Adresowalne sygnalizatory akustyczne ZETTLER
Przed wdrożeniem projektu danego systemu ochrony przeciwpożarowej zaleca się przeprowadzenie oceny ryzyka pożarowego obszaru, który ma zostać objęty ochroną. Na tej podstawie można określić rodzaj i specyfikację wymaganych urządzeń.
Stosowanie sygnalizatorów akustycznych jest obowiązkowe w ramach systemu wykrywania i sygnalizacji pożarowej. Bogata oferta produktowa Zettler umożliwia zastosowanie różnych rodzajów sygnalizatorów, co pozwala dostosować instalację do potrzeb klienta. Sposób montażu, kolor, wodoszczelność czy dodatkowa lampa błyskowa to cechy, spośród których klienci mogą wybierać.
Pętlowe, adresowalne sygnalizatory Zettler są dostępne:
- w kolorach białym i czerwonym,
- do montażu wewnątrz oraz na zewnątrz (IP67),
- do montażu natynkowego oraz wpuszczanego (np. w ścianę karton-gips),
- w wersji ściennej lub jako gniazdo dowolnego detektora punktowego,
- w wersji z lampą błyskową lub bez.
CHARAKTERYSTYKA SYGNALIZATORÓW AKUSTYCZNYCH ZETTLER:
- kompaktowe i dyskretne,
- zasilanie i transmisja danych z pętli; nie wymaga dodatkowego okablowania i zasilania,
- wbudowany izolator zwarć,
- możliwość wyboru jednego z wielu tonów,
- realistyczny, konwencjonalny ton dzwonka,
- programowalne poziomy głośności
- wybieranie tonu i głośności za pomocą oprogramowania do konfiguracji centrali,
- programowalne częstotliwości migania (wersja z lampą błyskową),
- niezależne, adresowalne sterowanie sygnalizatorami akustycznym i optycznym (wersja z lampą błyskową).
OPTYMALIZACJA KOSZTÓW – WIĘCEJ URZĄDZEŃ W PĘTLI
Nowe sygnalizatory akustyczne firmy ZETTLER charakteryzują się niskim poborem prądu, umożliwiając podłączenie większej liczby urządzeń do pętli, co ułatwia projektowanie i instalację systemów.
Dzięki naszym centralom sygnalizacji pożarowej PROFILE Flexible dysponujemy pętlami o dużej obciążalności prądowej do 1 A, z maks. 250 adresami, co pozwala na wykorzystanie większej liczby sygnalizatorów akustycznych. Oznacza to ograniczenie liczby pętli w celu zwiększenia bezpieczeństwa obiektu i obniżenia kosztów instalacji, przy jednoczesnym zachowaniu zgodności z normami.
MNIEJ UTRUDNIEŃ – AUTOMATYCZNY TEST WŁASNY
Regularne testowanie systemów sygnalizacji pożarowej jest konieczne, ale często prowadzi do wielu utrudnień, szczególnie w takich budynkach, jak szpitale lub hotele.
Sygnalizatory akustyczne z nowej gamy firmy ZETTLER są na tyle inteligentne, że w razie konieczności umożliwiają przeprowadzenie samoczynnego autotestu, nie powodując przy tym utrudnień w funkcjonowaniu obiektu. Natychmiastowa funkcja monitorowania dźwięku odbitego (RSM) umożliwia przeprowadzenie pełnego autotestu urządzeń akustycznych, z czasem aktywacji wynoszącym ułamek sekundy na każde urządzenie.
Tak krótki czas testowania ogranicza do minimum poziom utrudnień i zmniejsza negatywny wpływ na użytkowników budynków. To z kolei pozwala podczas prawdziwego alarmu pożarowego utrzymać szybkość reakcji na wysokim poziomie, a także zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia fałszywego alarmu.
Działanie funkcji autotestu nie opiera się na elektronicznych pomiarach lub symulacjach, lecz na rzeczywistych wartościach. Taka metoda testowania jest bardzo dokładna. Dzięki jej wykorzystaniu użytkownik końcowy może mieć pewność co do wydajności działania systemu.
Autotesty mogą być wykonywane w dowolnym momencie. Można je zaprogramować tak, aby odbywały się wg wcześniej ustalonego harmonogramu, odpowiedniego dla osób przebywających w budynku i bez powodowania jakichkolwiek zakłóceń w pracy i utrudnień dla użytkowników.
Johnson Controls International
ul. Krakowiaków 50
02-255 Warszawa
pawel.jozwik@jci.com