#Działy tematyczne #Pasek TOP NEWS #TOP50 Security

Security 50 – technologie, które dominowały w 2021 r.

Człowiek patrzący na logo raportu Security 50

William Pao
a&s International


W roku 2021 obserwowaliśmy znaczny wzrost zainteresowania nowymi technologiami. Największym popytem cieszyły się rozwiązania w chmurze. Prognozuje się, że ten poziom w najbliższym czasie się utrzyma. Ale czy chmura jest panaceum na bieżące wyzwania związane z bezpieczeństwem użytkowników? Czy to idealna technologia, która sprawi, że problemy użytkowników znikną?

Wykorzystanie chmury w zastosowaniach security, w formie dozoru wizyjnego jako usługi lub kontroli dostępu jako usługi, nabiera tempa. Według prognoz MarketsandMarkets wydatki na usługi VSaaS wzrosną z 2,2 mld USD w 2020 r. do 4,7 mld USD do 2025 r., przy CAGR wynoszącym 16%.

Rzeczywiście, wielu użytkowników przeniosło się do chmury ze względu na różne korzyści. – Model VSaaS zmniejsza koszty użytkowników, upraszcza zarządzanie aplikacjami i sprawia, że infrastruktura jest bardziej elastyczna. Sprawdza się nie tylko w scentralizowanym dozorze wizyjnym, ale także w centralizowanym zarządzaniu obsługą i konserwacją urządzeń oraz scentralizowanym przetwarzaniu sygnałów alarmowych – mówi Pan Lingyu, dyrektor produktu VSaaS w Dahua Technology.

– VSaaS sprawia, że użytkownicy końcowi ze wszystkich branż, bez względu na wielkość firmy, mogą posiadać zaawansowane rozwiązanie dozorowe, które zaspokoi potrzeby w zakresie bezpieczeństwa, a przy tym jest łatwe w utrzymaniu w dłuższej perspektywie i może okazać się najbardziej opłacalne w całym cyklu życia systemu zabezpieczeń. Model partnerstwa i usług, jakie VSaaS udostępnia użytkownikom końcowym, producentom i integratorom, tworzy również znacznie trwalsze relacje i wskaźniki zwrotu z inwestycji, zapewniając jednocześnie klientom dostęp do najlepszych funkcji, dopasowanych do ich działalności. Klienci wiedzą, że zaufany partner jest tam, aby ich wspierać, jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy lub obawy – podkreśla Danielle VanZandt, analityk branżowy ds. bezpieczeństwa we Frost and Sullivan.

Co więcej, wdrażanie chmury przyspieszyła pandemia.
– Migracja do chmury na potrzeby analizy danych i kryminalistyki odbyła się szybciej, niż się spodziewałem. Pandemia zmusiła firmy do monitorowania wskaźników obłożenia budynków, rozmieszczenia miejsc siedzących i wielu innych tematów związanych ze zdrowiem. Ogólnie rzecz biorąc, chmura pozwoliła na szybszy rozwój tych produktów oraz szybszą dystrybucję i dostęp do nich – wyjaśnia Jason Glover, wiceprezes ds. sprzedaży w BCD.

– VSaaS nie jest koncepcją nową, od wielu lat jest stosowana w branży zabezpieczeń. W ostatnim czasie stała się znacznie bardziej popularna, ponieważ pandemia wymusiła działania online. Wdrażanie VSaaS przyspieszył również rozwój mobilnego Internetu, technologii IoT i 5G – mówi Keen Yao, wiceprezes Hikvision. – Oparta na chmurze usługa VSaaS umożliwia użytkownikom przeglądanie zdarzeń alarmowych w czasie rzeczywistym za pośrednictwem aplikacji i wykonywanie zdalnych zadań inspekcyjnych. Daje to ogromne korzyści w zakresie wydajności, elastyczności, opłacalności i bezpieczeństwa. Od rynków małych firm aż po poziom przedsiębiorstw widzimy znaczny wzrost firm korzystających z VSaaS.

Popularność chmury wzrasta, ale czy to panaceum na wszystkie wyzwania związane z bezpieczeństwem?

