Strona główna Rynek SECURITY Security 50: Badanie dojrzałości i przydatności trendów technologicznych

Security 50: Badanie dojrzałości i przydatności trendów technologicznych

W badaniu ankietowym 2023 Tech Trends Maturity and Suitability Index Survey wzięli udział przedstawiciele 633 firm, którzy odpowiedzieli na pytania dotyczące technologii mających znaczący wpływ na branżę telewizji dozorowej i kontroli dostępu.

Tegoroczne wyniki badania obejmują analizę biometrii, przegląd trendów pojawiających się w branży oraz kompleksową analizę ankiety.

Bieżące i pojawiające się trendy

Dojrzałe i powszechnie obecne:
radar i LiDAR (2),
przetwarzanie brzegowe/przechowywanie na brzegu sieci (3),
bezzałogowe platformy – drony i roboty (4),
sztuczna inteligencja (5),
łączność bezprzewodowa 5G (6)
Dojrzałe, ale rzadko stosowane:
Li-Fi (1)

Nie bez powodu 5G zajmuje wysokie miejsce w ankiecie. Technologia ta charakteryzuje się dużą szybkością oraz niskim opóźnieniem. Zyskuje popularność w monitoringu wizyjnym, ponieważ coraz więcej kamer obsługuje technologię 5G. Wysokie miejsca zajmują także przetwarzanie/przechowywanie na brzegu sieci, bezzałogowe platformy (roboty i drony) oraz radary/lidary, przy czym te ostatnie współpracują z systemami monitoringu wizyjnego przy wykrywaniu obiektów w niesprzyjających warunkach. Technologia Li-Fi, czyli następca Wi-Fi, powoli staje się dojrzała, m.in. za sprawą opublikowania przez IEEE standardu 802.11bb dla Li-Fi, ale nadal uważa się ją za nieodpowiednią do transmisji sygnałów z systemów zabezpieczeń.

Kontrola dostępu

Dojrzałe i powszechnie obecne:
bezdotykowa biometria (7)
integracja z systemami zarządzania budynkiem/nieruchomością (8)
Dojrzałe, ale rzadko stosowane:
biometria jednomodalna (1),
biometria dotykowa (2),
zamki bezprzewodowe (3),
kontrola dostępu w chmurze (4),
cyfrowe bliźniaki (5)
Niedojrzałe i bardzo rzadko stosowane:
biometria multimodalna (6)

Bezdotykowe technologie biometryczne, takie jak rozpoznawanie twarzy czy dłoni, stają się coraz bardziej popularne, a integracja zarządzania budynkami dobrze wpisuje się w obecne trendy w zakresie ekologii i zrównoważonego rozwoju. Biometria jednomodalna i biometria dotykowa, choć zaawansowane technologicznie, mają niższą przydatność, ponieważ organizacje przykładają większą wagę do bezpieczeństwa, ochrony i zdrowia pracowników. Biometria multimodalna natomiast awansuje w rankingu przydatności ze względu na wyposażenie w dodatkową warstwę bezpieczeństwa.

Monitoring wizyjny

Dojrzałe i powszechne obecne:
aplikacje mobilne do dozoru wizyjnego (7),
kamery kolorowe do pracy przy słabym oświetleniu (6),
rozdzielczość 4K (5),
monitoring wizyjny w chmurze (4),
kamera bispektralna (3)
Niedojrzałe i bardzo rzadko stosowane:
rozdzielczość 8K (1),
kamera trójspektralna (2)

Kamery kolorowe pracujące w warunkach słabego oświetlenia oferują coraz lepsze możliwości rejestrowania kolorów nawet przy minimalnym świetle i stale zyskują na popularności dzięki dostępnym bardziej zaawansowanym obiektywom i procesorom. Rozdzielczość 4K umożliwia użytkownikom powiększanie obrazu przy jednoczesnym zachowaniu wyraźnych szczegółów, co czyni ją przydatną do obserwacji dużych obszarów, np. w monitoringach miejskich. Kamery bispektralne, w których kamery światła widzialnego i kamery termowizyjne są połączone w jedno urządzenie, są idealne do zastosowań przemysłowych. Dla porównania kamery o rozdzielczości 8K i kamery trójspektralne (z kombinacją UV) na tym etapie rozwoju systemów telewizji dozorowej nie spełniają na razie wszystkich wymogów. ⦁

Zobacz też:

Raport Security 50 i ranking największych firm branży security na świecie
Security 50: Trendy na rynku telewizji dozorowej. Dominacja sztucznej inteligencji trwa
Security 50: Kontrola dostępu w 2023 r.
Analiza globalnego rynku security w 2023 r.
Raport Security 50 – Badania rynku i komentarze