Strona główna Bezpieczeństwo biznesu Bezpieczne szpitale z rozwiązaniami security – zdalny pomiar temperatury

Bezpieczne szpitale z rozwiązaniami security – zdalny pomiar temperatury

Pandemia SARS-CoV-2 jeszcze silniej wyeksponowała problemy, z jakimi od lat boryka się polska służba zdrowia. Instytut Zdrowia Publicznego CM UJ przy współpracy z Open Eyes Economy przygotował raport „Szpitale w czasie pandemii i po jej zakończeniu”, w którym obnażył największe bolączki systemu ochrony zdrowia.

Głównymi problemami, na jakie zwrócono uwagę, są m.in. chaos organizacyjny, braki kadrowe czy trudna sytuacja finansowa. Do propozycji najważniejszych działań w związku z epidemią zaliczono zapewnienie bezpieczeństwa na „linii frontu”. Może w tym pomóc technika ochronna – urządzenia i systemy zabezpieczeń oferowane przez firmy branży security. Prezentujemy kilka przykładów wdrożeń wspomagających i ułatwiających pracę polskim szpitalom w surowym reżimie sanitarnym.

Placówki medyczne są zobowiązane do przestrzegania restrykcyjnych wymogów bezpieczeństwa. Jedną z podstawowych praktyk mających na celu wykrycie potencjalnego zagrożenia – zakażenia koronawirusem i pierwszych symptomów choroby COVID -19 – jest kontrola temperatury ciała osób, które muszą przekroczyć szpitalne progi. Wyzwaniem dla wielu placówek było sprawne zorganizowanie pomiarów zarówno wśród pacjentów, jak i personelu medycznego.

Maciej Pietrzak,
Dahua Technology Poland

– Opracowany przez Dahua Technology system zdalnego pomiaru temperatury ludzkiego ciała został zainstalowany już w kilku placówkach medycznych w Polsce. Skuteczność i przede wszystkim dokładność pomiaru, jakimi system wyróżnia się na tle innych dostępnych na rynku rozwiązań, wynika z wykorzystania kamery termowizyjnej o wysokiej czułości w połączeniu ze wzornikiem – black body, który odgrywa tu kluczową rolę. Zastosowane w kamerze algorytmy AI pozwalają na precyzyjny pomiar w określonych punktach, np. kąciku oka. Muszę podkreślić, że rzeczywista dokładność pomiaru wynosi ±0,3°C. Wszystko to sprawiło, że nasze rozwiązanie zyskało zaufanie szpitali – miejsc, gdzie pacjenci i personel są szczególnie narażeni na infekcję.

dr Elżbieta Kasprzak 
prezes Zarządu Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu

– Do tej pory personel medyczny mierzył temperaturę ręcznym termometrem przed wejściem do budynku. Niekwestionowaną wadą takiego rozwiązania był fakt, że odbywało się to w bezpośrednim kontakcie z odwiedzającymi naszą placówkę. Ponieważ każda osoba musi być sprawdzona, prowadziło to czasami do sytuacji, że kilka osób musiało czekać na pomiar w niewielkim przedsionku, co zwiększało ryzyko zakażenia. System automatycznie mierzący temperaturę ciała przy wykorzystaniu kamery termowizyjnej Dahua Technology znacząco usprawnił działanie naszego szpitala. Ruch odbywa się teraz płynie, ale przede wszystkim poprawiliśmy komfort i bezpieczeństwo zarówno naszych pacjentów, jak i personelu medycznego.

 

Stanisław Sowa
dyrektor Oddziału Zachód Fire-Max

– SEEK SCAN to jedno z najbardziej przystępnych cenowo rozwiązań obrazowania termicznego, które pozwala na zautomatyzowany pomiar temperatury ciała z zachowaniem bezpiecznej odległości. SEEK SCAN w ciągu kilku sekund automatycznie skanuje twarz, dokonuje pomiaru temperatury z dokładnością do ±0,3°C i uruchamia alarm wizualny oraz dźwiękowy w przypadku wykrycia osoby z gorączką. System może być uruchomiony w kilka minut bez specjalnego szkolenia.
SEEK SCAN spełnia wytyczne FDA dotyczące wstępnej oceny temperatury ciała podczas Covid-19 Public Health Emergency. Różnorodność zalet i niewysoka cena tego systemu była podstawowym atutem przy zakupie przez poznański szpital. Obecnie tym systemem zainteresowało się wiele innych szpitali w Polsce.

dr n. med. Przemysław Daroszewski
Dyrektor Ortopedyczno- -Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Rozwiązanie pozwala na dokonanie wstępnej oceny stanu zdrowia pacjentów, znacząco usprawniając cały proces oraz minimalizując ryzyko bezpośredniego kontaktu z osobą potencjalnie zarażoną COVID-19. Systemy zostały zainstalowane w naszym Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji. Są tu przyjmowani na turnusy rehabilitacyjne pacjenci cierpiący na dziecięce porażenie mózgowe. Zastosowanie systemu zautomatyzowanego pozwala wyeliminować u tych pacjentów stres związany z pomiarem temperatury przez nieznaną im osobę, na który byliby narażeni podczas stosowania klasycznych termometrów. Muszę podkreślić, że pomiar jest szybki, pozwala zminimalizować opóźnienia wykonywania świadczeń.

