Strona główna Systemy Zintegrowane Honeywell Security Solutions: Modułowa platforma MB-Secure v7

Honeywell Security Solutions: Modułowa platforma MB-Secure v7

Zespół Honeywell PL
Security Solutions


MB-Secure to system bezpieczeństwa nowej generacji. Dzięki unikatowej budowie stanowi nowy typ platformy technologicznej, która umożliwia integrację różnych systemów (SSWiN, SKD, CCTV), łącząc sprzęt, oprogramowanie układowe i usługi. W artykule opisano najważniejsze opcje dodane w ostatniej wersji oprogramowania.

Na początek kilka faktów i liczb na temat platformy MB-Secure, która jest nową generacją popularnej centrali MB-Classic: 2752 to maks. liczba urządzeń adresowalnych obsługiwanych przez jedną centralę, 44 032 konwencjonalne urządzenia, jest w stanie (teoretycznie) obsłużyć pojedyncza centrala, 10 tys. to liczba użytkowników, a 512 – maks. liczba stref głównych i czasowych oraz przejść zarządzanych przez jedną centralę. Z kolei maks. liczba zaawansowanych scenariuszy akcja – reakcja(e) wynosi 2 tys.

Już to pokazuje, że MB-Secure ma olbrzymie możliwości, a w zanadrzu nadal pozostaje kilka ciekawych opcji, o które w ramach licencji można rozszerzyć funkcjonalność systemu. Platforma jest modułowa, skalowalna, a jej bazą, niezależnie od wielkości instalacji, jest jedna i ta sama płyta główna. Dzięki takiemu podejściu to użytkownik decyduje, kiedy i o jakie elementy wzbogaca swój system.

Jedną z ciekawszych nowości jest funkcja rejestratora obsługującego 4 kamery kompatybilne z protokołem ONVIF S i G. W rezultacie można zbudować mały system zabezpieczeń składający się z kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz dozoru wizyjnego, którego „sercem” jest jedna płyta. Takie zintegrowane rozwiązanie idealnie sprawdzi się w małych obiektach, takich jak bankomat czy paczkomat. Obraz z kamer jest rejestrowany w przypadku wystąpienia zdarzeń zaprogramowanych przez użytkownika za pomocą funkcji makro. Materiał można odtworzyć z poziomu klawiatury systemu SSWiN TouchCenter plus, czyli na panelu LCD do zarządzania systemem, znajdującym się np. w pomieszczeniu ochrony.

Konfigurację i serwisowanie systemu ułatwia dodana do centrali opcja połączeń zdalnych. Połączenie z centralą działa z „pominięciem” routera, bez konieczności przekierowywania portów, konfiguracji DDNS czy posiadania stałego adresu IP. Dzięki temu można skonfigurować dostęp zdalny, nie mając specjalistycznej wiedzy sieciowej.

Nowa licencja Mifare Parametry DESFire umożliwia dodanie używanych przez klienta nośników Mifare DESFire (karta dostępu, pastylka itp.), które mają własne szyfrowanie. Z poziomu funkcji serwisowych IQ PanelControl można dopisać i skonfigurować podstawowe parametry dostępu oraz klucz szyfrujący.

W przypadku aplikacji wymagających bardzo wysokiego poziomu bezpieczeństwa, np. BSI (Bundesamt für Sicherheit und Informationstechnik) wprowadzono szyfrowaną komunikację AES-128 z czytnikami Honeywell LuminAXS mifare DESFire. Nowe oprogramowanie centrali umożliwia podłączenie nawet 32 takich czytników bezpośrednio do centrali na magistrali RS485. Zaletą jest możliwość ustawienia indywidualnego klucza szyfrującego osobno dla każdego czytnika.

Dla klientów zainteresowanych integracją centrali z systemami wizualizacji firm trzecich opracowano pakiety integrujące. Korzystając z jednej z trzech dostępnych opcji, można monitorować stany poszczególnych elementów, wywoływać ich funkcje czy też w najwyższym pakiecie uzyskać niemal pełną dwukierunkową integrację z centralą. Taka elastyczność rozwiązania MB Secure sprawdza się tam, gdzie w projekcie istnieje już oprogramowanie wizualizacyjne albo użytkownik ma takie oprogramowanie narzucone z góry.

Platforma MB-Secure to wydajny i wszechstronny system, łatwy w obsłudze i konfiguracji. Mnogość opcji sprawia, że każdy może zbudować swój własny, unikatowy i dopasowany do potrzeb system zabezpieczeń, który może się powiększać wraz z rosnącymi potrzebami, bez konieczności wymiany centrali.

Honeywell sp. z o.o.
ul. Domaniewska 39,
02-672 Warszawa
www.security.honeywell.com/ee/