Strona główna Telewizja Dozorowa Nowa generacja energooszczędnych kamer

Nowa generacja energooszczędnych kamer

Rickard Gudbrand, specjalista ds. produktów PTZ i Kent Fransson, menedżer produktów PTZ

Galopujące koszty energii i kryzys klimatyczny wymuszają inne podejście do zużycia energii. Nic więc dziwnego, że jej zużycie przez kamery stało się jednym z ważniejszych parametrów uwzględnianych przez kupujących.

O nowych produktach Axis z linii Q, w których wprowadzono funkcję oszczędzania energii, mówią Kent Fransson, globalny menedżer produktów PTZ, oraz Rickard Gudbrand, specjalista ds. produktów PTZ w Axis.

Nietypowy początek

Słysząc „mobilne urządzenie dozorowe”, nie myśli się od razu – co zrozumiałe – „podatny grunt dla innowacji w zakresie oszczędzania energii”. Jednak najlepsze pomysły rodzą się w najbardziej niespodziewanych okolicznościach. Tak też było i w tym przypadku. Do wprowadzenia innowacji zainspirował nas konkretny klient, który korzystał z wież mobilnych CCTV wyposażonych w duże akumulatory zapewniające ciągłość ich pracy. Niektóre z nich miały zamontowane nawet panele fotowoltaiczne, ale zarządzanie zużyciem energii jest trudniejsze, niż można przypuszczać. Wychodzimy jednak z założenia, że zawsze można próbować zmniejszyć zapotrzebowanie na energię, tym bardziej że klienci już wcześniej pytali nas o energooszczędne kamery, jednocześnie zaprojektowane pod kątem zastosowań w mobilnych i zdalnych obiektach oraz w związku z tym mogące pracować w warunkach dużych wahań temperatury.

Tymczasem kamery to urządzenia ciepłolubne. Temperatura ich wnętrza powinna wynosić ok. 20°C. Dlatego, podobnie jak inni producenci z branży, stosowaliśmy w nich niewielkie grzałki. Sęk w tym, że oznacza to zużycie dodatkowej energii. A jeśli kamery miałyby pracować w niskiej temperaturze, usunięcie modułu grzejnego nie wchodziło w grę.
Dlatego opracowaliśmy funkcję niskiego poboru mocy, której zadaniem jest wyłączanie większości grzałek w kamerze, gdy temperatura otoczenia jest wystarczająco wysoka, co zmniejsza zużycie energii. Już pierwsze statystyki dotyczące zużycia energii dowiodły, że pomysł był świetny. W niektórych zakresach temperatur odnotowaliśmy oszczędność energii na poziomie nawet 50%.

Kolejny krok był oczywisty: musieliśmy przetestować nową funkcję w innych warunkach temperaturowych i w nowych zastosowaniach.

Nie da się zoptymalizować tego, czego się nie mierzy

Zespół projektowy Axis opracował zatem model nowego trybu niskiego poboru mocy dostosowujący ogrzewanie do temperatury otoczenia. Wyniki ustaleń okazały się zachęcające, niezależnie od tego, czy testy prowadzone były w Lund, Nowym Jorku, czy w tak ciepłych miastach jak Madryt lub Dallas. I niezależnie też od tego, czy kamery były instalowane na budynkach i latarniach ulicznych, obiektach przemysłowych i fabrykach bądź na jednostkach mobilnych korzystających z akumulatorów, we wszystkich przypadkach odnotowano znaczne oszczędności energii.

W każdej instalacji zamontowaliśmy miernik zużycia energii, aby kontrolować oszczędności energii w skali roku. Dzięki temu mogliśmy sprawdzić rzeczywistą efektywność nowego trybu niskiego poboru mocy w różnych sytuacjach. I jesteśmy zachwyceni wynikami. Dowiedliśmy skuteczności nowego podejścia do oszczędzania energii.

Zużycie energii znajduje się wysoko na liście ważnych kwestii w każdej firmie. W przetargach komercyjnych często pojawia się pytanie o wpływ instalacji na emisję dwutlenku węgla i zużycie energii. Liczby te mogą zdecydować o przyjęciu lub odrzuceniu przedstawionej oferty.

