#Działy tematyczne #Kontrola dostępu

Przegląd najnowszych rozwiązań w systemach kontroli dostępu

Assa Abloy

IncedoTM Business – elastyczny, skalowalny system KD

Firma ASSA ABLOY, globalny producent szerokiej gamy komponentów związanych z kontrolą dostępu, m.in. czytników HID, zamków elektrycznych i elektromotorycznych, bezprzewodowych okuć i zamków APERIO, elektrorygli, zwór elektromagnetycznych czy samozamykaczy, zdecydowała się na wdrożenie nowej platformy zarządzającej kontrolą dostępu – IncedoTM Business.

IncedoTM Business – elastyczny, skalowalny system KDSystem został tak zaprojektowany, aby mógł zapewniać maksymalną użyteczność, elastyczność i przyjazną obsługę. Jest skalowalny, łatwo go rozbudować o nowe elementy, a przy tym szybki w instalacji. Dzięki modułowej platformie użytkownik w prosty sposób wybiera urządzenia zabezpieczające i technologię identyfikacji dostosowane do swoich wymagań oraz odpowiednią opcję systemu zarządzania. Przyjazny w obsłudze, intuicyjny interfejs użytkownika umożliwia sprawne zarządzanie dostępem do pomieszczeń praktycznie z każdego miejsca z poziomu dowolnej przeglądarki internetowej.
Platforma IncedoTM jest na tyle otwarta, że można dostosować się do najnowszych zmian technologicznych, łącząc bezpieczne punkty dostępu z inteligentnymi technologiami identyfikacji, np. uwierzytelnieniami mobilnymi (mobile access) i biometrycznymi.
Ponadto umożliwia współpracę z innymi systemami zabezpieczeń, takimi jak telewizja dozorowa, sygnalizacja włamania, VSM czy interkomy, w celu stworzenia uniwersalnego, niezwodnego systemu zarządzania bezpieczeństwem obiektu.

W systemie IncedoTM Business przewidziano też możliwość integracji z innymi systemami w budynku, np. sterowanie windami, BMS, RCP czy moduły obsługi gości. Jest to istotne dla menedżerów budynku, którzy dzięki temu mają większą kontrolę i gwarancję bezpieczeństwa. Zyskają na tym także administratorzy systemów ze względu na większe możliwości operacyjne w ramach dostępnego budżetu – jeden skalowalny system pozwoli im zakładać, usuwać lub modyfikować profile dostępu oraz monitorować poruszanie się osób po budynku w czasie rzeczywistym. Dzięki takim funkcjom IncedoTM Business zrealizuje oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.


Nedap Security Management

Efektywna współpraca systemów windowych z kontrolą dostępu AEOS

Pomimo kolejnych lockdownów spowodowanych pandemią rynek nieruchomości odmraża się, zaskakując nowymi projektami obiektów biurowych. Rośnie zapotrzebowanie na zaawansowane systemy zarządzania windami. Wiele korzyści daje połączenie systemu windowego z systemem kontroli dostępu. Najważniejszą jest możliwość zarządzania autoryzacjami, kartami i zdarzeniami z jednego miejsca. To właśnie system KD powinien przejmować tę rolę, stanowiąc centralny punkt zarządzania bezpieczeństwem i ruchem osób w budynku.

Efektywna współpraca systemów windowych z kontrolą dostępu AEOSKlasyczne systemy sterowania windami nie przetwarzają żadnych danych. W związku z tym nie wiadomo, ile osób czeka na windę, gdzie się znajdują i na które piętro chcą się dostać. Powoduje to kolejki w holach windowych oraz przepełnione kabiny.
Połączenie systemów kontroli dostępu AEOS i windowego ma trzy najważniejsze zalety:

  • Poprawa bezpieczeństwa. Dzisiejsze obiekty wymagają skupienia się na kwestiach bezpieczeństwa. Niezmiernie istotna jest możliwość zarządzania tym, kto, gdzie i na jakich zasadach ma dostęp do pięter i stref.
  • Wygodniejsza obsługa. Dzięki temu, że to system wskazuje użytkownikom, do której windy powinni się udać, znikają kolejki w holach windowych, a osoby podróżują szybciej. Zwiększa się wygoda obsługi dla administratora systemu KD w budynku, który korzysta z jednego interfejsu w celu zarządzania ww. elementami.
  • Łatwość integracji z innymi systemami. AEOS przechowuje dane użytkowników i ich autoryzacji, więc inne systemy mogą się komunikować z jednym źródłem danych. To skraca czas i ułatwia tworzenie nowych integracji z takimi aplikacjami, jak Smart
    Building czy Visitor Management System.

Aby zaawansowany system windowy działał w zamierzony sposób, musi mieć informacje o użytkownikach, by ich właściwie obsłużyć. Problemem jest, jeśli dane są wprowadzane w dwóch miejscach. W systemie AEOS dane są spójne i zlokalizowane w jednym miejscu. To AEOS identyfikuje użytkowników i przesyła dane do systemu windowego (np. Schindler PORT, Kone Access, Kone ELI czy Compass Plus).


