Wartość światowego rynku kamer IP za pięć lat przekroczy 31 miliardów dolarów

Autorzy nowego raportu Grand View Research, Inc. szacują się, że do 2030 r. globalny rynek kamer IP osiągnie wartość 31,11 mld USD, notując średnioroczną stopę wzrostu (CAGR) na poziomie 13,4% w latach 2025–2030.
Branża kamer IP rozwija się dynamicznie, głównie za sprawą wzbogacenia ich oprogramowania w algorytmy sztucznej inteligencji. Urządzenia wykorzystujące głębokie uczenie i widzenie komputerowe potrafią w czasie rzeczywistym rozpoznawać twarze, dokonywać analiz zachowań i uruchamiać alarmy tylko wtedy, gdy są ku temu mocne przesłanki. Dzięki sztucznej inteligencji monitoring jest bardziej skuteczny, więc zrozumiałe jest, że zarówno prywatne firmy, jak i instytucje rządowe chętniej inwestują w urządzenia wykorzystujące algorytmy SI. To z kolei przekłada się na rosnący popyt. Nie bez znaczenia jest także rozwój koncepcji smart city oraz smart home. To one wzmacniają popyt na zintegrowane rozwiązania dozorowe. Zastosowanie w monitoringu kamer IP wyposażonych w SI oznacza bowiem m.in. mniejszą liczbę fałszywych alarmów oraz brak konieczności angażowania dodatkowej obsługi. Wraz z rozwojem SI, rynek ma szansę na dalsze innowacje, co przyczyni się do liczniejszych wdrożeń kamer IP w systemach dozorowych.
W chmurze lepiej
Rosnący popyt na rozwiązania nadzoru działające i zapisujące dane w chmurze dotyczą również kamer IP, przy czym w tym przypadku wektor rozwoju skierowany jest w stronę systemów skalowalnych i ze zdalnym dostępem. Przechowywanie w chmurze eliminuje konieczność utrzymywania własnej rozbudowanej infrastruktury IT, co prowadzi do obniżenia kosztów rozwiązania i powoduje, że są one w finansowym zasięgu nawet niewielkich firm. Przechowywanie danych z kamer IP w środowisku chmurowym ma też tę zaletę, że aktualizowanie oprogramowania, ale i tworzenie kopii zapasowych jest dużo łatwiejsze. Rzecz ułatwia rosnąca popularność usługi Video Surveillance as a Service (VSaaS), a to dodatkowo przyspiesza rozwój rynku. Integracja z chmurą umożliwia monitorowanie sytuacji w czasie rzeczywistym z dowolnego miejsca na świecie, co znacznie poprawia efektywność sprawowanej ochrony. Wraz z postępem sieci 5G i obliczeniami brzegowymi, stosowanie kamer IP działających w chmurze będzie zapewne coraz bardziej popularne.
Wysoka rozdzielczość w cenie
Autorzy raportu zauważyli także coraz większe zapotrzebowanie na kamery o wysokiej rozdzielczości. Oczywiście, wynika ono z potrzeby uzyskiwania wyraźniejszych i bardziej szczegółowych nagrań wideo. Ale te z kolei są trochę efektem naszego przyzwyczajenia do, ogólnie rzecz biorąc, obrazów coraz lepszej jakości: wysokiej (HD) i ultra wysokiej rozdzielczości (UHD). Stosowanie kamer IP o rozdzielczości 4K, bądź 8K umożliwia m.in. dokładne rozpoznawanie twarzy i tablic rejestracyjnych. Dzięki spadającym kosztom przechowywania danych oraz malejącej cenie za dostęp szerokopasmowy do internetu wprowadzanie kamer o wysokiej rozdzielczości do systemu nadzoru jest rozsądnym pomysłem. Integracja zaawansowanych technologii kompresji (więcej piszemy o nich w artykule Kodek kodekowi nierówny, a&s Polska 2/2025) daje efektywną transmisję danych bez obciążania infrastruktury sieciowej. Ponieważprofesjonaliści zajmujący się bezpieczeństwem kładą coraz większy nacisk na jakość nagrań nadzorczych, ten trend ma szansę na dalsze wzmocnienie.
Bez kabli, bez kłopotów
Bezprzewodowe kamery IP eliminują komplikacje związane z tradycyjnymi systemami przewodowymi, co powoduje, że niewiele jest miejsc, w których nie można byłoby ich stosować. Integracja z IoT pozwala tym urządzeniom na bezproblemową komunikację z innymi urządzeniami ochrony (np. perymetrycznej), pozytywnie wpływając na automatyzację bezpieczeństwa i interoperacyjność. Firmy i właściciele domów preferują bezprzewodowe kamery IP ze względu na łatwość instalacji oraz zdalny dostęp za pośrednictwem aplikacji mobilnych. Rozwój projektów inteligentnych miast i ekosystemów automatyki domowej dodatkowo zwiększa popyt na te zaawansowane rozwiązania do nadzoru. Z dużą pewnością można uznać, że po upowszechnieniu sieci 5G, bezprzewodowe kamery IP staną się jeszcze bardziej wydajne i szeroko stosowane.
