Strona główna Bezpieczeństwo biznesu 5 trendów na 2021 rok – prognozy Genetec

5 trendów na 2021 rok – prognozy Genetec

Najbliższa przyszłość w branży zabezpieczeń technicznych przyniesie innowacyjne zastosowania technologii zabezpieczeń, koncentrację na ochronie prywatności, rosnące obawy związane z cyberbezpieczeństwem, wdrażanie chmury hybrydowej i coraz większą kontrolę nad wyborem dostawcy.

Firma Genetec – globalny dostawca zunifikowanych technologii i rozwiązań w zakresie zabezpieczeń, bezpieczeństwa publicznego i business intelligence – przewiduje pięć najważniejszych trendów w branży zabezpieczeń technicznych w 2021 r.

Innowacyjne rozwiązania pomogą po pandemii

Świat patrzy z nadzieją na rok 2021, ale firmy będą musiały wykazać się kreatywnością, jeśli chodzi o wykorzystanie, aktualizację i ponowne wdrażanie systemów zabezpieczeń technicznych w swoich obiektach. Pozwoli to zacząć myśleć szerzej o roli zabezpieczeń i tym, co można zrobić poza tradycyjnymi zastosowaniami. Przykłady elastyczności i kreatywności w znajdowaniu dodatkowych możliwości wykorzystania systemów zabezpieczeń widzieliśmy już w ciągu ostatnich kilku miesięcy, gdy wiele organizacji szybko dostosowywało się do nowych potrzeb i wyzwań związanych z COVID-19, wykorzystując technologię zabezpieczeń technicznych jako strategiczne narzędzie w walce z pandemią. Pod wieloma względami nadzwyczajne trudności spowodowane obecną sytuacją spowodowały, że większy nacisk położono na rolę i znaczenie właśnie branży zabezpieczeń technicznych. A kiedy pandemia w końcu będzie już za nami wierzymy, że firmy i instytucje będą nadal postrzegać swoją technologię zabezpieczeń i powiązane dane jako strategiczne i kształtujące rozwój przedsiębiorstw.

Firmy skoncentrują się na ochronie prywatności

Aby zapewnić pracownikom i klientom bezpieczeństwo podczas pandemii COVID-19, wiele organizacji przyspieszyło wdrożenie urządzeń wykrywających podwyższoną temperaturę ciała i innych nowych czujników, niekoniecznie skupiając się na konsekwencjach tych działań dla ochrony prywatności. Obawy dotyczące śledzenia kontaktów z osobami chorymi na COVID-19 i innymi wyzwaniami społecznymi będą wciąż rosły. Wymusi to na branży zabezpieczeń technicznych zajęcie się tymi kwestiami i znalezienie odpowiednich rozwiązań. Ich opracowanie nie będzie utrudniać rozwoju nowych technologii, a okaże się siłą napędową w dążeniu do odpowiedzialnego i innowacyjnego projektowania, zachęcając programistów do stosowania metodologii Privacy by Design. Obejmuje to proaktywne włączanie ochrony prywatności do projektowania i działania systemów informatycznych, infrastruktury sieciowej i praktyk biznesowych od pierwszej linii kodu, po zewnętrznych dostawców wybranych do współpracy i integracji. W branży zabezpieczeń technicznych tworzenie oprogramowania od podstaw z myślą o ochronie prywatności oznacza, że organizacje nie będą musiały wybierać między ochroną prywatności osób a zapewnieniem bezpieczeństwa fizycznego. Prywatność powinna być zawsze opcją domyślną, a twórcy technologii zabezpieczeń, którzy traktują ją poważnie, uzyskają wyraźne korzyści – zwłaszcza zaufanie swoich klientów.

Cyberzagrożenia będą coraz większe

Chociaż cyberbezpieczeństwo jest problemem już od dłuższego czasu, nadal będzie głównym tematem w 2021 r. W ostatnim roku nastąpił wzrost liczby ataków cybernetycznych w różnych sektorach: od szkół i szpitali, po prywatne firmy i instytucje rządowe. Firma Trend Micro poinformowała, że tylko w trzecim kwartale 2020 r. przesłano prawie 4 miliony wiadomości e-mail z wirusami i zainfekowano ponad milion adresów URL związanych z COVID-19.

