Dostęp z chmury, twarde dane i dokładne analizy – to najważniejsze trendy VMS na 2023 rok
W Stanach Zjednoczonych do 2026 r. rynek monitoringu wizyjnego osiągnie ponad 21 bilionów dolarów zysku – to pokazuje, jak bardzo branża się rozwija. Wykorzystywanie najnowszych technologii pozwala na projektowanie coraz bardziej precyzyjnych rozwiązań zabezpieczeń, także w zakresie zarządzania dozorem wizyjnym. W tym roku na rynku systemów monitoringu wizyjnego (VMS) królować będą rozwiązania chmurowe i technologie z wbudowaną analityką oraz pełnym wykorzystywaniem danych.
Pierwsze w historii zastosowanie systemu CCTV w przestrzeni publicznej miało miejsce w mieście Olean w stanie Nowy Jork w 1968 roku. Od tego czasu minęło ponad 50 lat, a obraz, który kiedyś był czarno-biały oraz bardzo słabej jakości, dziś wygląda zupełnie inaczej. Prawdziwą zmianę przyniosła możliwość rejestrowania i przechowywania materiałów wizyjnych, co doprowadziło do boomu na rozwiązania CCTV w latach 80. XX wieku. Wraz z rozwojem analizy danych powstało oprogramowanie VMS (Video Management Software), polegające nie tylko na aktywnym monitoringu, ale także na zbieraniu i analizowaniu nagrań, tworząc nowe możliwości w branży CCTV.
Obecnie coraz nowsze rozwiązania technologiczne pozwalają na lepsze gromadzenie informacji z systemów monitoringu wizyjnego. Algorytmy bazujące na sztucznej inteligencji mogą rozpoznawać ludzi i pojazdy, podnosić alarm oparty na danych z czujników temperatury lub dźwięku oraz zapewniać doskonałą świadomość sytuacyjną nawet w całkowitej ciemności.
Rok 2023 miał bardzo obiecujący start pod względem inteligentnych rozwiązań. Pod koniec stycznia w duńskiej ambasadzie w Warszawie odbyła się polska premiera Milestone Kite, podczas której eksperci branżowi mówili m.in. o trendach rynkowych w zakresie monitoringu wizyjnego oraz korzyściach płynących z przejścia na rozwiązania chmurowe.
Chmura oferuje skalowalność, adaptowalność i opłacalność – również dla VMS
Rozwiązania chmurowe stają się coraz bardziej popularne w niemal wszystkich branżach. Gartner informuje, że do 2025 roku przedsiębiorstwa przeznaczą na chmurę większą część budżetu niż na tradycyjne rozwiązania IT. Zgodnie z GlobalData, do końca 2023 r. technologia chmury będzie warta ponad 734 biliony dolarów. Tego trendu nie mogło zabraknąć na rynku zabezpieczeń – VSaaS (Video Surveillance as a Service) umożliwia bezpośrednie połączenie z systemem monitoringu wizyjnego z dowolnego miejsca na świecie, przy użyciu powszechnie dostępnych technologii, choćby takich jak smartfon. Rozwiązania tego typu są szybkie, wygodne i dostosowane do realnych potrzeb klienta.
– Szczególnie w przypadku średnich i małych przedsiębiorstw ważne jest, aby móc łatwo rozbudowywać system ochrony w miarę rozwoju firmy – mówi Borislava Kenarova, Regional Sales Manager, Eastern Europe w firmie Milestone. – Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom VSaaS, takim jak nasz Milestone Kite. Dzięki temu, że system jest oparty na chmurze, staje się także skalowalny i adaptowalny, a więc pasuje do wielu typów instalacji i może ewoluować wraz ze zmianą potrzeb organizacji. Korzystanie z tego typu technologii ułatwia reagowanie na bieżącą sytuację rynkową, co w przypadku niepewnej sytuacji gospodarczej może okazać się bardziej opłacalnym rozwiązaniem. – wyjaśnia Borislava Kenarova.
Rozwiązania chmurowe to jeden z największych trendów w branży. Podczas polskiej premiery Milestone Kite, eksperci branżowi mówili o korzyściach płynących z przeniesienia monitoringu wizyjnego do chmury. Jedną z nich jest możliwość łatwego zwiększenia pojemności systemów monitoringu, gdy np. organizacja musi rozszerzyć swoją analitykę, niezbędna moc obliczeniowa i pamięć masowa mogą zostać udostępnione w chmurze w ciągu kilku minut. Co więcej, nowe kamery można instalować i konfigurować bez konieczności zakupu dodatkowych serwerów lub innej infrastruktury fizycznej.
