#Przemysł #Telewizja dozorowa

Trzy poziomy wykorzystania dozoru wizyjnego w produkcji

Technologia dozoru wizyjnego może oferować coś więcej niż tylko bezpieczeństwo techniczne. Może dotyczyć wszystkiego, od poprawy bezpieczeństwa ludzi i procesów po maksymalizację wydajności operacyjnej.

Sprytne wykorzystanie rozwiązań w zakresie dozoru wizyjnego nie tylko poprawia bezpieczeństwo, ale także może zminimalizować przestoje, zapewnić świadomość sytuacyjną i umożliwić konserwację predykcyjną. W obiektach przemysłowych najlepiej sprawdzają się takie kamery, które mogą działać w trudnych warunkach i są chronione przed cyberatakami. Integrując rozwiązania dozoru z architekturą systemu sterowania w różnym stopniu, można osiągnąć różne poziomy funkcjonalności, a tym samym różne stopnie poprawy wydajności operacyjnej.

Poziom pierwszy: umożliwienie weryfikacji wizualnej

Jedno z podstawowych zastosowań dozoru wizyjnego polega na wykorzystaniu kamer sieciowych do uzyskania podglądu różnych etapów procesu produkcyjnego. Przykładowo w zakładzie produkcyjnym dozór wizyjny umożliwia sprawdzenie, co dzieje się w innym miejscu hali produkcyjnej podczas produkcji komponentów, takich jak reflektory lub bloki silnika.

W przemyśle energetycznym kamery sieciowe mogą być rozmieszczone w dużym obiekcie hydroelektrycznym, aby zapewnić wizualną weryfikację stanu zapory. Dzięki temu operatorzy mają wgląd na takie kwestie jak to, czy w pobliżu włazów znajdują się zanieczyszczenia lub czy lód na powierzchni jeziora jest stabilny.

Poziom drugi: wsparcie w czasie rzeczywistym

Kamery powinny być zintegrowane z istniejącym systemem sterowania procesami lub usługami w chmurze. Jest to klucz do zapewnienia operatorowi szybkiego i odpowiedniego podglądu otoczenia. To oznacza jeszcze lepsze wykorzystanie możliwości dozoru wizyjnego. Gdy system sterowania procesem i podłączone do niego urządzenia wykryją anomalię, zintegrowane kamery mogą natychmiast automatycznie skierować swój „wzrok” w jej stronę.

Kamery uzupełniają dane pozyskiwane z tradycyjnych czujników dodatkowymi danymi wejściowymi, dzięki czemu dane z czujników mogą być dodawane jako nakładka (dane w widoku wideo) w obrazie dostarczonym przez kamerę. Jeśli np. czujniki podłączone do systemu prześlą dane wskazujące, że jedna z maszyn ma nadmierną prędkość obrotową, zintegrowana kamera automatycznie przesunie się, aby obserwować urządzenie, by operator mógł ocenić sytuację.

Kamery sieciowe można zintegrować, aby monitorować różne obszary o kluczowym znaczeniu do prowadzonych procesów, np. w zaporze wodnej – mówi Konrad Badowski z Axis Communications. – Jeśli dojdzie do incydentu, takiego jak zatrzymanie turbiny lub otwarcie włazu zapory, alert spowoduje, że kamera automatycznie przesunie się do odpowiedniego obszaru, dzięki czemu będzie można przyjrzeć się bliżej usterce.

Poziom trzeci: maksymalne wykorzystanie analityki

Aby zwiększyć wykorzystanie kamer w operacjach przemysłowych, stosowane są inteligentne narzędzia analityczne. Dzięki nim wszystkie dane pozyskiwane z kamer mogą posłużyć do maksymalizacji wydajności produkcji.

Dzięki wdrożeniu kamer wizyjnych z inteligentną analizą obrazu operatorzy mogą otrzymać alert, jeśli pracownik wejdzie do obszaru o ograniczonym dostępie, zbliży się zbyt blisko poruszających się maszyn lub nie ma na sobie odpowiedniego sprzętu ochronnego. Zapewnia to nie tylko dodatkowe środki ostrożności, ale także pozwala na ciągłość operacji. Wyposażeni w te informacje operatorzy mogą zareagować na sytuację, zanim dojdzie do wypadku lub zatrzymania linii produkcyjnej.

