ubiegłym roku nasza firma poszerzyła swoje portfolio o innowacyjne rozwiązania z zakresu zabezpieczeń technicznych. Należą do nich światłowodowe systemy detekcji marki FFT polecane szczególnie do ochrony obwodowej obiektów infrastruktury krytycznej oraz granic. Skuteczność i niezawodność tych rozwiązań została potwierdzona w licznych realizacjach w 2018 r. Cieszymy się, że – ze względu na korzystne zmiany cen laserów – technologia ta będzie coraz powszechniej wykorzystywana.

Nadal obserwujemy tendencję wzrostową w zastosowaniu kamer termowizyjnych w ochronie. Udoskonalone mniejsze przetworniki (łatwiejsze do wyprodukowania) przyczynią się do obniżenia kosztów produkcji, będą więc tańsze, co w konsekwencji przyczyni się do zwiększenia popularności kamer termowizyjnych. Obecnie stają się one standardowym elementem systemów zabezpieczeń, pełniąc – oprócz dozoru – funkcje dodatkowe, np. umożliwiają wczesne wykrywanie pożaru. Znajdują zastosowanie w różnych działach gospodarki, np. utylizacji odpadów oraz w miejscach, w których przechowywane są materiały łatwo palne.

Innym rozwiązaniem, które promujemy już od dłuższego czasu, są radary o różnych zakresach działania (im krótszy zakres, tym niższa cena). Połączenie radaru z kamerą termowizyjną i światłowodowym systemem detekcji umożliwia stworzenie skutecznego systemu zabezpieczeń. Po zdarzeniu, jakie miało miejsce na lotnisku Gatwick, radary o dużym zasięgu cieszą się coraz większym zainteresowaniem, zwłaszcza pod kątem detekcji dronów.

Branża zabezpieczeń technicznych stale się rozwija. Należy sobie postawić pytanie, kiedy ,,chmura” stanie się standardem w naszej branży. Według mnie nie jest to kwestia „czy”, ale „kiedy”! Niektórzy z nas nadal mają wątpliwości związane z bezpieczeństwem tych rozwiązań. Firmy oferujące profesjonalne przechowywanie w chmurze mają zdecydowanie szerszą wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa niż większość działów IT koncentrujących się na innych zadaniach informatycznych. Warte podkreślenia są dodatkowe korzyści ,,chmury”, takie jak łatwa integracja z innymi rozwiązaniami, np. danymi POS, kontrolą dostępu, analizą wideo itp.

Szybko zmieniający się rynek, coraz większa liczba produktów i ich skomplikowanie w porównaniu z rozwiązaniami sprzed lat 20 powodują, że instalatorzy, integratorzy oraz użytkownicy końcowi systemów mają trudne zadanie związane z wyborem, a później wdrożeniem optymalnej technologii. Ciągle szukamy innowacyjnych rozwiązań, testujemy je i szkolimy naszych partnerów w ich zakresie. Właśnie na to stawiamy w zespole Linc Polska. Mam nadzieję, że rok 2019 będzie okazją do wielu ciekawych rozmów i spotkań.

 

Anna Twardowska
Nedap Security Management

Rok 2018 był bardzo dobry dla rozwoju marki Nedap w Polsce. Pozyskaliśmy ważne projekty w sektorze zarówno państwowym, jak i prywatnym. Zauważalnym kierunkiem rozwoju jest poszukiwanie przez klientów kompleksowych systemów zabezpieczeń. Coraz częściej pracujemy nad takimi projektami. Klient szuka rozwiązania, w którym system kontroli dostępu (SKD) jest zintegrowany z SSWiN, CCTV/VSS, oprogramowaniem VMS, aplikacją do zarządzania automatyką budynkową, systemem windowym, programem kadrowo-płacowym, parkingowym itp.

Integracja systemów zabezpieczeń staje się coraz bardziej zaawansowana, czego przykładem może być integracja z systemem VMS z zaimplementowanymi algorytmami analityki obrazu z kamer IP zarówno w trybie online, jak i w nagranych materiałach – porównuje się zdjęcie z kamery ze zdjęciem przypisanym w systemie kontroli dostępu.
W Polsce mamy wiele inwestycji w nowoczesne biurowce klasy premium.

