NVR czy VMS?
Dominika Mazurek
Hikvision
Jako centralny punkt systemu monitoringu wizyjnego może funkcjonować zarówno wysokiej jakości rejestrator wizji, jak i system zarządzania oparty na oprogramowaniu VMS. Które rozwiązanie zapewni większą niezawodność i funkcjonalność, a także komfort pracy z systemem monitoringu?
Każde rozwiązanie ma zalety i wady, które determinują możliwość jego wykorzystania w określonej instalacji. Każde ma szansę sprawdzić się lepiej w konkretnym środowisku pracy lub w aplikacji w konkretnym systemie. Przed dokonaniem wyboru dobrze jest więc dokładnie przeanalizować potrzeby.
Instalacja
Jedną z oczywistych zalet rejestratora NVR w porównaniu z oprogramowaniem VMS jest jego cena oraz łatwość instalacji i konfiguracji. Uruchomienie rejestratora nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania, a dodawanie kamer jest znacznie łatwiejsze i szybsze w porównaniu ze złożoną konfiguracją oprogramowania VMS. Jednak VMS zapewnia większą swobodę w doborze sprzętu, na którym zostanie zainstalowane, a także w późniejszej wymianie jego komponentów, co jest w zasadzie niemożliwe w przypadku rejestratorów.
Integracja i kompatybilność
Podstawowym zadaniem rejestratorów jest zapis materiału wizyjnego na dyskach twardych oraz wyświetlanie obrazu bieżącego lub zarejestrowanego. Dzięki wbudowanym wejściom i wyjściom alarmowym możliwa jest też współpraca z urządzeniami zewnętrznymi, takimi jak automatyka domowa, system alarmowy lub kontroli dostępu. Funkcjonalność ta jest jednak ograniczona. Jeśli więc mowa o integracji systemu monitoringu IP z innymi systemami, warto przyjrzeć się możliwościom oferowanym przez VMS.
Skalowalność
Jednym z kluczowych parametrów wyboru rejestratora jest liczba obsługiwanych przez to urządzenie kamer. W praktyce projektowej często dochodzi jednak do sytuacji wymagającej rozbudowy istniejącego systemu monitoringu wizyjnego. Wówczas konieczny staje się zakup dodatkowej jednostki – nawet gdy jest potrzebny tylko jeden dodatkowy kanał wizji.
Trudno przewidzieć, jak będzie ewoluował projektowany dziś system telewizji dozorowej, niełatwo więc jednoznacznie określić zasoby sprzętowe, które go obsłużą w przyszłości. W przypadku platformy VMS można wykupić kolejną licencję, więc jest to bardziej elastyczne rozwiązanie, pozwalające na rozbudowę w dowolnym momencie i korzystanie z tylu kanałów, ile jest aktualnie potrzebnych.
Użyteczność
To aspekt, w którym zawierają się również intuicyjność obsługi, wsparcie czy uniwersalność. Tym, na co należy zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji, jest scenariusz zastosowania. Rejestratory NVR są przeznaczone do obsługi mniejszych systemów, natomiast oprogramowanie VMS – do zarządzania systemami rozproszonymi. Wady i zalety należałoby więc rozpatrywać w kontekście rozmiaru systemu, skalowalności i celu zastosowania.
Czy trzeba wybierać?
Firma Hikvision wprowadziła do oferty nową platformę zarządzającą HikCentral, która łączy oba te rozwiązania. Oprócz realizacji zapisu na macierzach dyskowych HikCentral pozwala też użyć do zapisu rejestratorów NVR i DVR. Umożliwia to zarówno elastyczną rozbudowę istniejącego systemu, i to niezależnie od zastosowanej metody transmisji sygnału, jak też realizację nowej instalacji o dowolnej wielkości, przy zachowaniu pełnego zarządzania parametrami zapisu i wyświetlania. Nowe rozwiązanie zapewnia możliwość budowy kompleksowego, inteligentnego systemu zabezpieczeń, wyposażonego w zaawansowane funkcje zarządzania oraz otwartego na potrzeby dalszej rozbudowy i inteligencji.
Hikvision Poland
ul. Krakowiaków 50, 02-255 Warszawa
tel. 22 460 01 50, faks 22 464 32 11
e-mail: info.pl@hikvision.com