#Działy tematyczne #Raporty #TOP50 Security

TOP 50 – strategie rynkowe w obliczu silnej konkurencji

Dynamiczne zmiany na rynku security, nasilająca się konkurencja cenowa i wyścig w zakresie innowacji – to największe wyzwania, z jakimi mierzą się obecnie producenci zabezpieczeń technicznych.
Na jakie strategie zdecydują się w najbliższych latach?

ASSA ABLOY o korzyściach zastosowań security i non-security

ASSA ABLOY, światowy lider w dziedzinie rozwiązań do kontroli dostępu, pozytywnie widzi przyszłość rynku zabezpieczeń w 2017 i 2018 r. Jego wzrost będzie się wiązał z rozwojem technologicznym produktów, który zapewni użytkownikom końcowym zwiększenie poczucia bezpieczeństwa.
Chris Bone,
wiceprezes, ASSA ABLOY

W opinii ASSA ABLOY światowy rynek zabezpieczeń wykazuje umiarkowany, lecz stały wzrost.
Oczywiście są różnice między poszczególnymi regionami, ale przez ostatnie kilka lat utrzymuje się tendencja wzrostowa – zauważa Chris Bone, wiceprezes ds. rozwiązań cyfrowych i dostępu w ASSA ABLOY na region EMEA. – W ASSA ABLOY oczekujemy stałego wzrostu w dziedzinie technologii zaawansowanej kontroli dostępu, np. zamków do drzwi zasilanych bateriami lub inteligentnych kluczy. Ch. Bone twierdzi, że dziedziną, która rokuje duży rozwój, są inteligentne zamki do infrastruktury krytycznej. Jako przykład podaje inteligentne zamki CLIQ firmy ASSA ABLOY, które mogą być stosowane w budynkach użyteczności publicznej, gdzie jest wymagana kontrola dostępu nawet tysięcy przejść.

CLIQ nie tylko podnosi poziom bezpieczeństwa, ale – co równie istotne – przyczynia się do zwiększenia produktywności. Jeśli np. dostawca usług telekomunikacyjnych zarządza wieloma stacjami bazowymi i zatrudnia wielu pracowników technicznych, ma możliwość delegowania zespołu do wykonania prac serwisowych w terenie, łącznie z aktualizowaniem i monitorowaniem kontroli dostępu w chmurze. Technologia inteligentnych kluczy realizowana za pomocą smartfonu przekłada się na ogromne korzyści w porównaniu z sytuacją, gdyby pracownicy musieli pokonać wiele kilometrów po odbiór kluczy tradycyjnych. Zwrot z inwestycji będzie więc dostrzegalny już w krótkim czasie. Co ważne, wzrasta też poziom bezpieczeństwa, tradycyjne klucze bowiem odchodzą do lamusa – podkreśla zalety tego rozwiązania Ch. Bone. Zarządzanie dostępem za pośrednictwem rozwiązań w chmurze zyskuje coraz większe zaufanie klientów.
W roku 2018 zainteresowanie tego typu rozwiązaniami będzie rosło, ponieważ klienci w większym stopniu ufają nowym technologiom, a obawy związane z prywatnością i bezpieczeństwem danych stają się coraz mniej uzasadnione – mówi wiceprezes ASSA ABLOY.

W odniesieniu do technologii IoT należy wspomnieć o kilku trendach. Na rynku zabezpieczeń w najbliższych latach duże znaczenie zyska Bluetooth Mesh, nowy protokół łączności oparty na architekturze siatki. Umożliwia on tworzenie dużych sieci urządzeń stosowanych np. w automatyce budynkowej czy różnych sieciach czujników, a także śledzenie zasobów i innych rozwiązań Internetu Rzeczy (IoT), które wymagają niezawodnej komunikacji pomiędzy dziesiątkami, setkami, a nawet tysiącami urządzeń.

 

FLIR: Rynek jest coraz bardziej zainteresowany termowizją

W roku 2017 firma FLIR Systems ugruntowała swoją pozycję na rynku kamer termowizyjnych. Obecnie opracowuje i wprowadza na rynek rozwiązania, które umożliwiają monitorowanie terenu w w wyjątkowo trudnych warunkach.