Kolejną zaletą jest zdalny dostęp, który pozwala organizacjom szybko reagować na wszelkie alarmy czy nieprawidłowości. Dzięki przetwarzaniu w chmurze, operatorzy systemu dozorowego mogą uzyskać zdalny dostęp do nagrań wideo za pośrednictwem dowolnego urządzenia lub przeglądarki. Rozwiązania oparte na chmurze, takie jak Milestone Kite, umożliwiają także łatwiejsze serwisowanie. Aktualizacje mogą być zdalnie i automatycznie wysyłane do systemu w ustalonym czasie, aby uniknąć przestojów w godzinach pracy – wszystko to bez konieczności wizyt na miejscu. Co więcej, wszystkie pliki mogą być przechowywane w chmurze, w wysokiej klasy redundantnych konfiguracjach, co oznacza, że nawet jeśli serwery firmy zostaną uszkodzone, wszystkie nagrania będą bezpieczne, operacje będą kontynuowane, a dane zostaną przywrócone z innego źródła.
Należy pamiętać, że rozwiązania chmurowe mogą okazać się bardziej opłacalne, ponieważ są dostępne w modelu as a service. To oznacza, że organizacje płacą tylko za to, czego faktycznie używają i potrzebują w danym momencie. Oszczędność kosztów jest również możliwa dzięki skróceniu przestojów i złożoności konserwacji oraz niższym początkowym kosztom kapitałowym. Wszystko to sprawia, że VSaaS sprawdza się w wielu sektorach, takich jak edukacja, handel detaliczny czy sektor enterprise.
Wiedza, która zmienia perspektywę
Znaczenie danych jest dziś nie do przecenienia. Nowoczesne systemy monitoringu wizyjnego są w stanie rozpoznać twarze lub numery tablic rejestracyjnych, a teraz mają także możliwość podążania za nimi, utrzymując ostrość i mapując ścieżkę przebytą przez oznaczone cele. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia pracę osobom nadzorującym systemy bezpieczeństwa. Zamiast przeszukiwać wielogodzinne materiały ze wszystkich kamer, mogą polegać na systemie, który wybiera odpowiednie fragmenty wideo, prezentując całą historię zdarzenia z odpowiednią ostrością.
Analiza danych może być również przydatna dla urbanistów. Monitoring ruchu drogowego 24/7 i analiza istotnych informacji ułatwia podjęcie decyzji np. o zmianie systemu sygnalizacji świetlnej czy oznakowaniu dodatkowego przejścia dla pieszych. Ze względu na szybkość działania komputerowa analiza danych staje się standardem, który rozszerza możliwości systemów monitoringu, zwiększając zakres przydatności kamer.
Inteligentne rozwiązania oparte na danych
Sztuczna inteligencja nie raz udowodniła, że potrafi wiele. Dokładna analiza danych prowadzi do mądrych decyzji, które mogą być podejmowane przez system, a nie przez operatora. Kamery termowizyjne wykryją przekroczenie określonej temperatury, mogą samodzielnie podnieść alarm i powiadomić odpowiednie służby. Dzięki skróceniu ścieżki informacyjnej (bez konieczności akceptacji przez operatora) czas reakcji jest znacznie szybszy, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo.
Tego typu rozwiązanie może być również wykorzystywane do zachowania prywatności w szpitalach czy domach opieki, gdzie konieczny jest ciągły monitoring pacjentów. Analiza wizyjna i sztuczna inteligencja wykorzystujące zebrane dane, mogą powiadomić pielęgniarkę o wykryciu nietypowych zachowań, takich jak leżenie na podłodze lub drgawki. Dzięki takiemu rozwiązaniu operatorzy nie muszą stale obserwować obrazów na monitorach, a monitorowana osoba może doświadczyć większej prywatności, wiedząc, że nikt na nią nie patrzy.
Doskonałym przykładem podejścia opartego na danych jest Milestone XProtect, który można konfigurować i skalować w zależności od specyficznych potrzeb każdej organizacji. Jest to rozwiązanie on-premise, w którym wszystkie dane są przechowywane w zamkniętym systemie, co stanowi doskonałą alternatywę dla chmury, szczególnie w branżach o wysokich regulacjach, wymagających większej kontroli i nadzoru, gdzie dane są przechowywane na miejscu na sprzęcie firmy. Jako oprogramowanie open-platform zapewnia również szerokie możliwości integracji. Dzięki pięciu wariantom, od Essential+ do Corporate, XProtect pozwala każdej organizacji łatwo rozwijać swoje systemy monitoringu wizyjnego – aktualizacje i nowe funkcje mogą być dodawane w miarę rozwoju firmy.
– Niezależnie od trendów rynkowych, nie ma jednego właściwego rozwiązania, które sprawdzi się równie dobrze w każdej organizacji. Dla jednych firm najlepszym rozwiązaniem będzie prosta i skalowalna chmura, dla innych systemy on-premise. Coraz powszechniejsze staje się również podejście hybrydowe, a rozwiązania chmurowe i stacjonarne nakładają się na siebie. Dlatego systemy monitoringu muszą być dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta i celów końcowych, po dokładnej analizie lokalizacji, liczby kamer i wymagań firmy w zakresie elastyczności – mówi Borislava Kenarova.
Chcesz wybrać odpowiednie rozwiązanie VMS dla swojej organizacji? Zamów wersję demonstracyjną i poznaj możliwości najnowszej technologii Milestone.