Inteligentne miasta potrzebują czujnych kamer
Władze wielu miast (nie tylko tych, które aspirują do bycia smart) inwestują znaczne sumy w inteligentne systemy nadzoru. Przede wszystkim po to, by zoptymalizować zarządzanie ruchem drogowym i poprawić bezpieczeństwo w miastach, ale nie tylko (więcej na ten temat można znaleźć w naszym artykule Zielone smart city). Kamery IP wyposażone w algorytmy SI i analizujące dzięki nim obraz w czasie rzeczywistym, mogą wykrywać anomalie, śledzić zachowanie tłumu i umożliwiać szybką reakcję na sytuację kryzysową. Rośnie zapotrzebowanie na kamery funkcjonujące w ramach IoT także dlatego, że ułatwiają egzekwowania przepisów ruchu drogowego. Postępująca urbanizacja już teraz powoduje, że kamery IP będą odgrywać kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości bezpieczeństwa inteligentnych miast.
Po kamery IP sięgają także chętnie właściciele domów oraz firmy. Te zaawansowane urządzenia stosowane są po to, by zapobiegać kradzieżom, wandalizmowi i nieautoryzowanemu dostępowi. Kamery IP wspomagane przez SI, zintegrowane z systemami bezpieczeństwa smart home czy smart building, oferują zdalne monitorowanie i funkcje automatyzacji. Sklepy detaliczne, magazyny i biura wdrażają kamery IP w celu poprawy strategii zapobiegania stratom i zwiększenia bezpieczeństwa pracowników. Dostępność i przystępność cenowa kamer IP funkcjonujących w chmurze sprawiły, że nadzór nad bezpieczeństwem jest już w zasięgu finansowym małych firm i gospodarstw domowych. W miarę jak zagrożenia bezpieczeństwa ewoluują, zapotrzebowanie na solidne rozwiązania kamer IP będzie nadal rosło.
Tym bardziej że producenci nie zasypiają gruszek w popiele i obecne już teraz na rynku urządzenia wyposażone są w takie funkcje jak widzenie nocne, obrazowanie termiczne i szeroki zakres dynamiki (Wide Dynamic Range, WDR). Szeroki zakres dynamiki (WDR) w kamerach to funkcja, która umożliwia rejestrację obrazu z wysoką jakością nawet w trudnych warunkach oświetleniowych, czyli wówczas, gdy jednocześnie występują bardzo jasne i bardzo ciemne obszary. Ulepszone sensory w słabym świetle umożliwiają lepszy nadzór w ciemnych środowiskach, zapewniając monitoring przez całą dobę. Wykrywanie ruchu wspomagane przez SI i inteligentne systemy powiadomień minimalizują fałszywe alarmy i poprawiają identyfikację zagrożeń. Wprowadzenie standardów 5G i Wi-Fi 6 poprawia prędkość transmisji danych, zapewniając bezproblemową łączność w sieciach nadzoru IP.
Jest popyt, jest podaż. I związane z nimi usługi
Według autorów raportu największy udział w wartości rynku kamer IP ma sprzedaż samych urządzeń. Segment sprzętu miał największy udział w rynku, przekraczający 76% w 2024 roku. Oczywiste jest, że popyt wzmacnia podaż, ale należy pamiętać, że za tym popytem stoją obawy o bezpieczeństwo, wzmagane sytuacją geopolityczną, oraz to, że kamery IP to obecnie urządzenia bardzo zaawansowane, wyposażone w sztuczną inteligencję, sensory o wysokiej rozdzielczości, ulepszona iluminacja podczerwona (IR) i zaawansowane technologie kompresji. Integracja chipów AI w kamerach IP umożliwia analizę w czasie rzeczywistym, rozpoznawanie twarzy i inteligentne wykrywanie ruchu, zmniejszając potrzebę centralnego przetwarzania. Kamery IP mogą być zatem niezłym remedium na kadrowe niedobory. W obliczu rosnących obaw o bezpieczeństwo cyfrowe, producenci koncentrują się na sprzętowym szyfrowaniu i mechanizmach bezpiecznego uruchamiania, aby chronić dane wideo przed zagrożeniami cybernetycznymi.