Tu ważnym trendem jest zintegrowanie systemu kontroli dostępu z systemem nawigacji budynkowej, systemem do zarządzania windami oraz oprogramowaniem Building Management Systems (BMS), aby np. oświetlenie i temperatura w pokojach biurowych dostosowywała się do preferencji pracowników już po wykryciu przez SKD osób na wejściu głównym do budynku.

Nedap pracuje z firmami technologicznymi nad rozwojem nowatorskiej koncepcji systemu kontroli dostępu bez czytników, która ma zastosowanie w obiektach przemysłowych, produkcyjnych i biurowych, gdzie chcemy nadawać uprawnienia dostępu do pomieszczeń, maszyn itp. bez użycia czytników, z dokładnością lokalizacji <50 cm.
Kolejnym kierunkiem rozwoju jest standaryzacja i zarządzanie rozproszonymi systemami kontroli dostępu. Coraz więcej organizacji międzynarodowych ma globalne działy security i IT zlokalizowane w Polsce. Dzięki temu możemy uczestniczyć w ciekawych projektach na szerszą skalę.

Utrzymującym się trendem jest rozwój systemów biometrycznych i ich integracja z systemami kontroli dostępu. Obecnie mamy już takie wdrożenia w Polsce z czytnikami zarówno 2D, jak i 3D linii papilarnych.
Rok 2019 zapowiada się bardzo ciekawie pod względem liczby realizowanych projektów. Jesteśmy także świadomi, że coraz większe projekty, coraz wyższe wymagania klientów pod względem technologicznym stawiają przed nami wiele nowych wyzwań.

 

Artur Stępowski
NSS

Dla firmy NSS rok 2018 był dobry. Udało się osiągnąć wzrost sprzedaży pomimo malejących cen. Otwarcie się na rynki zagraniczne także zaowocowało sukcesem. Poza Polską marka BCS jest już obecna w Czechach, na Litwie i Cyprze. Z kolei umocnienie współpracy z międzynarodowym koncernem DSC pozwoliło zwiększyć nasz udział w rynku systemów alarmowych.

Pomimo że rok 2018 zakończył się wzrostem sprzedaży, nie był łatwy. Na rynku CCTV widać było spadek cen oraz częste zmiany produktowe. Ta sytuacja wymuszała skupienie się na permanentnym tworzeniu lepszej oferty dla naszych partnerów. W ub. roku zaobserwowaliśmy także znaczący rozdźwięk między życzeniami klientów. Część z nich skupiała się na rozwiązaniach najtańszych, a kryterium ceny było jedynym wskaźnikiem, część skłaniała się zdecydowanie bardziej w kierunku produktów z linii zaawansowanych technologicznie i lepszych jakościowo. Klienci zwracali też uwagę na oprogramowanie obsługujące system. Nasi inżynierowie zbudowali niezawodny system dozoru wizyjnego. BCS Manager powstał w wersjach na desktop i mobilnej. Dbając o klientów, stworzyliśmy bezpieczną chmurę obsługiwaną w Polsce przez firmy krajowe.

Na rynku systemów alarmowym dostrzegliśmy większą stabilność w ofercie, która jednak nie oznaczała stagnacji. Z roku na rok rośnie zainteresowanie systemami bezprzewodowymi i hybrydowymi, wypierającymi klasyczne systemy przewodowe. Zauważamy wzrost świadomości użytkowników końcowych.

System alarmowy już dawno stał się standardowym wyposażeniem w biurach i domach. Rozwiązania bezprzewodowe umożliwią wprowadzenie tego standardu także do mieszkań, które stanowią największą potencjalną bazę nowych klientów.

Największą niewiadomą roku 2019 będzie sytuacja geopolityczna na świecie, jej wpływ na rynek europejski (w tym na Polskę), kurs dolara, euro oraz ewentualne sankcje, które mogą być wprowadzane. Tym niemniej z naszego punktu widzenie przyszłość niesie więcej nowych możliwości niż zagrożeń. W dalszym ciągu będziemy mogli obserwować migrację pewnej grupy instalatorów skupionych wyłącznie na cenie w kierunku rozwiązań tańszych, mniej wymagających. Niejako w kontrze do tych pierwszych urządzenia traktowane dzisiaj jako standardowe będą uzyskiwały nowe funkcjonalności, aby można było zaoferować nowocześniejsze systemy, utrzymując cenę na zbliżonym poziomie.