Roger

Zapowiedź wdrożenia systemu KD RVOS

W najbliższych miesiącach do oferty firmy Roger będą stopniowo dodawane elementy nowego systemu kontroli dostępu o nazwie RVOS. W odróżnieniu od oferowanego od kilku lat systemu RACS 5, zaawansowanego funkcjonalnie i przeznaczonego dla sektora projektów KD, system RVOS oferuje podstawowe, powszechnie oczekiwane funkcje kontroli dostępu wymagane w popularnych instalacjach KD.

Zapowiedź wdrożenia systemu KD RVOSRVOS jest systemem hybrydowym złożonym z urządzeń przewodowych i bezprzewodowych. W grupie urządzeń bezprzewodowych znajdują się zasilane bateryjnie zamki mechatroniczne serii VCL-2. Są one montowane na skrzydle drzwi i działają wg formuły offline, w której dane o uprawnieniach dostępu są zapisane na karcie dostępowej użytkownika systemu.

W skład grupy przewodowej wchodzą kontrolery dostępu typu VCT82, VC88 i VC6. Kontroler VCT82 jest montowany na ścianie i zasilany przewodowo, lecz podobnie jak zamek VCL-2 dostęp przyznaje na podstawie uprawnień zapisanych na karcie zbliżeniowej. VC88 oraz VC6 to kontrolery przewodowe online, które raportują zdarzenia w czasie rzeczywistym, a dostęp przyznają na podstawie danych znajdujących się w ich wewnętrznych bazach danych.

Kontroler VC6 obsługuje do sześciu przejść przewodowych i współpracuje z urządzeniami peryferyjnymi wykorzystywanymi w systemie RACS 5 (terminale serii MCT i ekspandery serii MCX).

Kontroler VC88 ma wbudowany czytnik zbliżeniowy i umożliwia kontrolę jednego przejścia, a także pełni funkcję czytnika aktualizującego uprawnienia dostępu zapisane na kartach zbliżeniowych. Jego użycie nie jest obligatoryjne w systemie RVOS, niemniej jego obecność umożliwia automatyczne usuwanie z systemu kart zagubionych, co jest często krytycznym wymaganiem stawianym przed systemem KD. Bez względu na rodzaj urządzenia w systemie RVOS użytkownik posługuje się tą samą kartą zbliżeniową.
W dalszej perspektywie do systemu RVOS planowane jest dodanie tzw. kontrolera nadrzędnego, umożliwiającego zarządzanie systemem za pomocą aplikacji webowej i aplikacji chmurowej służącej do konfiguracji i obsługi systemu.


Salto

Platforma kontroli dostępu SALTO KS

SALTO Systems zostało założone w 2001 r. z zamiarem zrewolucjonizowania, usprawnienia i stworzenia zaawansowanej oraz prostej w obsłudze technologii kontroli dostępu

Platforma kontroli dostępu SALTO KSProdukty takie, jak wirtualna sieć SALTO, gwałtownie przyspieszyły rozwój firmy, która zaopatruje w elektroniczną kontrolę dostępu miliony klientów na całym świecie. Teraz takie zabezpieczenia są w zasięgu każdego dzięki usłudze SALTO KS „Keys as a Service”.
Platforma kontroli dostępu SALTO KS jest idealnym rozwiązaniem m.in. dla osób, które nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na okablowanie budynku lub utrzymywanie własnej serwerowni, a chciałyby np. monitorować zdarzenia w obiekcie zdalnie bądź wydawać klucze mobilne swoim pracownikom czy gościom. SALTO Systems oferuje już nie tylko bezprzewodowe okucia, do których funkcjonowania potrzebny jest jedynie dostęp do Internetu, ale przede wszystkim miejsce w chmurze. Takie połączenie ma wiele zalet.

Kontrola dostępu w chmurze nie wymaga żadnych dodatkowych działań ze strony klienta w celu utrzymania lub zarządzania systemem – dzięki natychmiastowym aktualizacjom i dodatkom jest on zawsze przygotowany i dostosowany do zmieniających się potrzeb użytkowników. Zarządzanie kontrolą dostępu w chmurze jest możliwe z dowolnego miejsca na Ziemi. Niezbędne do tego jest jedynie urządzenie – telefon, tablet lub komputer – z połączeniem internetowym.

Platforma SALTO KS zapewnia monitorowanie stanu urządzeń kontroli dostępu w czasie rzeczywistym i natychmiastowe rozwiązywanie wszelkich problemów. Przyjazny użytkownikowi interfejs, który jest aktualizowany zgodnie z trendami w społecznościach technicznych i mediach, sprawia, że platforma jest bardzo łatwa w użyciu. Nie ma już potrzeby wymiany zamków w przypadku zgubienia lub kradzieży kluczy. Wystarczy zdalnie zablokować istniejące dostępy (tagi, karty bądź klucze mobilne) i wydać nowe.
SALTO KS oznacza rewolucję na rynku kontroli dostępu i sprawia, że staje się ona znacznie prostsza w użyciu niż kiedykolwiek wcześniej.