Segment usług ma oczekiwaną najszybszą rosnącą stopę CAGR, przekraczającą 14% w latach 2025-2030, napędzaną rosnącym zapotrzebowaniem na oparte na chmurze rozwiązania do nadzoru wideo, zdalne monitorowanie i zarządzane usługi bezpieczeństwa. Modele subskrypcyjne na analizę wideo, przechowywanie i konserwację zyskują na popularności, ponieważ firmy i właściciele domów szukają opłacalnych rozwiązań bezpieczeństwa. Usługi napędzane AI, takie jak wykrywanie zagrożeń w czasie rzeczywistym, rozpoznawanie twarzy i wykrywanie anomalii, poprawiają wartość ekosystemów kamer IP. Obawy o bezpieczeństwo cybernetyczne również napędzają popyt na bezpieczną transmisję wideo, szyfrowane przechowywanie w chmurze i regularne aktualizacje oprogramowania układowego w ramach usług zarządzanych. W miarę jak organizacje stawiają na skalowalne i inteligentne rozwiązania nadzoru, segment usług będzie nadal się rozwijał, skupiając się na automatyzacji napędzanej przez AI i kompleksowym zarządzaniu bezpieczeństwem.
Najlepiej sprzedają się…
…kamery z IR. To one odnotowały w roku 2024 roku największy udział w rynku. Kamery IP wyposażone w moduł podczerwieni (IR) są chętnie stosowane do ochrony obiektów IK. A w połączeniu z algorytmami SI i funkcją inteligentnego wykrywania ruchu zapewniaja bardzo skuteczną identyfikację zagrożeń i dużą redukcję liczby fałszywych alarmów. Przemysły takie jak transport, obronność i inteligentne miasta korzystają z kamer IP podczerwieni do monitorowania przez 24 godziny na dobę w środowiskach o słabej widoczności. Wraz z postępem w obrazowaniu termalnym i analityce napędzanej AI, popyt na kamery IP podczerwieni o wysokiej wydajności ma szansę na dalszy wzrost w różnych aplikacjach bezpieczeństwa.
Najszybciej jednak ma w latach 2025-2030 rosnąć CAGR dla kamer PTZ (pan-tilt-zoom), czyli takich, którymi można zdalnie sterować: obracać się w poziomie (pan), pochylać (tilt) i powiększać obraz (zoom). Kamery PTZ oferują pełne pokrycie 360 stopni, zoom optyczny i śledzenie w czasie rzeczywistym. Automatyzacja ich funkcjonowania, możliwa dzięki SI i wykrywanie ruchu poprawiają zdolność kamer PTZ do śledzenia poruszających się obiektów i redukowania martwych punktów. Rośnie także popularność chmurowych systemów zarządzania wideo (VMS), co dodatkowo poprawia zdolności do zdalnego sterowania i monitorowania w czasie rzeczywistym. Należy więc spodziewać się rosnącego popytu na kamery PTZ IP i większej ich liczby w przestrzeni publicznej oraz w ochronie krytycznej infrastruktury.
Zaawansowane technologie, takie jak rozpoznawanie twarzy, analiza zachowań i wykrywanie zagrożeń w czasie rzeczywistym, są coraz częściej stosowane w skonsolidowanych sieciach bezpieczeństwa w celu poprawy świadomości sytuacyjnej. Obawy o bezpieczeństwo cyfrowe prowadzi do zwiększonych inwestycji w szyfrowaną transmisję wideo i bezpieczne rozwiązania do przechowywania danych. Wraz z zaostrzającymi się wymaganiami dotyczącymi zgodności z przepisami i standardami bezpieczeństwa, popyt na systemy kamer IP oparte na AI w środowiskach skonsolidowanych ma znacząco wzrosnąć. Sprzyja temu także przystępność cenowa kamer o wysokiej rozdzielczości oraz rozwój usług bezpieczeństwa subskrypcyjnych. To sprawia, że coraz większa liczba firm, ale też osób prywatnych jest zainteresowana zaawansowanymi systemami bezpieczeństwa.
Trendy rynku kamer IP w Europie
Zgodnie z danymi z raportu na rynku europejskim oczekiwać można, że w latach 2025-2030 CAGR przekroczy 11%. Rynek bezpieczeństwa w Europie kształtowany jest przez surowe przepisy dotyczące prywatności danych, takie jak RODO. Realizacja idei inteligentnych miast w połączeniu z obawami o ataki terrorystycznie i zorganizowaną przestępczość powodują, że coraz więcej miast intensywnie inwestuje w zaawansowaną infrastrukturę bezpieczeństwa. Popyt na kamery IP i rozwiązania bezpieczeństwa z zastosowaniem algorytmów sztucznej inteligencji i działających w chmurze rośnie w sektorach publicznych i prywatnych.