Kamery nasobne dla służb – zbliża się rewolucja w bezpieczeństwie publicznym
Od wielu lat nasilały się spory dotyczące kontrowersyjnych interwencji policji czy straży miejskiej, które zwykle kończyły się w sądzie. W takich sprawach wydanie rzetelnej opinii było trudne. W sporach przedstawiano słowo przeciwko słowu. Tak wytyczano długą i wyboistą drogę donikąd.
Teraz sytuacja zaczyna się zmieniać – służby są sukcesywnie wyposażane w kamery nasobne, które rejestrują przeprowadzane interwencje i – w zależności od modelu – zapisują materiał w pamięci urządzenia lub od razu przesyłają go do zewnętrznego serwera za pomocą sieci komórkowej.
Jak działa kamera nasobna?
Jednym z polskich dystrybutorów kamer nasobnych dla straży miejskiej i policji jest firma Spy Shop, która wkrótce wyposaży w taki sprzęt warszawskich strażników miejskich. W naszej ofercie znajduje się m.in. model WA7D, który jest chętnie wybierany przez służby ze względu na specyfikację. Jest to kamera, która doskonale radzi sobie z pracą przy bardzo słabym oświetleniu lubw całkowitej ciemności – dzięki oświetlaczowi podczerwieni, który pozwala na wyraźną rejestrację obrazu w nocy do zasięgu 10 m – przedstawia zalety kamer nasobnych Krzysztof Rydlak ze Spy Shop.
Kamery nasobne użytkowane przez służby muszą sprawdzać się nie tylko w sytuacji bardzo słabego oświetlenia, ale też w trudnych warunkach atmosferycznych – podczas deszczu czy silnego wiatru i wilgoci. Dlatego modele przeznaczone do działań taktycznych czy interwencyjnych zostały wyposażone w wodoszczelne obudowy o klasie odporności IP68.
Co ważne, zwłaszcza w przypadku nagłych interwencji, które nie pozwalają na swobodne obsługiwanie kamery – wspomniany model jest wyposażony w tzw. pre-recording, czyli system pozwalający na zapisanie około 60 s materiału rejestrowanego w tle, jeszcze przed naciśnięciem przycisku nagrywania. Należy podkreślić, że ten czas może wynosić nawet 90 s – zależy to od ustawień jakości obrazu i dźwięku. Takie rozwiązanie pozwala funkcjonariuszom na skoncentrowanie się na interwencji.
Nagranie z kamery jako dowód w sądzie
Wciąż otwarta jest sprawa momentu włączania i wyłączania przez funkcjonariusza kamery przypiętej do munduru. Należy unikać sytuacji, kiedy to pracownik służb mógłby decydować, które nagranie może być zarejestrowane, a które – według niego – nie powinno. Jednocześnie nie może być mowy o ingerencji w prywatność funkcjonariuszy, którzy mieliby być nadzorowani przez cały dzień pracy bez przerwy. Ta sytuacja z pewnością zostanie uregulowana w sposób prawny – jeśli natomiast chodzi o możliwości kamer, są one w stanie nagrywać materiał nieprzerwanie przez 10 godzin (w zależności od modelu). Wiarygodność nagrań potwierdza automatyczne ich oznaczanie datą, godziną oraz specjalnym identyfikatorem.
Kamery nasobne są użytkowane nie tylko przez służby mundurowe – policję i straż miejską czy służbę więzienną – ale również firmy ochroniarskie, które nadzorują bezpieczeństwo budynków czy posesji, czyli te miejsca, w których może zostać podjęta interwencja.
Sklep detektywistyczny
Spy Shop
www.spyshop.pl
kontakt@spyshop.pl