Z pewnością rynek CCTV dotrze do nowych klientów z tanimi rozwiązaniami, a także z lepszymi i nowocześniejszymi systemami do klientów już wyedukowanych. Przewidujemy ponadto zwiększone inwestycje ze strony miast, organizacji publicznych i firm telekomunikacyjnych w rozwój produktów i poszukiwanie nowych nisz na rynku. Monitoring wizyjny miast, bezpieczeństwo imprez masowych, nadzór w transporcie, inteligentne parkingi i oświetlenie uliczne, a nawet autonomiczny system do zarządzania odpadami – to obszary napędzane przez rozwój nowoczesnych technologii. Skłania nas to do dalszych inwestycji w oprogramowanie BCS Manager, dostarczane z urządzeniami BCS.

W segmencie SSWiN spodziewamy się dalszego wzrostu udziału systemów bezprzewodowych oraz poziomu zdalnej obsługi urządzeń. Jednocześnie wzrośnie udział w rynku systemów automatyki domowej. Według analityków systemy alarmowe i automatyki domowej będą się wzajemnie przenikały i uzupełniały.
W przyszłości dzięki jednemu rozwiązaniu będziemy w stanie dostarczyć klientom system CCTV, SSWiN, wideodomofon oraz automatykę.

 

Jacek Wójcik
Optex Security

Rok 2018 był bardzo udany dla OPTEX. Z sukcesem wprowadziliśmy na rynek pożądaną serię SHIELD, a sprzedaż w naszym regionie istotnie wpłynęła na wyniki OPTEX w Europie. Oprócz stabilnej sprzedaży czujek zewnętrznych mieliśmy także kilka interesujących projektów – jeden z naszych klientów zainstalował system ochrony obwodowej w referencyjnym obiekcie militarnym, kolejny wykorzystał czujki laserowe do ochrony parkingu luksusowych samochodów, a jeszcze inny kilkadziesiąt tego typu urządzeń do ochrony rezydencji. Czujki laserowe pojawiły się też w obiektach muzealnych, umożliwiając pełniejszą ekspozycję zabytków.
Największym wyzwaniem w minionym roku było sprostanie zapotrzebowaniu rynkowemu na nowe czujki serii SHIELD, które cieszą się dużym uznaniem w całej Europie. To był najbardziej pożądany produkt 2018 roku.

Ubiegłoroczne targi SECUREX potwierdziły światowy trend w promocji produktów – firmy bardziej stawiają na internetowe kanały promocji i własne eventy niż zaskakiwanie konkurencji i klientów podczas imprez wystawienniczych.
Bardzo niepokojącą tendencją jest prowadzenie przez producentów kampanii informacyjnej na temat „nowego prawodawstwa UE”, która wprowadza w błąd co do możliwości zastosowania produktów konkurencyjnych.

Rok 2019 jest dla nas szczególnie ważny ze względu na okrągłą rocznicę powstania OPTEX. Już ponad 40 lat OPTEX kreuje rozwiązania na rynku security. Jesteśmy dumni z naszego doświadczenia. Dzięki wieloletniej pracy osiągnęliśmy pozycję lidera wśród producentów czujek ruchu. W jubileuszowym roku wprowadzimy na rynek dwa nowe modele panoramicznych czujek ruchu 180°, dotychczas nie mieliśmy w ofercie detektorów o tak szerokim zasięgu działania. OPTEX wprowadza rozwiązania innowacyjne, na pewno więc będą to produkty, które znajdą naśladowców. Mamy nadzieję, że po udanym debiucie w USA i Wielkiej Brytanii także w Polsce będziemy mogli zaoferować wydajny system wideoweryfikacji oparty na chmurze danych, którego przewagą jest krótki czas dostępu do materiału wideo oraz szerokie zastosowanie z wykorzystaniem standardów ONVIF.