Winkhaus

Elektroniczna klamka do drzwi wewnętrznych Winkhaus ETB-IM

Bezprzewodowa klamka ETB-IM firmy Winkhaus jest idealnym rozwiązaniem do drzwi w hotelach, biurach i wszędzie tam, gdzie uzasadnienie ma montaż drzwi na kartę zbliżeniową. Klamka może być zastosowana do drzwi wewnętrznych każdego typu wyposażonych w zamek wpuszczany, z funkcją zapadki lub samoryglujący zamek automatyczny. Jej komponenty są zmontowane fabrycznie, by ułatwić instalację.

Elektroniczna klamka do drzwi wewnętrznych Winkhaus ETB-IMMontaż klamki nie wymaga okablowania i nie narusza struktury drzwi, ponieważ nie wymaga frezowania. Równie szybko, za pomocą standardowego narzędzia, można przeprowadzić zmianę kierunku klamki oraz wymianę baterii.
Klamkę ETB-IM można instalować w nowych, a także już działających systemach dostępowych Winkhaus blueSmart.

Kontrolowana jednostronnie klamka ma funkcję otwierania pojedynczego bądź stałego (ustawienie ręczne lub automatyczne). Działa podobnie jak klasyczny szyld drzwiowy, czyli nie na rygiel zamka, ale na jego język. Jeśli klamka jest ustawiona w tryb ręczny, wymagana jest najpierw autoryzacja kluczem, kartą RFID lub brelokiem. Po przyłożeniu identyfikatora do klamki następuje zasprzęglenie zamka, trzpień przenosi napęd na język zamka i w ciągu kilku sekund użytkownik może otworzyć drzwi.
By wyjść z pomieszczenia, wystarczy tylko nacisnąć klamkę zamontowaną po wewnętrznej stronie drzwi. Jeśli zaś klamka jest ustawiona na automatyczny tryb biurowy, wejścia i wyjścia nie muszą być autoryzowane przy każdym użyciu. To komfortowa funkcja w obiektach, gdzie każdorazowa autoryzacja jest zbędna.

Klamka ETB-IM ma wewnętrzny zegar z kalendarzem, można więc elastycznie programować zakres czasowy, w którym będzie spełniała nadaną przez administratora funkcję. Zawiera także pamięć wejść i wyjść, zapamiętuje do 2 tys. zdarzeń. Klamka jest dostępna w kolorach czarnym i białym.


ZKTeco

Nowe zaawansowane rozwiązania do rozpoznawania tablic rejestracyjnych

Firma ZKTeco specjalizuje się w systemach kontroli dostępu i technologiach biometrycznych. Jej europejski oddział opracował łatwą w instalacji i niedrogą kamerę ZK-LPR Car ID z wbudowanym oprogramowaniem do rozpoznawania numerów tablic rejestracyjnych.

Nowe zaawansowane rozwiązania do rozpoznawania tablic rejestracyjnychRozwiązanie to może opcjonalnie integrować kontrolery dostępu ZKTeco, a także urządzenia na szynę DIN lub dowolne urządzenia innej firmy, umożliwiając połączenie między kamerą LPR a systemem zabezpieczeń.

Jak działa system ZK-LPR Car ID w porównaniu z innymi kamerami LPR? Gdy pojazd dojeżdża do punktu kontrolnego, czytnik tablic rejestracyjnych ZK-LPR Car ID przechwytuje obraz wizyjny i przekształca go w dane. Dane te są przetwarzane za pomocą zaawansowanych algorytmów i powiązane z wewnętrzną bazą danych, co pozwala na ultraszybką weryfikację i decyzję dotyczącą wjazdu pojazdu.

Podczas gdy w tradycyjnych systemach LPR najlepszą wydajność osiąga się przy użyciu jednej kamery na pas, LPR ZK-LPR Car ID rozpoznaje tablice rejestracyjne pojazdów poruszających się dwoma różnymi pasami i pozwala określić wjeżdżające lub wyjeżdżające pojazdy na każdym pasie ruchu. ZK-LPR Car ID jest w pełni zintegrowany z modułem parkingowym ZKBioSecurity. Umożliwia też integrację z oprogramowaniem innych firm.

Dzięki ZKBioSecurity można sprawdzić dodatkowe zabezpieczenia, uzyskać dostęp do obrazu z kamery z poziomu oprogramowania i wyświetlić szczegóły dziennika aktywności LPR. W trybie offline kamera LPR pracuje autonomicznie, korzystając z list generowanych przez oprogramowanie ZKBioSecurity. Wyśle każdy przechwycony obraz LPR do katalogu FTP, dzięki czemu wykryte tablice mogą być rozpoznane z poziomu oprogramowania ZKBioSecurity. Rejestrację numerów tablic można zaprogramować w trybie offline.
ZK-LPR Car ID ma trzy tryby wykrywania: wykrywanie wjazdu, wykrywanie ruchu pojazdu i swobodny ruch pojazdu. Odczytuje i rejestruje numery poruszających się pojazdów do prędkości 20 km/h oraz identyfikuje tablice rejestracyjne z ponad 80 krajów.

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.