Kody QR uzupełnieniem systemów kontroli dostępu
Większość z nas niejednokrotnie spotkała się z kodami QR. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie faktycznie dają możliwości. Jedną z nich jest poprawa kontroli dostępu, która wzbogacona o kody QR jest bardziej ekonomiczna, ekologiczna i zoptymalizowana.
Rozwój inteligentnych technologii powoduje, że zarządcy obiektów otrzymali narzędzia zapewniające wysoki poziom zautomatyzowanej kontroli nad całym budynkiem. Możliwość ekonomicznej i stopniowej rozbudowy systemu jest najważniejsza. Rozpoczynając inwestycje w rozwój i zabezpieczenie infrastruktury budynku, warto rozważyć rolę kontroli dostępu i jej podstawową funkcję w ramach inteligentnej infrastruktury budynku.
W tym przypadku kluczem do osiągnięcia zdolności adaptacyjnych jest odejście od systemów zamkniętych, silosowych i inwestowanie w otwarte, elastyczne rozwiązania z łatwą integracją z innymi narzędziami służącymi do ochrony. Dobrze zaprojektowany i elastyczny system kontroli dostępu będzie można w przyszłości zintegrować z nowymi rozwiązaniami lub wzbogacić o nowe funkcje, choćby takie jak… technologia kodów QR.
Przykładem takiej adaptacji i odejścia od systemów zamkniętych jest połączenie kontroli dostępu z systemem rezerwacji gości, co stanowi dodatkowy element wzmacniający bezpieczeństwo. Bardziej zaawansowaną ideą jest przyznanie uprawnień dostępu dla różnego rodzaju dostawców, by wybrane firmy mogły przekazywać dostawy do konkretnych punktów, np. recepcji lub kuchni hotelowej.
Kody QR eliminują też problem przekazywania kart dostępowych osobom nieuprawnionym. Stanowią zatem bezpieczniejszy i skuteczniejszy sposób kontroli dostępu. Dla firm przywiązujących wagę do dbałości o środowisko ważne zapewne będzie też zmniejszenie zapotrzebowania na karty plastikowe, a nawet ich wyeliminowanie. Ponadto już teraz mamy do dyspozycji dynamiczne kody QR, które m.in. mogą być zabezpieczone hasłem, co dodatkowo wzmacnia poziom bezpieczeństwa tej technologii.
Kody QR w kontroli dostępu
Kody QR nie potrzebują żadnych specjalnych czytników, choć można i takie zastosować. Do odczytania kodu wystarczy kamera smartfona. Jednocześnie kod może zawierać znacznie większą ilość danych niż kod kreskowy. Ta specyfikacja i elastyczność pozwalają na efektywne zarządzanie kontrolą dostępu, gdzie w roli danych uwierzytelniających występuje kod QR.
Zarządzanie kodem, służącym za poświadczenie w systemie KD, jest dość proste w porównaniu z tradycyjnymi kartami. System może szybko i łatwo wygenerować unikalny kod QR dla dowolnej osoby, zapewniając dostęp do budynku np. tylko przez określony czas lub określając maksymalną liczbę jego użycia. Wygenerowany kod QR wysyłany jest pocztą elektroniczną bezpośrednio do odbiorcy, który może go wyświetlić na ekranie smartfona lub wydrukować. Następnie użytkownik skanuje kod za pomocą czytnika umieszczonego w obiekcie. Zeskanowane dane przekazywane są do systemu kontroli dostępu w celu potwierdzenia praw dostępowych.
– W przypadku kontroli dostępu rozwiązaniem szytym na miarę mogą być dynamiczne kody QR. Eliminują one ryzyko związane z kopiowaniem danych uwierzytelniających, ponieważ kopia ekranowa, fotokopia, a nawet nagranie wideo dynamicznego kodu QR nie zadziała. Połączenie go z rozwiązaniem uwierzytelniania wieloczynnikowego, takim jak PIN wprowadzany w tym samym czasie, w którym skanowany jest dynamiczny kod QR, dodatkowo zwiększy poziom bezpieczeństwa – mówi Bogumił Szymanek z Axis Communications.
Kody QR: efektywne, ekonomiczne i ekologiczne
Korzystanie z kodów QR w zakresie kontroli dostępu ma szereg zalet. Kod QR może być generowany, dystrybuowany, aktualizowany i unieważniany w ciągu kilku sekund, zapewniając wysoko wydajne rozwiązanie do zarządzania całym systemem. Jest on również bardzo wygodny w użyciu, szczególnie dla użytkowników preferujących rozwiązania mobilne.
Typowym zastosowaniem jest przekazanie kodu gościowi, który mając go na swoim smartfonie, może wejść do obiektu lub wjechać na parking bez konieczności osobistego załatwiania formalności w recepcji budynku. Innym typowym scenariuszem jest zarządzanie dostawami odbywającymi się poza ściśle ustalonymi godzinami pracy biura. Dostawca, który ma kod QR na swoim urządzeniu mobilnym, może wyświetlić go przed wideodomofonem lub kamerą, aby otrzymać możliwość wejścia czy wjazdu.
Kody QR stanowią ekonomiczne i przyjazne dla środowiska rozwiązanie niwelujące konieczność zakupu, obsługi, druku i produkcji fizycznych kart oraz instalacji dodatkowej infrastruktury – istniejące już wideodomofony i kamery mogą zostać z powodzeniem wykorzystane jako czytniki kodów QR.
Integracja kodów QR z rozwiązaniami analitycznymi i systemami audio
Połączenie technologii kodów QR z wideodomofonami i interkomami nie jest jedynym sposobem na usprawnienie działania systemów kontroli dostępu. Okazują się równie przydatne w zastosowaniach związanych z analizą wizyjną. Połączenie technologii rozpoznawania tablic rejestracyjnych z systemem kodów QR ułatwia np. gościom hotelowym korzystanie z parkingu lub innych pomieszczeń, które zwyczajowo nie są ogólnie dostępne. Podczas rezerwacji pokoju gość hotelowy po podaniu numeru rejestracyjnego swojego samochodu otrzymuje kod QR, który w bezpieczny sposób umożliwi mu dostęp do hotelowego parkingu.
– Dodatkowym usprawnieniem może być również integracja sieciowych systemów audio z kontrolą dostępu. Dzięki systemom audio możliwe jest wygenerowanie komunikatu, np. do kierowcy próbującego dostać się na parking, o tym, że jego kod QR stracił ważność. W razie potrzeby systemy audio mogą wygenerować alarm informujący pracowników ochrony o próbie nieautoryzowanego dostępu, a zintegrowane kamery zarejestrują zajście, stanowiąc ważny materiał dowodowy – wyjaśnia Bogumił Szymanek. ⦁
Technologia kodów QR opracowana w połowie lat 90. XX w. zyskuje na znaczeniu zwłaszcza w branżach rozwijających rozwiązania bezdotykowe. Z ostatniego badania HX Study wynika, że ponad 60% Polaków regularnie korzysta z kodów QR. Jednak w systemach kontroli dostępu wciąż dominującym rozwiązaniem jest korzystanie z tradycyjnych plastikowych kart, mimo że istnieje ryzyko ich zgubienia lub dzielenia się nimi z osobami nieuprawnionymi. |
Axis Communications Poland
ul. Domaniewska 44 bud. 4
02-672 Warszawa
www.axis.com/pl-pl/