 

Piotr Świder
Business Development Manager Hikvision Poland

– Firma Hikvision może pochwalić się wieloma wdrożeniami. Nasze rozwiązania eliminują problemy zachowania odpowiedniego dystansu pomiędzy osobą mierzącą temperaturę pacjenta tradycyjnym termometrem a pacjentem mogącym być potencjalnym nosicielem koronawirusa wywołującego COVID-19. Kamera termowizyjna z rejestratorem stanowią kompletny system odpowiadający potrzebom użytkownika. Na szczególną uwagę zasługuje wysoka dokładność pomiaru, wynosząca ±0,5°C przy zastosowaniu kamer bez zewnętrznego źródła referencyjnego (tzw. blackbody). We współpracy ze wzorcem blackbody kamery mierzą z dokładnością nawet ±0,3°C. Zastosowanie algorytmów sztucznej inteligencji w wybranych modelach pozwala na automatyczne wykrywanie twarzy w grupie osób i jednoczesny, błyskawiczny pomiar temperatury wielu osób. Nasze systemy działają już w wielu miejscach, z czego się bardzo cieszymy

lek. med.
Łukasz Litwa, kierujący oddziałem ratunkowym w Szpitalu Specjalistycznym
im. Stefana Żeromskiego
SP ZOZ w Krakowie

– Zainstalowana kamera mierzy temperaturę ciała szybko, łatwo, a przede wszystkim w sposób bezinwazyjny. System pozwolił na sprawną ocenę wszystkich pacjentów Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Kamera jest niezastąpiona w sytuacji epidemii, obecnie jest wykorzystywana do pomiaru temperatury pracowników szpitala przychodzących do pracy. Daje to nam szansę na ograniczenie ryzyka transmisji potencjalnego zakażenia wśród personelu i pacjentów szpitala.
System w swojej autonomii właściwie nie wymaga ciągłej obserwacji obrazu – uruchamiany automatycznie alarm ogranicza interwencje pracowników SOR do minimum. Nie mogę też pominąć psychologicznego wpływu na pacjentów i pracowników szpitala, którzy czują, że są otoczeni opieką już od momentu przekroczenia progu SOR. Urządzenia są estetyczne i kompaktowe, co pozwoliło na zainstalowanie rejestratora i monitora w niewielkiej recepcji. System jest praktycznie bezobsługowy.

 

Jakub Sobek,
Linc Polska

– Szybko, łatwo, a przy tym bardzo skutecznie. Te słowa najlepiej charakteryzują rozwiązanie Kentix SmartXcan. Urządzenie może działać niezależnie, można je też zintegrować np. z automatycznymi drzwiami, bramkami, blokując wstęp osobom z gorączką. Czerwona dioda na interfejsie automatycznie informuje o podwyższonej temperaturze ciała, zielona oznacza, że jest ona w normie. Ponad 1000 punktów pomiarowych oraz algorytmy sztucznej inteligencji gwarantują uzyskiwanie dokładnych, odpornych na manipulację wyników. Dodatkowo urządzenie można wyposażyć w czytnik RFID, który pozwoli na identyfikację pracownika, kontrolowany dostęp oraz ewidencję czasu wejść i wyjść z obiektu.
To idealne połączenie funkcjonalności bezdotykowego pomiaru temperatury ciała z rozwiązaniem do kontroli dostępu. Dzięki temu pomiar temperatury staje się rutynową czynnością przy każdym wejściu do budynku. Podjęcie takich długofalowych działań będzie miało pozytywny wpływ na bezpieczeństwo nas wszystkich.

Katarzyna Ciemny
kierownik Działu Aparatury Naukowo-Medycznej Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

– Po ogłoszeniu stanu epidemicznego zaistniała konieczność pomiaru temperatury wszystkich pracowników wchodzących do szpitala. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie poszukiwał systemu prostego w konfiguracji i łatwego w użytkowaniu. Przetestowaliśmy kilka rozwiązań i w końcu trafiliśmy na system Kentix, który najlepiej spełnia nasze potrzeby – szybki, bezobsługowy pomiar temperatury pracowników wchodzących do budynku. Okazał się też perspektywiczny, daje nam możliwość rozbudowy o kolejne moduły i integrację z kontrolą dostępu. Po kilku dniach użytkowania wszyscy pracownicy sprawnie przechodzą cały proces kontroli, a wejście do szpitala zajmuje kilka sekund.

 

Michał Nocoń
dyrektor działu handlowego Promitel

– Wiedząc, jakie korzyści przynoszą nowoczesne systemy, oczywiste było dla nas, że każdy szpital powinien z nich korzystać. Kamery z dużą dokładnością mogą dokonać pomiaru temperatury nawet 30 osobom równocześnie. Tradycyjnym termometrem można w tym samym czasie zbadać tylko jedną osobę.
Nasz dział techniczny przetestował wszystkie modele kamer do pomiaru temperatury i jesteśmy pewni, że system zainstalowany w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa i ułatwi pracę w tym trudnym okresie.

Wojciech Gumułka
rzecznik prasowy Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach

– Dziękujemy firmie Promitel, która przekazała na rzecz naszego szpitala system automatycznego pomiaru temperatury ciała. Sprawdzając temperaturę, system ten zwiększa bezpieczeństwo leczonych u nas dzieci i naszego personelu.
Dzięki jego zastosowaniu otrzymaliśmy zabezpieczenie, które nie wymaga od nas dodatkowego zaangażowania, a jednocześnie skutecznie chroni szpital przed rozprzestrzenianiem się wirusa, wykrywając podwyższoną temperaturę, będącą głównym symptomem zakażenia.