Strona główna Sygnalizacja Pożarowa Ajax chroni przed pożarami stację badawczą Wiernadski na Antarktydzie

Ajax chroni przed pożarami stację badawczą Wiernadski na Antarktydzie

Stacja polarna Wiernadski Fot. Yurіі Shepeta

Wiosną 2021 r. stacja badawcza Wiernadski, ukraińska stacja polarna, została wyposażona w system alarmowy Ajax z czujnikami pożarowymi FireProtect i FireProtect Plus.

Na stacji badawczej Wiernadski mieszka od 10 do 14 członków ukraińskiej ekspedycji. Są to naukowcy i osoby zapewniający obsługę stacji. Stacja składa się z 12 oddalonych od siebie budynków (w tym pomieszczeń mieszkalnych, warsztatu stolarskiego i domku na łodzi). Co roku miejsce dotychczasowego zespołu badaczy polarnych zajmuje kolejny. Naukowcy badają Ocean Południowy, pole magnetyczne Ziemi oraz klimat, florę i faunę Antarktydy. Rejestrują np. „języki” i „dialekty” wielorybów, monitorują dziurę w warstwie ozonowej i dokonują codziennych pomiarów meteorologicznych w celu przewidywania pogody na całym świecie i globalnych zmian klimatycznych.

Jak działa monitoring alarmów stacji?

Stacja wykorzystuje komputer z zainstalowaną aplikacją PRO Desktop. Ekran ze wszystkimi wskaźnikami znajduje się w holu budynku głównego. Drugi komputer w biurze dyżurnego jest wykorzystywany jako stacja monitorowania alarmów.

Aby zarządzać systemem zdalnie, inżynierowie stacji mają na swoich smartfonach zainstalowane aplikacje Ajax. Stacja ma dostęp do Internetu, ale dopiero od wiosny tego roku, po zainstalowaniu anteny satelitarnej, jest on nieograniczony.

Podczas dwóch miesięcy działania systemu były dwa alarmy: w kuchni, gdy polarnicy grillowali steki, oraz w stolarni, gdzie prowadzono prace spawalnicze. W obu przypadkach sprzęt zareagował na obecność dymu.

Co dalej?

W planach jest zainstalowanie kolejnych 20 czujników przeciwpożarowych oraz uzupełnienie systemu Ajax o podwajacze zasięgu sygnału radiowego ReX.  Budynki stacji są pokryte blachą falistą, która może zakłócać sygnał radiowy. Podwajacz zasięgu zwiększy dystans roboczy urządzeń i stanie się niezawodnym łącznikiem pomiędzy czujnikami a hubem.

Więcej szczegółów dotyczących tego projektu znajduje się na https://ajax.systems/pl/blog/protects-in-antarctica/.