Bosch Security Systems i Sony podpisały umowę o współpracy
Już od jakiegoś czasu po rynku krążyły plotki, że Sony szuka strategicznego partnera w celu utworzenia pełnego rozwiązania i uatrakcyjnienia swoich produktów wizyjnych. Przybrały one na sile po ostatniej akwizycji przez Canona firmy Axis Communications, który rok wcześniej nabył firmę Milestone. Te przejęcia tylko rozpaliły wyobraźnie wielu, którzy jako idealnego partnera dla Sony uważały Genetec’a. Tymczasem 15 listopada na stronach firmy Bosch Security Systems oraz Sony pojawiła się informacja o zawiązaniu partnerstwa, które ma się opłacić obu firmom.
W nocie prasowej czytamy, że już od początku przyszłego roku klienci Sony będą obsługiwani przez pracowników Boscha. Wsparcie, szkolenia techniczne i marketing zostaną przejęte przez niemiecki koncern. W wyniku podjętej współpracy ma zostać opracowana nowa strategia, łącząca wysoką jakość obrazu znaną z produktów Sony z zaawansowaną analizą zawartości obrazu IVA, rozwijaną przez firmę Bosch od 2008 r. (zwaną wtedy IVMD). Co warte zauważenia, zmiany te nie dotyczą rodzimego rynku Sony czyli Japonii.
Ta współpraca zrewolucjonizuje branżę dozoru wizyjnego, ponieważ łączy w sobie unikalną wiedzę technologiczną i zalety dwóch wiodących firm w dziedzinie wizyjnych systemów bezpieczeństwa. Klienci mogą korzystać z najwyższej jakości obrazu Sony, jak np. naszych rozwiązań 4K, w połączeniu z zarządzaniem poziomem bitrate’u i analizą wizyjną Boscha
– Toru Katsumoto, zastępca dyrektora działu Imaging Products and Solutions, prezes Professional Products Group w Sony Corporation
W podobnym tonie wypowiada się też przedstawiciel firmy Bosch:
To unikalne partnerstwo dotyczy również wizji Boscha dotyczące Internetu rzeczy (IoT). Bezpieczeństwo kamer dozoru wizyjnego, a dokładniej gromadzonych danych odgrywa ważną rolę w dalszym rozwoju IoT. Kamery te można nazwać „oczami Internetu rzeczy”
– Gert van Iperen, prezes Bosch Security Systems
Rynek zareagował na tę współpracę pozytywnie, upatrując w niej wzmocnienia obu firm, które ostatnio ograniczyły podaż nowości w stosunku do pozostałych producentów, zwłaszcza dalekowschodnich. Niektórzy wskazują nawet, że podpisana umowa jest pierwszym krokiem do pełnego przejęcia linii produktów profesjonalnych dozoru wizyjnego firmy Sony przez Boscha.
Należy zauważyć, że od długiego czasu Sony notowało spadki przychodów tej grupy produktowej. Obecnie firma poważnie ograniczyła liczbę modeli w swoim portfolio, koncentrując się głównie na kamerach rozdzielczości 4K. W ubiegłym roku firma zlikwidowała biuro w Polsce, przenosząc wsparcie, promocję i dalszy rozwój marki na polskim rynku na lokalnych dystrybutorów.
Jan T. Grusznic