John Distelzweig
dyrektor generalny
FLIR Systems

Światowy rynek zabezpieczeń FLIR Systems ocenia jako rozwojowy. W sektorze zabezpieczeń zaawansowanych, np. rozwiązań dedykowanych dla infrastruktury krytycznej, zanotowaliśmy wzrost sprzedaży, dostrzegliśmy też nowe możliwości. Wprawdzie istnieje silna presja cenowa ze strony chińskich producentów i rywalizacja o udział w rynku kamer niższego segmentu, to producenci urządzeń klasy premium mają przestrzeń do rozwoju – powiedział John Distelzweig, dyrektor generalny FLIR Systems. – Nasz udział w rynku kamer termowizyjnych się zwiększył. FLIR był prekursorem w tej dziedzinie, to właśnie nasza firma kilka lat temu pierwsza wprowadziła na rynek tego typu rozwiązania. W sektorze kamer termowizyjnych pojawiają się obecnie coraz to nowi producenci, co potwierdza, że to ważny przyszłościowy segment branży. W odpowiedzi na wzrost zainteresowania FLIR wprowadził produkty odpowiadające potrzebom różnych odbiorców.
FLIR zacieśnia współpracę z wiodącymi firmami, dzięki czemu może zapewnić optymalne działanie swoich kamer termowizyjnych. Wprowadziliśmy FB-Series O – kamery termowizyjne przeznaczone do ochrony perymetrycznej obszarów dowolnej wielkości. Kamery z serii FB poszerzają rynek klientów, umożliwiamy bowiem małym firmom, przykładowo salonom samochodowym czy magazynom, dostęp do technologii termowizyjnej – podkreślił J. Distelzweig. – Platformę FLIR United VMS można przeskalować na potrzeby firm dowolnej wielkości, a to przełożyło się na wzrost zainteresowania nią i uznanie na rynku. Wyróżniono ją w tym roku nagrodą Security Industry Association New Product Showcase w kategorii Video Management System (VMS).
J. Distelzweig patrzy w przyszłość z optymizmem. Wymienia trendy, które pojawią się w 2018 r. W przyszłym roku nastąpi dalszy rozwój technologii AI i chmury. Rozszerzy się także rynek kamer termowizyjnych i udoskonalą rozwiązania VMS. Upowszechnią się kamery przenośne, natomiast dostawcy tradycyjnych kamer wzbogacą swoją ofertę o radary. Rynek sygnalizacji włamania i napadu nabierze tempa – zapowiada dyrektor generalny FLIR Systems. Podkreśla jednocześnie, że wraz ze wzrostem liczby urządzeń podłączonych do Internetu problem cyberbezpieczeństwa stanie się wyjątkowo ważny.
Zwiększy się rola technologii zabezpieczania rozwiązań IoT małych, lokalnych firm i na rynku konsumenckim. Wprawdzie potencjalni klienci wyrażają zainteresowanie zaawansowanymi funkcjami urządzeń Internetu Rzeczy, ale jednocześnie obawiają się podłączenia do chmury jako stwarzającego ryzyko zagrożeń.
Technologie zabezpieczające przed atakiem cybernetycznym staną się motorem rozwoju i wdrażania urządzeń IoT, zapewniając jednocześnie konsumentom poczucie bezpieczeństwa.

 

VIVOTEK stawia na Internet Rzeczy
W obliczu konkurencji ze strony chińskich firm VIVOTEK koncentruje się na swoich kluczowych technologiach. Aby nie zaniedbać rozwiązań z zakresu IoT, firma jest otwarta na nawiązanie nowych form współpracy.
Owen Chen
prezes VIVOTEK

VIVOTEK jest jedną z nielicznych azjatyckich (lecz nie chińskich) firm, którym udaje się utrzymywać zyski w ostatnich kilku latach mimo silnej konkurencji potentatów w tej branży z Państwa Środka. Marża netto firmy VIVOTEK w 2015 i 2016 r. utrzymywała się na tym samym poziomie 10%.

Owen Chen, prezes VIVOTEK, w wywiadzie udzielonym a&s wymienił elastyczność, globalizację i partnerstwo jako czynniki decydujące o sukcesie firmy. Od początku działalności VIVOTEK wprowadza na rynek zestawy procesorów własnej produkcji. Ta strategia pozwala firmie realizować projekty na indywidualne zamówienia klienta.