Dzięki naszym modelom i testom, a także wbudowaniu mierników zużycia energii klienci i instalatorzy mogą teraz dość dokładnie przewidzieć wpływ każdej instalacji na zużycie energii, a tym samym na emisję dwutlenku węgla. To informacje, których nabywcom nader często brakuje, a są niezbędne, by mogli podejmować decyzje i prowadzić biznes zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Nie tylko ogrzewanie

Wbudowanie miernika zużycia energii nie tylko pozwoliło nam udowodnić, że nowy tryb ma znaczny wpływ na zużycie energii, ale też zainspirowało nas do przetestowania innych pomysłów.

Nagle zaczęliśmy myśleć nie tylko o ogrzewaniu. Miernik umożliwia pomiar zużycia energii dla niemal każdego aspektu działania kamery – od prędkości, z jaką porusza się kamera, przez to, czy jest włączone oświetlenie podczerwone, po różną poklatkowość i inne parametry. Dysponując takimi informacjami i odpowiednimi narzędziami, użytkownicy mogą tak skonfigurować urządzenie, aby zoptymalizować zużycie energii, a jednocześnie dostosowywać je do własnych potrzeb.

Kiedyś, gdy klienci pytali, ile energii potrzebuje kamera przy określonych ustawieniach i warunkach otoczenia, odpowiedź była trudna. Wprowadzenie miernika umożliwia uzyskanie bardzo dokładnych wartości nie tylko w danym czasie, ale też w dłuższej perspektywie. Jest to bardzo ważne dla tych klientów, którzy używają kamer w instalacjach zasilanych za pomocą akumulatora, często mobilnych. Także w tych z akumulatorem jako zapasowym źródłem zasilania, ponieważ można bardzo dokładnie obliczyć, jak długo będzie działać urządzenie, zanim skończy się zewnętrzne zasilanie.

Nowa linia Q z trybem niskiego poboru mocy

Zależnie od okoliczności i temperatury otoczenia korzystanie z trybu niskiego poboru mocy może zmniejszyć zużycie energii nawet o 50% (w niektórych zakresach temperatur). Nic dziwnego, że przy tak zachęcających wynikach pomiarów nasza firma zdecydowała się już na stałe wprowadzić na rynek kamery z trybem niskiego poboru mocy. Nowe modele AXIS Q6318/15-LE, AXIS Q6215/25-LE i AXIS Q6135-LE są wyposażone także w miernik zużycia energii w czasie rzeczywistym. Podjęliśmy też zobowiązanie, że kolejne produkty z linii Q będą standardowo wyposażane w tryb niskiego poboru mocy i miernik zużycia energii.

Oczywiście, rzeczywiste obniżenie zużycia energii zależy od warunków panujących w otoczeniu kamery (takich jak temperatura), wersji oprogramowania sprzętowego, obciążenia kamery i oczywiście wybranego modelu kamery. Najbardziej cieszy fakt, że dzięki zaangażowaniu Axis w zrównoważony rozwój to oszczędność energii stała się kluczowym argumentem sprzedażowym naszych produktów. Ta nowość może mieć ogromny pozytywny wpływ zarówno na portfele naszych klientów, jak i na środowisko. ⦁

Nastawienie na zrównoważony rozwój

Kamera sieciowa AXIS Q6318-LE – jedna z dostępnych kamer z trybem
niskiego poboru mocy.

Przeprowadzona przez Axis analiza wykazała, że 60–80% całkowitego wpływu kamer sieciowych na środowisko jest związane z ich zużyciem energii. Wyzwaniem jest jednak sprawienie, by mniejsze zużycie nie wpłynęło negatywnie na wydajność i niezawodność kamer. Opracowując rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa, trzeba stawiać przede wszystkim na to, by urządzenia były niezawodne i w razie potrzeby dostarczyły wiarygodnego materiału dowodowego. Dlatego w Axis nie szczędzimy wysiłków, aby także stosowane przez nią zasilacze były jak najwydajniejsze. Już teraz zasilanie urządzeń odbywa się przy minimalnych stratach w postaci ciepła czy szumu elektrycznego. Dokładamy starań, aby wyznaczyć cele oparte na podstawach naukowych w zakresie emisji dwutlenku węgla. Chcemy jednak, by nasza praca stanowiła branżowy punkt odniesienia w zakresie postępowania zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju. Koncentrujemy się na trzech strategicznych obszarach – przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, ochronie zasobów naturalnych i ochronie ekosystemów – w ten sposób w wprowadzamy zasady zrównoważonego rozwoju.

Axis Communications Poland
ul. Domaniewska 44 bud. 4
02-672 Warszawa
www.axis.com/pl-pl/