Wiele z tego można powiązać ze zmianą formy pracy ze stacjonarnej na zdalną. Wysyłając pracowników na home office firmy nadal muszą prowadzić swoją działalność, a jednocześnie zabezpieczyć aktywa korporacyjne. Ta zmiana uwydatniła fakt, że działy IT nie funkcjonują już w sposób tradycyjny. Firmy, organizacje i rządy będą musiały podjąć zdecydowane kroki, aby wzmocnić swoją postawę cybernetyczną lub zaryzykować podważenie poziomu bezpieczeństwa swoich danych wrażliwych i osobowych. Kluczowe znaczenie będzie miał wybór zaufanych dostawców i wdrażanie cyberbezpiecznych rozwiązań zabezpieczeń technicznych. Zespoły ds. bezpieczeństwa rozumieją, że wbudowane szyfrowanie, wielostopniowe uwierzytelnianie i zarządzanie hasłami to pierwsza linie ochrony. Poza tym korzystanie z innych funkcji, takich jak ocena stopnia cyberbezpieczeństwa, alerty o lukach w zabezpieczeniach systemu i automatyczne przypomnienia o aktualizacjach oprogramowania i sprzętu, to istotne zalety w tym środowisku podwyższonego ryzyka.

Większy nacisk na zaufanie w łańcuchu dostaw

Technologia stosowana w systemach zabezpieczeń technicznych stała się integralną częścią strategii informatycznej organizacji i na szczęście podlega teraz kontroli na takim samym poziomie, jak inne elementy organizacji. Niektóre rządy już teraz zniechęcają do korzystania z produktów części producentów zabezpieczeń, powołując się na brak zaufania i luki w zabezpieczeniach. Użytkownicy końcowi, zwłaszcza przedsiębiorcy i organizacje, poświęcają więcej czasu na sprawdzanie producentów, dostawców i dystrybutorów, z którymi zdecydują się współpracować. Obejmuje to zadawanie im precyzyjnych pytań o to, jak radzą sobie z pojawiającymi się zagrożeniami, w jakim stopniu są gotowi na łatanie luk w zabezpieczeniach produktów i ekosystemie partnerów oraz jakie są ich zasady dotyczące ochrony danych i prywatności. Aby dostawca rozwiązań zabezpieczeń technicznych mógł być uznany za zaufanego, niezawodnego partnera dla swoich klientów, będzie musiał spełnić bardziej rygorystyczne wymagania w ramach procesu zaopatrzenia.

Rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania
w chmurze hybrydowej

Zgodnie z niedawnym raportem firmy Forrester „Predictions 2021: Cloud Computing Powers Pandemic Recovery” globalna infrastruktura chmury publicznej w ciągu następnego roku wzrośnie o 35% do wartości rynkowej 120 mld dolarów. Wraz z gwałtownym wzrostem zapotrzebowania na korzystanie z Internetu i upowszechnieniem pracy zdalnej podczas pandemii, znacznie przyspieszyła globalna zmiana w kierunku transformacji cyfrowej.

Specjaliści od zabezpieczeń technicznych muszą podążać za działami IT. W nadchodzącym roku w infrastrukturze zabezpieczeń technicznych będziemy rezygnować z podziału na systemy zabezpieczeń w chmurze i te lokalne na rzecz modelu hybrydowego. Umożliwi to wdrażanie określonych systemów lub aplikacji w chmurze przy zachowaniu istniejących systemów lokalnych.

Dzięki podejściu opartemu na chmurze hybrydowej szefowie działów bezpieczeństwa będą bardziej chętni do podejmowania decyzji co do zwiększenia skalowalności, nadmiarowości i dostępności. Wszystko po to, by dostosować się do zmieniających się potrzeb organizacji. Będą również mogli szybko migrować do nowszych technologii, minimalizować obciążenie sprzętowe, zwiększać cyberbezpieczeństwo i obniżać koszty. Korzystanie z chmury stanie się niezbędne, by szybko dostosować się do zmian i zapewnić ciągłość biznesową.

O firmie Genetec
Genetec jest innowacyjną firmą technologiczną z szerokim portfolio rozwiązań obejmujących zabezpieczenia, systemy inteligentne i operacyjne. Sztandarowy produkt firmy, Security Center, jest platformą o otwartej architekturze, która łączy system monitoringu wizyjnego oparty na protokole IP, kontrolę dostępu, automatyczne rozpoznawanie tablic rejestracyjnych (ALPR), komunikację i analizy. Genetec opracowuje także rozwiązania i usługi oparte na chmurze, których celem jest poprawa bezpieczeństwa i zwiększenie poziomu inteligencji operacyjnej dla instytucji rządowych, przedsiębiorstw, transportu i społeczeństwa. Założony w 1997 r., z siedzibą w Montrealu w Kanadzie, Genetec obsługuje swoich globalnych klientów za pośrednictwem rozległej sieci sprzedawców, integratorów, certyfikowanych partnerów handlowych i konsultantów w ponad 80 krajach.
Więcej informacji: www.genetec.com