Opracowywanie własnych zestawów chipów poprawia elastyczność i przyspiesza wprowadzanie na rynek nowych urządzeń. Oprócz rozwiązań sprzętowych VIVOTEK opracowuje też własne algorytmy deep learning, takie jak zliczanie osób i inteligentna detekcja ruchu. Technologiczne kompetencje zarówno w obszarze sprzętu, jak i oprogramowania sprawiają, że firma świadczy usługi sprawnie i w terminie. Co ważne, są one dostosowane do potrzeb.

Od zabezpieczeń do IoT
Firma VIVOTEK, której podstawową działalnością jest produkcja urządzeń i technologii wizyjnych, koncentruje się obecnie na rozwiązaniach z dziedziny AI i IoT. Dzięki ścisłej współpracy z partnerami strategicznymi na całym świecie może zaoferować szeroki asortyment proponowanych rozwiązań doskonałej jakości. Ponieważ kolejne branże wprowadzają rozwiązania IoT, współpraca i partnerstwo z firmami o różnych specjalizacjach stają się nieodzowne, a zarazem rozwojowe. Naturalni partnerzy firmy VIVOTEK w programie Solution Integration Alliance (SIA) mogą korzystać z wzajemnych doświadczeń i zasobów, tworząc wszechstronne rozwiązania innowacyjne dla klientów – zarówno w dziedzinie zabezpieczeń, jak i IoT. Na przykład dla sektorów transportu i handlu detalicznego VIVOTEK może oferować kompletne rozwiązania opracowane wraz z Genetec, SeeTec i Wavestore.

Kamery z kompresją H.265 firmy VIVOTEK mogą łatwo współpracować z platformami największych dostawców, takich jak AxxonSoft, Cathexis, Digifort, Exacq, Luxriot, Macroscop, Milestone Systems, Mirasys, NUUO, QNAP i Synology.
Wychodząc poza tradycyjne postrzeganie zabezpieczeń, VIVOTEK ceni sobie inteligentne rozwiązania analizy wizyjnej, podobnie jak partnerzy z branży ICT/IT. Wpisuje się w motto firmy: The eye in IoT. Delta Electronics, FollowUp (specjalizująca się w rozwiązaniach dla sektora retail) i Videonetics to tylko przykłady partnerów w projektach z dziedziny IoT.

Widzieć więcej w sposób inteligentny
Ostatnio wprowadzone na rynek nowe kamery panoramiczne, które zapewniają bardziej szczegółowy obraz i szerszy kąt widzenia, odzwierciedlają dążenie do zwiększania wartości wielu projektów jednocześnie. Kamery panoramiczne marki VIVOTEK (180- i 360-stopniowe) mają kilka przetworników obrazu lub obiektyw szerokokątny, co zapewnia obrazy o lepszej rozdzielczości i maksymalizuje pole widzenia. Przekłada się to na możliwość ograniczenia liczby wymaganych kamer, a tym samym na obniżenie kosztów. To idealne rozwiązanie do dozoru wizyjnego na zewnątrz pomieszczeń, zapewniające pełen panoramiczny widok i wysokiej jakości obraz. W ramach koncepcji Smart Edge VIVOTEK również oferuje najnowocześniejsze, inteligentne kamery szerokokątne, z wbudowanymi funkcjami analizy zawartości obrazu (VCA), w tym inteligentne wykrywanie ruchu. Wszystkie skomplikowane działania analityczne wykonywane są na kamerach, co oznacza, że użytkownicy mogą korzystać między innymi z analizy w czasie rzeczywistym.

Nie rozpraszamy się!
Oczekuje się, że zapotrzebowanie rynku na technologie IoT i AI w ciągu najbliższych 5–10 lat znacząco wzrośnie. VIVOTEK pozostaje w awangardzie tego trendu, koncentrując się na technologiach analizy treści wizyjnej, stanowiących wartość dodaną dla partnerów strategicznych. Dzięki wielu partnerom na całym świecie firma może mieć pewność, że oferowane przez nią inteligentne i zaawansowane rozwiązania IoT sprostają konkurencji ze strony chińskich firm.

 

GEUTEBRÜCK patrzy szerzej poza branżę security

Wobec zaciętej konkurencji i pod presją cenową w branży zabezpieczeń GEUTEBRÜCK dostrzega różne zastosowania spoza tej branży, stanowiące wartość dodaną i możliwości zyskania przewagi na rynku.
Katharina
Geutebrück
prezes, GEUTEBRÜCK

Według Kathariny Geutebrück, prezes firmy GEUTEBRÜCK, popyt na systemy zabezpieczeń utrzymuje się w związku z rosnącą przestępczością i terroryzmem na całym świecie. Jednak mijający rok nie był łatwy dla tego niemieckiego dostawcy urządzeń telewizji dozorowej z powodu presji cenowej i czynników geopolitycznych. Firma rozwijała się najszybciej w Ameryce Północnej, gdzie coraz więcej integratorów systemów i użytkowników końcowych szukało rozwiązań z wartością dodaną. Dobre wyniki zanotowała również na wschodzącym rynku Azji, gdzie zabezpieczenia mają ogromny potencjał wzrostu.