Interesującym kierunkiem rozwoju jest powiększająca się oferta akcesoriów do systemów CCTV oferowanych pod marką wiodących producentów. Lokalne magazyny, sprawna dystrybucja oraz ekspansywna polityka sprzedażowa mogą stać się motywem sprzyjającym otwarciu „jednomarkowych” sklepów online skierowanych do instalatorów czy użytkowników końcowych.

Impulsem rozwojowym dla branży w Polsce może być rozwój technologii Low Power Wide Area Network (LPWA) – bezprzewodowej transmisji danych, która wpłynie na upowszechnienie IoT. Może być także zachętą do wejścia na rynek security głównych operatorów komunikacyjnych.
Daje się również zauważyć miniaturyzacja podzespołów elektronicznych, z czym wiąże się konieczność zmian konstrukcyjnych w urządzeniach SSWiN. Długi cykl życia produktu, zmiana procesu produkcyjnego, koszt dodatkowej certyfikacji, spadające ceny oraz wzrastająca rola CCTV mogą sprawić, że wkrótce nie będą dostępne na rynku urządzenia, do których instalatorzy byli przyzwyczajeni…

 

Robert Pestka
Polon-Alfa

POLON-ALFA S.A. w 2018 r. konsekwentnie umacniał swoją pozycję na polskim rynku zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz w zdecydowany sposób poszerzył obszar swojej działalności na rynkach zagranicznych. Dynamiczny wzrost zapotrzebowania na flagowy system sygnalizacji pożarowej POLON 6000 znacząco wpłynął również na zwiększenie poziomu produkcji. Po raz kolejny z dumą możemy pochwalić się wzrostem wskaźników sprzedaży w każdym z obszarów naszej działalności. Wyniki, jakie osiągnęliśmy w ostatnich latach, wpłynęły także na decyzję o przyspieszeniu rozpoczęcia budowy nowej hali produkcyjno-magazynowej o powierzchni ponad 8 tys. mkw. Zwiększenie mocy produkcyjnych wiąże się również z nowymi miejscami pracy – docelowo planujemy zwiększenie zatrudnienia o ponad 100 osób, zarówno na stanowiskach specjalistycznej produkcji elektronicznej, jak i w działach badawczo-rozwojowych. Całkowity koszt inwestycji, wraz z nakładami na nowe wyposażenie produkcyjne, przekroczy łącznie 30 mln zł.

W 2018 roku prowadziliśmy wzmożoną aktywność marketingową. Międzynarodowe Targi INTESEC w Dubaju, FIREX w Londynie, ROMANIAN SECURITY FAIR w Bukareszcie, Międzynarodowe Targi Zabezpieczeń SECUREX w Poznaniu, Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach, Kongres Pożarnictwa w Warszawie to tylko część imprez branżowych, w których z powodzeniem uczestniczyła firma.

Niewątpliwym sukcesem są również organizowane od dwudziestu sześciu lat Ogólnopolskie Warsztaty „Sygnalizacja i Automatyka Pożarowa SAP”, które w 2018 r. zgromadziły ponad czterystu specjalistów związanych z szeroko rozumianą branżą zabezpieczeń. Ta jedyna tego rodzaju impreza branżowa w Polsce na stałe wpisała się w kalendarze wszystkich zajmujących się kompleksowym bezpieczeństwem pożarowym. Nie lada wyzwaniem dla firmy staje się również sprostanie zapotrzebowaniu na specjalistyczne szkolenia prowadzone przez inżynierów w siedzibie firmy w Bydgoszczy, jak i w całej Polsce. Kilka tysięcy przeszkolonych osób ze wszystkich produkowanych systemów niewątpliwie dowodzi, że w Polsce branża security stale się rozwija.

Rok 2019 dla firmy POLON-ALFA SA zapowiada ciągłą pracę nad nowymi kierunkami sprzedaży urządzeń, a także rozwój oferty, aby jeszcze lepiej zaspokoić potrzeby naszych klientów. Niebawem zaprezentujemy nowy system automatycznego gaszenia i uruchamiania stałych urządzeń gaśniczych, zasilacze do systemów ppoż., sygnalizatory optyczne oraz nowe elementy systemu detekcji gazów opartego na centrali CGD 6000.