Większa funkcjonalność umożliwia większą proaktywność

Każdy z trzech różnych poziomów pomaga w zwiększeniu wydajności operacyjnej, zapewniając przy tym różne korzyści. Dzięki weryfikacji wizualnej można kontrolować procesy i zdalnie monitorować pracę personelu, aby upewnić się, że przestrzegane są bezpieczne praktyki pracy oraz efektywne wykorzystanie zasobów.

 – Im bardziej zintegrowane są rozwiązania dozoru wizyjnego, tym bardziej proaktywne i efektywne mogą być pod względem wykorzystania zasobów. Jako jeden z przykładów rozważmy proces pakowania rolek papieru w firmie produkcyjnej. Kamery sieciowe mogą zapewnić weryfikację wizualną, dzięki czemu operatorzy mogą wykryć, czy rolka została bezpiecznie zapakowana. Jednak wdrożenie analiz gwarantuje, że wszelkie rolki z niewystarczającą ilością opakowania są nie tylko natychmiast wykrywane, ale także automatycznie oznaczane, dzięki czemu można je szybko ponownie zapakować, optymalizując wydajność operacyjną – dodaje Konrad Badowski.

Chcąc zwiększyć wydajność operacyjną w infrastrukturze krytycznej lub innych operacjach przemysłowych, należy zastanowić się, gdzie obecnie znajduje się organizacja na tych trzech poziomach. Przechodząc na bardziej zintegrowane rozwiązania dozoru, możesz szybko stać się jeszcze bardziej efektywny i wydajny w perspektywie krótko- oraz długoterminowej. ⦁

Kamery Axis wspierają kontrolę jakości produkcji
w Grupie BMW

Automatyzacja i usprawnienie kontroli jakości w Grupie BMW była możliwa dzięki opatentowanej platformie informatycznej AIQX (Artificial Intelligent Quality Next) oraz kamerom sieciowym Axis rozmieszczonym wzdłuż linii montażowej. Kamery te, stale rejestrujące obraz pojazdów, zsynchronizowane z lokalizacją pojazdu w czasie rzeczywistym, zapewniają precyzyjne monitorowanie i kontrolę w całym cyklu produkcji.

Kamery rejestrują obraz, szczegółowo analizując każdy element auta. Wysoko zautomatyzowana kontrola jakości odbywa się w ułamkach sekundy w wielu lokalizacjach. Cały proces jest koordynowany przez AIQX i bazuje na technologii widzenia komputerowego wykorzystującego algorytmy głębokiego uczenia. Platforma AIQX jest zatem w stanie automatycznie wykrywać wady projektowe i różne błędy na podstawie milionów zebranych punktów danych, głównie zdjęć i filmów.

– Jesteśmy dumni, że nasze kamery pomagają Grupie BMW, jako pionierowi cyfryzacji, wykorzystywać rozwiązania AI w produkcji samochodów i optymalizować kontrolę jakości pojazdów. Podzielamy także wartości BMW dotyczące zrównoważonego rozwoju oraz ochrony danych i czerpiemy korzyści z naszej profesjonalnej wymiany – powiedział Torsten Kasten, menedżer ds. kluczowych klientów w Axis Communications.

Większość zastosowanych kamer należy do serii kamer typu bullet – AXIS P14. Wykorzystując technologie Axis Forensic WDR i Axis Lightfinder, urządzenia te zapewniają realistyczne kolory i rejestrują najdrobniejsze szczegóły nawet w trudnych warunkach oświetleniowych lub niemal całkowitej ciemności. Obrazy wideo w czasie rzeczywistym są szybko przesyłane do platformy AIQX opartej na chmurze w celu natychmiastowej analizy przy użyciu zaawansowanych algorytmów AI. Pracownicy linii produkcyjnej mogą natychmiast uzyskać dostęp do analizowanych danych, co pozwala im szybko zidentyfikować i usunąć wszelkie usterki.
AIQX spełnia wiele funkcji, od identyfikacji anomalii w procesie montażu po weryfikację kompletności i określenie wariantów.

Kamery dostarczone Grupie BMW przez Axis Communications wyróżnia wysoki poziom cyberzabezpieczeń dzięki wbudowanym funkcjom uniemożliwiającym nieautoryzowany dostęp i zapewniającym solidną ochronę systemu.

Trzy poziomy wykorzystania dozoru wizyjnego w produkcji

Nowości produktowe nr 4/2024 “a&s Polska”

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.