Strona główna HoReCa Eko-hotele

Eko-hotele

William Pao
a&s International


Oprócz poprawy wydajności operacyjnej hotelu zarządcy dążą również do jak największych oszczędności energii, która stanowi istotną część wydatków.
W tym mogą pomóc Internet Rzeczy oraz big data.

Zużycie energii zawsze stanowi znaczną część wydatków operacyjnych hotelu. Wzrost cen energii tę sytuację pogarsza. Według badań przeprowadzonych przez firmę CBRE w 2015 r. wydatki na media liczone na jeden zajęty pokój w hotelach w USA wzrosły w latach 2013–2014 średnio o 1,7%, z czego energia elektryczna podrożała o 1,3%, gaz i paliwa o 5,2%, woda i ścieki natomiast o 2,1%. Aby ograniczyć koszty, zarządzający zwracają się w stronę rozwiązań inteligentnych, które pomagają znacznie obniżyć zużycie energii. Chociaż celem stosowania rozwiązań smart jest zmniejszenie wydatków na energię, zarządzanie, bezpieczeństwo i wygodę, w przypadku hoteli to jednak oszczędność energii jest głównym powodem – podkreśla Jack He, dyrektor ds. międzynarodowej sprzedaży i marketingu w HDL, dostawcy rozwiązań automatyki hotelowej.

W tym kontekście operatorzy mogą odnosić korzyści ze stosowania technologii Internetu Rzeczy (IoT) oraz big data, które zarządzają i kontrolują urządzenia w sieci, takie jak czujniki, oświetlenie, inteligentne termostaty, automatyczne rolety i inne, a także analizują dane zebrane przez te urządzenia, aby zidentyfikować możliwości dalszych oszczędności.

Nasza wiedza ekspercka pozwala nam oferować rozwiązania umożliwiające oszczędzanie energii, np. inteligentne mierniki do monitorowania zużycia energii czy systemy automatyki budynkowej i-bus KNX firmy ABB – wyjaśnia John Tan, Key Account Manager w ABB. – Umożliwiają one automatyczną regulację mocy wentylatorów klimatyzacji i natężenia oświetlenia, zapewniając optymalną temperaturę i jasność w pomieszczeniach. Systemy te pozwalają także na kontrolowanie urządzeń elektrycznych w budynku z poziomu tabletu lub urządzenia mobilnego.

Duże ilości danych dotyczących budynku stają się dostępne w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że oferowane rozwiązania i usługi wyznaczają nowe standardy pod względem komfortu, produktywności, bezpieczeństwa i wydajności energetycznej. Budynki muszą być nie tylko wydajne energetycznie, lecz także inteligentne cyfrowo – podkreśla Tailung Hung, kierownik portfolio rozwiązań i usług dla technologii budynkowych w firmie Siemens Taiwan.

Reakcja na otoczenie
Obiekt hotelowy ma zwykle wydzielone części wspólne i pokoje przeznaczone dla gości. Każda z tych przestrzeni może być wspomagana przez inteligentne rozwiązania oszczędzające energię. W przestrzeniach wspólnych, takich jak lobby, czujniki wykrywają zwiększającą się liczbę obecnych w nich osób, mierzą temperaturę wewnętrzną i zewnętrzną, a także poziom jasności i automatycznie dostosowują parametry pracy systemów HVAC czy oświetlenia do pożądanego poziomu.

W pokojach czujki ruchu i systemy kontroli dostępu można wykorzystać do wykrywania obecności osób i odpowiedniego sterowania oświetleniem, systemem HVAC czy innymi urządzeniami. Gdy gość opuszcza pokój, system sterowania wraca w tryb oszczędzania energii, ograniczając jej zużycie. W naszym rozwiązaniu można zaprogramować predefiniowane zestawy parametrów wejścia/wyjścia w celu maksymalizacji efektywności korzystania z pokoju: pozycje zasłon, poziom oświetlenia i temperatura są sterowane automatycznie – wylicza David Phillips, dyrektor ds. hotelarstwa i sprzedaży budynków wielorodzinnych w Control4.

Znaczenie danych
Te inteligentne urządzenia generują dane, które można wydzielić lub analizować, co dodatkowo pomaga operatorom w optymalizacji oszczędności. Przykładowo dane generowane przez inteligentne wtyczki mogą pomóc uzyskać wgląd w zużycie energii czy dostrzec potencjalne problemy.

Analiza danych ukazuje profil użytkowania obiektu i liczbę gości, zapewniając w ten sposób lepszy monitoring i zarządzanie energią oraz mediami – podkreśla Kevin Lee, menedżer ds. technologii w WIS Holdings.

Szeroki wybór urządzeń z funkcjonalnością IoT pozwoli maksymalnie wykorzystać potencjał obiektów i zawartych w nich danych. Nasza oparta na chmurze platforma do zarządzania energią i zrównoważoną pracą budynków, funkcjami raportowania i analizy zapewnia wyższą jakość usług zarządzania energią i umożliwia przetwarzanie ogromnych ilości danych. W efekcie skutecznie monitoruje i analizuje informacje, podpowiadając właścicielom budynków różne strategie zarządzania energią – wyjaśnia T. Hung.

Instalacja takich systemów może być kosztowna, ale zapewnione oszczędności uzasadniają początkowe nakłady. Zwrot z inwestycji w scentralizowane sterowanie i kontrolę w hotelu pozwoli zaoszczędzić środki dzięki racjonalnemu użytkowaniu energii na podstawie informacji, czy w pokoju przebywają goście. Wszystkimi kwestiami związanymi z poborem energii, np. temperaturą, oświetleniem, a także pracą urządzeń AGD, można zarządzać, by nie pracowały, gdy nie ma takiej potrzeby – mówi D. Phillips. W jednym z hoteli w Beverly Hills, z którym współpracujemy, oszczędności na rachunkach związanych z systemem HVAC wyniosły 20 tys. dolarów miesięcznie – dodaje.

Bardziej eko
niż kiedykolwiek Technologie IoT oraz big data sprawiły, że hotele stały się bardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Czujniki wykrywające obecność osób w pokoju czy na terenie lobby sterują systemem HVAC oraz oświetleniem, analiza ogromnej ilości danych zaś pomaga poznawać zachowania gości i w efekcie parametry otoczenia można dostosowywać do ich preferencji. IoT oraz big data mogą rzeczywiście pomóc hotelarzom w ich dążeniach do oszczędności w zużyciu energii.