Strona główna Rozległe i rozproszone System antydronowy

System antydronowy

Poznańska firma Telbud SA opracowała wielosensorowy system wykrywania i neutralizacji dronów. Firma specjalizuje się w świadczeniu usług w zakresie projektowania, budowy i integracji systemów ochrony technicznej obiektów. Integrację realizuje przy wykorzystaniu autorskiej platformy zarządzania bezpieczeństwem ARGUS klasy PSIM.

Na rozszerzenie możliwości platformy ARGUS o system antydronowy Telbud zdecydował się w odpowiedzi na rosnące wymagania klientów związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i ochroną przed inwigilacją.

Działanie systemów antydronowych

System antydronowy wykrywa, identyfikuje i neutralizuje bezzałogowe statki powietrzne (BSP), które zbliżają się do chronionego obszaru. Może składać się z radarów, detektorów RF, sensorów akustycznych, kamer i urządzeń neutralizujących.

W zależności od klasy oraz rodzaju obiektu i terenu, na którym działa system antydronowy, inżynierowie dobierają odpowiednie wyposażenie. W skład czujników i sensorów wchodzą radary o różnych zasięgach, z mechanizmami automatycznej klasyfikacji obiektów, detektory RF operujące na różnych częstotliwościach, sensory akustyczne (również AVS ), a także zestawy kamer termowizyjnych i światła widzialnego, wyposażone w mechanizmy klasyfikacji i śledzenia obiektów. Dzięki integracji platforma ARGUS umożliwia współpracę systemów ustalających położenie obiektów BSP, klasyfikując je i określając ich rodzaj.

System inicjuje działania neutralizujące dron z wykorzystaniem jammerów. Bezpośrednio wpływa na zakłócenie czy zerwanie transmisji oraz danych lokalizacyjnych, co powoduje lądowanie lub lokalizację operatora.

Funkcje systemu antydronowego na platformie ARGUS

  • System umożliwia operatorowi równoczesne korzystanie z tego samego systemu integrującego wszystkie pozostałe systemy zabezpieczeń działające na terenie obiektu, takie jak systemy dozoru wideo, system włamania i napadu z ochroną perymetryczną, kontrola dostępu czy system przeciwpożarowy.
  • Oprogramowanie łączy wszystkie sygnały z poszczególnych elementów systemu, podejmuje decyzję, a następnie wizualizuje zagrożenie (również drona) na mapie.
  • System działa w oparciu o podkład graficzny w postaci mapy wektorowej, na której mogą być rozmieszczone wszystkie elementy systemu zgodnie z szerokością i długością geograficzną.
  • Do każdego bezzałogowego statku powietrznego przyporządkowywane są jego parametry: protokół komunikacyjny, długość i szerokość geograficzna, wysokość lotu, prędkość poruszania się.
  • Na mapie jest również wyrysowywany tor jego lotu.
  • Obiekty na mapie wizualizowane są zgodnie z ich kategoriami (pojazd, zwierzę, dron itd.), a na żądanie operatora każda kategoria może zostać wyłączona, aby zwiększyć czytelność dla operatora.
  • System umożliwia stworzenie wielu stref ochrony: od najdalszej informującej, że statek powietrzny zbliża się do celu, do najbliższej, gdzie bezpieczeństwo obiektu jest zagrożone.
  • W sytuacji zagrożenia system może zareagować automatycznie, włączając zagłuszanie fal radiowych, lub operator systemu może wyzwolić zagłuszanie ręcznie.
  • System umożliwia włączanie i wyłączanie poszczególnych zakresów zagłuszania, a także śledzi obiekt latający za pomocą kamery dalekiego zasięgu.
  • Jest wyposażony w kamerę światła widzialnego i kamerę termowizyjną w celu lepszego rozpoznania obiektu.

Wszystkie zdarzenia są zapisywane w dzienniku zdarzeń systemu oraz w dostępnej pamięci i przechowywane przez określony czas; na żądanie zdarzenia mogą zostać odtworzone i wyeksportowane, łącznie z niezbędnymi metadanymi zawierającymi np. parametry i trasę lotu oraz materiał wideo. ⦁

Telbud SA
ul. Krauthofera 23, 60-203 Poznań
telbud@telbud.pl
https://telbud.pl