[Relacja] Spotkanie Schrack Seconet w Jachrance
Analiza współdziałania systemów w obiektach różnego przeznaczenia była głównym punktem kolejnej, VI edycji Ogólnopolskich Dni Zintegrowanych Systemów Bezpieczeństwa Pożarowego – Schrack Seconet i Partnerzy. Dobre praktyki wdrożone m.in. w hali widowiskowo-sportowej, budynku biurowo-usługowym, szpitalu czy obiekcie przemysłowym zaprezentowano 4−5 października 2017 r. w Hotelu Windsor w Jachrance.
Wykłady, odbywające się w poprzednich edycjach w sesjach przedpołudniowych, zostały zastąpione studiami przypadków, na które składały się bloki merytoryczne dot. projektowania, realizacji i eksploatacji systemów zabezpieczeń. Wystąpienia poprzedziły pokaz zadziałania zintegrowanych ze sobą urządzeń, a podsumowaniem każdego studium przypadku była dyskusja ekspercka.
Przez dwa dni szkolenia specjaliści i eksperci przeanalizowali zastosowanie urządzeń do ochrony zdrowia, życia i mienia (w tym procesów technologicznych) w obiektach różnego przeznaczenia. Po południu uczestnicy uczestniczyli w sesjach warsztatowych prowadzonych przez partnerów tegorocznego spotkania.
Słuchacze mieli okazję zapoznać się z najnowszymi wytycznymi dotyczącymi projektowania, instalacji oraz użytkowania takich systemów, jak: SSP, DSO, SUG, BMS, SMS, CCTV (VSS), SKD, przyzywowych i komunikacji, kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła, sterowania oddzieleniami pożarowymi i innymi instalacjami technicznymi obiektu. Zostały poruszone zagadnienia dotyczące m.in.:
- współdziałanie i podział kompetencji między systemem zarządzania bezpieczeństwem pożarowym, automatyką budynku oraz innymi systemami bezpieczeństwa w przypadku wystąpienia różnych zagrożeń w obiekcie budowlanym,
- integracja SSP, DSO i systemu zarządzania bezpieczeństwem pożarowym – sterowanie automatyczne i ręczne, zarządzanie ewakuacją,
- przypadki specjalnych zastosowań systemów bezpieczeństwa,
- sterowanie i zasilanie urządzeń automatyki pożarowej,
- systemy sterowania i układy zasilania zapewniające ciągłość działania krytycznych procesów i systemów,
- specjalne rozwiązania detekcji pożaru (wczesna detekcja: dymu, płomienia, ciepła),
- gaszenie jedno- i wielostrefowe,
- zintegrowane systemy SSP i SUG,
- współpraca z urządzeniami automatyki pożarowej,
- zdalne zarządzanie systemami bezpieczeństwa.
Poszczególne przypadki omawiali eksperci z instytucji badawczych i specjalistycznych uczelni technicznych oraz niezależni eksperci, zajmujący się problematyką bezpieczeństwa i ewakuacji.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu ze spotkania.
Fot. Iwona Krawiec