ProtegeGX w służbie zdrowia
ProtegeGX to rozwiązanie klasy Enterprise z szeroką funkcjonalnością. Integruje m.in. kontrolę dostępu, system sygnalizacji włamania i napadu, CCTV, rejestrację gości, zarządzanie windami oraz rejestrację czasu pracy. Jest idealnym rozwiązaniem do instalacji rozproszonych wymagających zdalnego zarządzania w wielu lokalizacjach.
ProtegeGX umożliwia zaawansowane monitorowanie zdarzeń na wielu stacjach roboczych jednocześnie, za pomocą zaawansowanych interaktywnych map wizualizacji, widoków oraz aktywnych list zdarzeń na żywo z zaawansowanym filtrowaniem.
System jest przeznaczony do obiektów z różnych sektorów i branż, m.in. dla służby zdrowia, więziennictwa, obiektów handlowych i usługowych, biurowców i wielu innych. Znakomicie sprawdza się np. w Landspítali – Krajowym Szpitalu Uniwersyteckim w Rejkiawiku w Islandii. Landspítali z ponad 100 budynkami w 17 lokalizacjach jest obecnie w trakcie wieloletniej rozbudowy, która ma się zakończyć pod koniec 2030 r.
Audyt przed rozbudową wskazał na brak przeglądu systemu dla pracowników ochrony, nieefektywne zarządzanie użytkownikami i brak automatyzacji. Szpital Landspítali zmagał się z różnymi systemami alarmowymi, brakiem automatyzacji i ciągłymi kosztami ponownego dorabiania zamków i kluczy fizycznych. Przestarzała technologia nie pozwalała na pełny przegląd systemu, a trudności związane z zarządzaniem 10 tys. aktywnych użytkowników powodowały nieefektywność personelu zajmującego się bezpieczeństwem.
Zarządzanie tak dużą liczbą stanowiło wyzwanie w przypadku zmian poziomów dostępu, dodawania nowych użytkowników lub anulowania dostępu byłym pracownikom, dlatego zaprojektowano i wdrożono ujednolicone rozwiązanie. Łącząc ProtegeGX z bazą danych HR za pomocą usługi SOAP Web Service firmy ICT, uproszczono procedury. W przypadku, gdy pracownik zostanie wprowadzony do jednego systemu, automatycznie aktualizuje się on w drugim, zapewniając spójne rozwiązanie do kontroli dostępu użytkowników. Jest to szczególnie przydatne, gdy pracownik nie zwróci swojej karty po zakończeniu zatrudnienia. Po usunięciu go z bazy danych HR karta nie umożliwi dostępu.
Zasadą szpitala jest środowisko pozbawione kluczy fizycznych. Teraz pracownicy zamiast posługiwać się wieloma kluczami, korzystają tylko z jednej karty dostępu. ICT jest w tym względzie idealną opcją. To pojedyncze uwierzytelnienie zapewnia dostęp do wszelkich autoryzowanych obszarów, w tym drzwi, wind, a nawet apteczek. Wszystko jest kontrolowane przez przypisane poziomy dostępu w ProtegeGX. Jedna karta umożliwia m.in. płacenie za posiłki w stołówce.
Bezpieczeństwo personelu i pacjentów zostało również zwiększone dzięki integracji wind szpitalnych. Pracownicy uzyskują dostęp wyłącznie do pięter, do których są uprawnieni. W przypadku części szpitala wymagających wyższego poziomu bezpieczeństwa, korzystając z wideodomofonów, można sprawdzić autoryzację i udzielić dostępu do tych obszarów na ekranach komputerów stacjonarnych przez wysyłanie sygnału do kontrolera ICT w celu otwarcia żądanych drzwi.
W rezultacie, dzięki spójnemu systemowi Landspítali uzyskał zwiększoną wydajność personelu, skrócony czas reakcji i znacznie lepszą obsługę pacjentów.
Ujednolicone rozwiązanie ProtegeGX firmy ICT zmodernizowało pracę szpitala i dzięki higienicznemu rozwiązaniu wymagającemu niewielkiego kontaktu zwiększyło poziom jego bezpieczeństwa. Tym samym położyło podwaliny pod przyszły rozwój szpitala. Przedstawiony przykład jest godny polecenia w obiektach polskiej służby zdrowia. ⦁
Miwi-Urmet
ul. Pojezierska 90A,91-341 Łódź
miwi@miwiurmet.pl
www.miwiurmet.pl