 

Grzegorz Ćwiek
Schrack Seconet Polska

W 1998 r. za projekt systemów bezpieczeństwa pożarowego płacono od 5 do 8% wartości całej instalacji. W 2018 r. rynek często oczekiwał, że projekt zostanie stworzony „za darmo”. To dlatego projektantów jest coraz mniej, a jakość ich pracy (na szczęście nie we wszystkich przypadkach) coraz niższa. Wielu z nich nie bierze udziału w szkoleniach, nie uczy się nowych wytycznych i nie stosuje dobrych standardów (np. międzynarodowych). Prawo nie wymaga ani od nich, ani od instalatorów żadnych poświadczeń umiejętności i odbytych kursów. Jednocześnie za nieprawidłowe zabezpieczenie przeciwpożarowe budynku grożą jego właścicielowi lub administratorowi kary finansowe i sankcje karne. Coś tu jest chyba nie tak…

W ostatnich dwudziestu latach wiele się zmieniło: technologia materiałów i produkcji, infrastruktura techniczna budynków i miast, dostępność usług, dostępność finansowania inwestycji, wydatki na badania i rozwój, a jednocześnie w naszej branży nadal brakuje pieniędzy.

Wydatki na bezpieczeństwo cały czas pozostają na szarym końcu ogółu wydatków inwestorów! Firmy w branży budowlanej nadal nie nauczyły się dobrego planowania i budżetowania, ciągle dochodzi do „obcinania” kosztów i tym samym obniżania standardów bezpieczeństwa!
Zastanówmy się, ilu przedsiębiorców wykonuje dzisiaj analizę zagrożeń, analizę ryzyka i oceny możliwych strat w przypadku zaistnienia zdarzenia kryzysowego. Który z generalnych wykonawców, chcąc obciążyć niedoszacowanym kontraktem na „niskie prądy” swojego podwykonawcę, zastanawia się nad społecznymi skutkami takiego działania? Który z inwestorów dzisiaj, czy redukując wydatki na modernizację starych systemów bezpieczeństwa lub odmawiając prawidłowej ich konserwacji, w konsekwencji naraża na utratę życia lub zdrowia przebywające w nim osoby? Czy dyrektor szpitala, który mimo nakazu nie zainstalował systemu bezpieczeństwa pożarowego, szuka jednak sposobu na sfinansowanie takiego zakupu?

Jako firma, która świętuje swój wielki rozwój i po dwudziestu latach działalności jest dumna z tego, ile w Polsce zaszło zmian na lepsze (a także do ilu zmian przyczyniła się nasza aktywna działalność), jednocześnie protestujemy przeciwko nadal zakrojonej na szeroką skalę bylejakości rynku w podejściu do standardów bezpieczeństwa. Apelujemy o szeroki sprzeciw społeczny – i szczególnie branżowy – wobec powszechnie akceptowalnej „uznaniowości” zasad i kompromisów w zakresie bezpieczeństwa, skutkującej na tyle niepoważnym podejściem do reguł bezpieczeństwa, że aż musi dochodzić do takich tragedii, jak w Koszalinie czy Gdańsku, by ktoś otrzeźwiał i spojrzał rzetelnie na problematykę bezpieczeństwa.

Polska nie jest krajem wolnym od zagrożeń, niebezpiecznych zdarzeń i ataków szaleńców. Wykorzystajmy ten w miarę spokojny czas, który mamy, na naukę, ćwiczenia z zakresu bezpieczeństwa i ewakuacji oraz instalację systemów zabezpieczeń. Na podnoszenie standardów. Nie oszczędzajmy na środkach bezpieczeństwa, traktujmy je poważnie, tak jak i ludzi, których mamy chronić z szacunkiem. Jeżeli branża instalacji systemów bezpieczeństwa nadal będzie stała na końcu kolejki po środki finansowe, to nowa dekada tego stulecia, która zacznie się już za chwilę, nie będzie okresem spokoju.

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.