Do trendów zaobserwowanych przez Geutebrück w 2017 r. należała migracja w kierunku rozwiązań UltraHD, H.265, rozwiązań w chmurze i analityki realizowanej w urządzeniach brzegowych. Katharina Geutebrück uważa jednak, że klasyczny dozór wizyjny – gdzie użytkownik korzysta z kamer i rejestratorów NVR – stał się już towarem codziennego użytku. Rozwój branży napędzają zastosowania, które wykraczają poza obszar stricte security. Dane z systemu wizyjnego wraz z metadanymi z innych systemów lub urządzeń dostarczają użytkownikowi więcej informacji i wskazówek. Integracja systemów oraz tworzenie interfejsów „szytych na miarę” to dwa filary, na których opiera się międzynarodowy sukces firmy GEUTEBRÜCK.

Weźmy jako przykład systemy rozpoznawania twarzy, stosowane w marketingu. Pozwalają określać wiek, płeć i inne cechy, co pomaga lepiej dostosować treść reklamy do osoby, która znalazła się przed kamerą. Takie usługi zdecydowanie zyskują na popularności – podkreśliła K. Geutebrück.

Jednym z obszarów, na którym koncentruje się firma, są procesy logistyczne – dla dostawców usług logistycznych lub producentów z łańcuchami procesów logistycznych – w których telewizja dozorowa jest stosowana nie tylko jako element zabezpieczenia, ale również jako usprawnienie biznesowe.

Patrząc z perspektywy operatorów logistycznych, wiążemy nasze systemy ze sterowaniem przenośnikami taśmowymi i czytnikami kodów kreskowych. Inteligentne wykorzystanie tych danych pozwala na wszechstronne śledzenie paczek na przenośnikach taśmowych w dowolnym momencie. Wystarczy sczytać kod kresowy do systemu, aby poznać szczegółowy obieg paczki. W ten sposób, gdy zaginie lub zostanie uszkodzona, można błyskawicznie ustalić, gdzie się znajduje, w którym momencie doszło do uszkodzenia lub dokąd trafiła – powiedziała K. Geutebrück i dodała, że to doskonały przykład zastosowania technologii zabezpieczeń w branży innej niż security.

Podstawa technologiczna jest taka sama. Kamery również są tego samego typu, podobnie rzecz się ma z oprogramowaniem. Ale korzystamy z nich w sposób bardziej nakierowany na zysk. Pomagamy klientom optymalizować procesy i ograniczać błędy lub ich konsekwencje w tych procesach, co pomaga osiągnąć lepsze wyniki i zwrot z inwestycji. Niektórzy z naszych klientów osiągają taki zwrot zaledwie w kilka miesięcy.
Innym obszarem, w którym według K. Geutebrück użytkownicy stają się coraz bardziej świadomi, jest kwestia cyberbezpieczeństwa – zwłaszcza w obliczu zagrożenia atakami na urządzenia, coraz częściej podłączone do sieci. Firma GEUTEBRÜCK zapewnia cyberbezpieczeństwo, udoskonalając urządzenia i edukując klientów.

Nasz własny system VMS ma opatentowaną bazę danych wideo, która jest zabezpieczona przed atakami z zewnątrz. Zapewniamy też pomoc i szkolenia dla naszych użytkowników końcowych. Monitorujemy wszystkie urządzenia, aby jak najszybciej identyfikować zagrożenia dla bezpieczeństwa. Jeśli takowe występują, kontaktujemy się niezwłocznie z naszymi partnerami OEM, ostrzegamy ich i aktywnie informujemy użytkowników o wszelkich wykrytych zagrożeniach, instruując wtedy jakie doraźne czynności powinni podjąć. Wykonujemy też wiele testów, pracując z kilkoma instytutami, które analizują zagrożenia bezpieczeństwa. Jest to kluczowe dla naszego systemu zabezpieczeń.

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.