#Bezpieczeństwo pożarowe #Przemysł #Telewizja dozorowa

Kolejny krok w dziedzinie wizyjnej detekcji pożaru AVIOTEC

Jakub Bednarz
Product Manager


• Wczesna i wiarygodna detekcja dymu i płomienia w słabych warunkach oświetleniowych
• Nowe obiektywy umożliwiają zwiększenie zasięgu działania
• Kolejny znak jakości – certyfikacja w odniesieniu do standardu CSIRO

Technologia wizyjnej detekcji pożaru Bosch AVIOTEC IP Starlight 8000, oprócz aplikacji w obszarach o wysokich stropach i dużych otwartych przestrzeniach, od teraz może być z powodzeniem stosowana także do ochrony wąskich i długich przejść, takich jak aleje pomiędzy regałami. Jest to możliwe dzięki dostosowaniu algorytmów analizy obrazu do pracy z dwoma nowymi obiektywami o wąskim kącie obserwacji. AVIOTEC stanowi tym samym łatwe w montażu rozwiązanie, będące alternatywą dla liniowych detektorów optycznych czy systemów zasysających dym, a ponadto eliminuje typowe ograniczenia tychże technologii.

Niezawodne wykrywanie pożaru nawet w trudnych warunkach oświetleniowych
Nowa wersja AVIOTEC jest oparta na algorytmach wykrywania dymu i płomienia specjalnie opracowanych do użytku w tunelach. Algorytmy zostały zoptymalizowane w ramach kompleksowych testów w warunkach rzeczywistych. Kamery wymagają oświetlenia sceny o natężeniu tylko 7 lx, aby niezawodnie wykrywać dym i płomienie za pomocą zintegrowanej inteligentnej analizy wizyjnej. Dzięki temu zwiększono również ponad dwukrotnie zasięg detekcji z 50 do ponad 100 m. Odpowiada to typowym zasięgom czujek liniowych stosowanych w takich obszarach.

Wielozadaniowość dzięki równoległej funkcji monitoringu wizyjnego
AVIOTEC umożliwia zastosowanie tych samych urządzeń do dozoru wizyjnego oraz wykrywania zagrożeń pożarowych, a tym samym zmniejsza koszty inwestycji i eksploatacji. Dzięki wbudowanym funkcjom inteligentnej analizy obrazu kamery mogą automatycznie wykrywać pozostawione przedmioty w alejkach, monitorować ruch wózków w alei (ich prędkość poruszania się, zliczanie przekroczeń linii przez wózki), a także wykrywać ruch osób w przestrzeniach, do których ich wstęp jest zabroniony.
Podobnie jak w przypadku detekcji dymu lub płomienia, AVIOTEC generuje odpowiedni komunikat, aby ochrona obiektu mogła natychmiast podjąć niezbędne środki i zminimalizować ryzyko konsekwencji rozwoju zdarzeń.

Inteligentna analiza wizyjna jest realizowana w kamerach, nie jest więc wymagany centralny serwer, który mógłby stanowić pojedynczy punkt awarii. AVIOTEC rejestruje również metadane wszystkich scen, które można przeszukiwać automatycznie, uzyskując w ten sposób bardzo szybką analizę przyczyn powstania pożaru lub zdarzenia.

Certyfikacja wyrobu
Jeszcze przed obecną aktualizacją AVIOTEC był pierwszym rozwiązaniem wizyjnej detekcji pożaru, które przeszło wymagającą procedurę testową niemieckiego ubezpieczyciela VdS Schadenverhütung GmbH. VdS przeprowadził procedurę testową zgodnie z wytycznymi VdS 2203 „Wymagania dotyczące oprogramowania przeciwpożarowego” i „Specyfikacja testowania czujek płomienia”. W kwietniu 2019 r. AVIOTEC IP starlight otrzymał również certyfikat zgodności z australijską normą CSIRO TS010 odnoszącą się do rozwiązań w zakresie wideodetekcji pożaru.

Klienci, którzy już korzystają z rozwiązania AVIOTEC, mogą dokonać uaktualnienia do nowej wersji dzięki bezpłatnej aktualizacji oprogramowania układowego. W istniejących aplikacjach, które wymagają większego zasięgu, aktualizacja może również obejmować zakup nowego obiektywu.

Bosch Security and Safety Systems
ul. Jutrzenki 105
02-231 Warszawa
e-mail: jakub.bednarz@pl.bosch.com

Kolejny krok w dziedzinie wizyjnej detekcji pożaru AVIOTEC

Zalety dozoru wizyjnego w obiektach przemysłowych

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.