Strona główna Handel Oferta Hikvision na pandemiczne czasy

Oferta Hikvision na pandemiczne czasy

Paweł Sobociński


Pandemia COVID-19 nie ustępuje. Sieci handlowe nadal muszą mierzyć się z problemami związanymi z utrzymującymi się obostrzeniami. Sytuacja epidemiczna niesie wiele wyzwań natury safety i security.

Istotnym wymogiem jest zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego, nadal bowiem obowiązują obostrzenia sanitarne dotyczące zgromadzeń w miejscach publicznych. Coraz większa liczba klientów w placówkach handlowych, społeczne rozluźnienie w kontekście noszenia maseczek ochronnych czy nieprzestrzegania odpowiedniego dystansu społecznego sprzyjają wzrostowi zakażeń. W tej sytuacji na menedżerach placówek handlowych nadal ciąży odpowiedzialność za klientów i pracowników nie tylko w zakresie standardowej „prewencji wizyjnej”.

W odpowiedzi na te wyzwania Hikvision ma do zaproponowania różne modele kamer oraz terminale termowizyjne, które wykonują pomiary temperatury osób w przestrzeni publicznej w sposób bezdotykowy, a także systemy IP wspierane analityką. Systemy termowizyjne z zaawansowanymi algorytmami analizy obrazu są od początku pandemii dobrze znane naszym klientom ze względu na jakość analizy oraz korzyści płynące z ich użytkowania. Oferta jest odpowiedzią na ich potrzeby związane z zagrożeniami pandemicznymi oraz kolejnymi, będącymi efektem zmian obserwowanych od początku epidemii.

Inny wątek. Najnowsze dane pokazują, iż wzrost kradzieży w obiektach handlowych w porównaniu z rokiem ubiegłym wynosi 20%. Policja podaje, że jednym z powodów jest zuchwałość złodziei spowodowana noszeniem maseczek, dzięki którym czują się nierozpoznawalni. Trudniejszym zadaniem staje się także zidentyfikowanie takiej osoby, która dokonała kradzieży, na podstawie zarejestrowanego materiału.

Rozwiązaniem tych problemów jest zaimplementowanie technologii analizy obrazu w urządzeniach lokalnych systemu dozorowego: kamerach i rejestratorach lub na serwerach. Algorytmy pozwalają śledzić osoby podejrzewane lub dokonujące kradzieży, bazując na rozpoznawaniu fragmentów twarzy czy analizie innych charakterystycznych cech. Każde pojawienie się w kadrze poszukiwanej lub podejrzanej osoby na podstawie tych analiz może zostać odpowiednio zakomunikowane.

Kolejnymi funkcjami prewencyjnymi wykorzystującymi analizę obrazu (jako algorytmy oddzielne lub uzupełniające) są modelowanie sylwetki oraz rozpoznawanie/śledzenie towarów. Pierwsza pozwala na analizę ruchów klienta i jego zachowania. Mogą być wykrywane sytuacje, w których dana osoba próbuje schować produkt do kieszeni, torby czy plecaka, a informacja o tym może być wyświetlana na ekranie monitora pracownika ochrony.

Rozpoznawanie i śledzenie towarów na podstawie analizy regałów sklepowych podzielonych na strefy jest uzupełnieniem pierwszej funkcji. W ten sposób można zidentyfikować produkty pobierane z konkretnych miejsc istotnych dla właściciela placówki handlowej. W rozszerzonej formie pozwala na prześledzenie drogi produktu, jaką przebywa od momentu wzięcia z półki po dokonanie transakcji kasowej, a w skrajnym przypadku z uwzględnieniem identyfikacji klienta. W przypadku zerwania tego łańcucha operator otrzymuje odpowiedni komunikat. Wymiana danych między systemem wizyjnym a POS ma tutaj kluczowe znaczenie. Sam ruch w konkretnych strefach oraz manipulacja monitorowanymi produktami staje się dla użytkownika systemu sygnałem do wytężenia uwagi.

Podsumowując, dla obiektów handlowych nasza firma może zaprojektować kompleksowe rozwiązanie, które dostarcza informacje dotyczące temperatury osób przebywających w pomieszczeniach, zachowania odpowiedniego dystansu społecznego, noszenia maseczek ochronnych w miejscu publicznym (wraz z alarmem o ich braku), analizy twarzy w masce ochronnej lub bez niej oraz wsparcia ochrony produktowej. Całość jest nadzorowana z poziomu punktu centralnego w postaci platformy zarządzającej sterującej działaniem wszystkich urządzeń podłączonych do systemu. Rozwiązanie oszczędza czas potrzebny na wyegzekwowanie przez osoby kontrolujące odpowiednich działań.

Dodatkowo tego typu technologia może pracować na szeroką skalę w systemie rozproszonym. Operator ma za zadanie jedynie reagować na komunikaty dostarczane przez platformę zarządzającą.

Hikvision Poland
ul. Żwirki i Wigury 16B
02-092 Warszawa
info.pl@hikvision.com
https://www.hikvision.com/europe/