Większe zainteresowanie nie oznacza, że chmura jest idealnym rozwiązaniem, które zaspokaja wszystkie potrzeby użytkowników. Faktycznie, niedawne badanie asmag.com Technologie, które wpływają na bezpieczeństwo pokazało, że VSaaS plasuje się tylko nieznacznie powyżej średniego poziomu przydatności i dojrzałości.

– Oferta chmurowa uznanych głównych dostawców monitoringu wizyjnego zazwyczaj stanowi niewielką część ich działalności. Specjalistyczne oferty od nowych dostawców dopiero zaczynają konkurować z dawnymi rozwiązaniami. Obecnie uważamy, że wiele ofert dozoru wizyjnego w chmurze jeszcze nie dojrzało do potrzeb rynku – twierdzą Josh Woodhouse, główny analityk i założyciel Novaira Insights, oraz Jon Cropley, główny analityk w Novaira Insights.

Człowiek wspinający się po drabinie do chmurChmura ma potencjał wysokiego wzrostu, ale małą bazę dostawców. Istnieją pewne wyzwania związane z wdrażaniem rozwiązań chmurowych. Przechowywanie nagrań w chmurze przez długi czas, zgodnie z wymaganiami branży, może być dość kosztowne, nie wspominając o tym, że niektóre branże nawet nie zezwalają na zdalne przechowywanie. Istnieją też obawy dotyczące ochrony danych osobowych i cyberbezpieczeństwa.

– Obawy związane z cyberbezpieczeństwem monitoringu wizyjnego w chmurze zostały spotęgowane włamaniem się hakerów do 150 tys. kamer Verkada wiosną 2021 r. – mówi Joon Jun, prezes IDIS Global Business Division. – Jest również sporo innych problemów do pokonania, ponieważ większość dostawców VSaaS oferuje tylko niewielką gamę kamer 2-Mpix, które nie nadają się do każdego zastosowania. Przykładowo kamera 2-Mpix z obiektywem typu rybie oko lub kamera panoramiczna nie zapewnią menedżerom ds. bezpieczeństwa wydajności potrzebnej do niezawodnej detekcji, rozpoznania i identyfikacji przestępcy. Brak specjalistycznych kamer, a także bardziej popularnych obecnie modeli, takich jak 5-Mpix i 8-Mpix PTZ, ograniczy wdrożenia do zastosowań wewnętrznych, które nie wymagają pokrycia rozległych obszarów.

W rezultacie dla wielu użytkowników najlepszym wyborem stały się rozwiązania hybrydowe. – Rozwiązania hybrydowe najlepiej wykorzystują chmurę, środowiska on-premise i edge computing w odniesieniu do potrzeb klienta. Wiele czynników będzie wpływać na jego decyzję. Specyficzny charakter i funkcjonalność potrzebna w rozwiązaniach bezpieczeństwa, polityka i regulacje dotyczące przetwarzania i ochrony danych, cyberbezpieczeństwo, zasoby systemu, zarządzanie i konserwacja oraz wiele innych kwestii będzie wpływało na wybór najbardziej odpowiedniego połączenia środowisk pracy. Wierzymy, że większość rozwiązań dozoru wizyjnego będzie oparta na modelu hybrydowym – podkreśla Ray Mauritsson, dyrektor generalny Axis Communications.

W tym kontekście większość ekosystemu kontroli dostępu opiera się na formie rozwiązania chmury hybrydowej.
– Na przykład udostępnianie urządzeń odbywa się poprzez chmurę, podobnie jak dystrybucja oprogramowania. Kontrola i zarządzanie dostępem są zwykle wdrażane częściowo lokalnie, częściowo w chmurze. Najważniejsze są niewielkie opóźnienia i wysoka niezawodność, ale coraz istotniejsze stają się również zdalne monitorowanie, kontrola i analityka. Nasze platformy są otwarte na obsługę tych i innych modeli pracy – mówi Vince Wenos, SVP i CTO Allegion.

Zapewne model chmury hybrydowej nie straci na popularności w najbliższych latach. – Rozwiązania oparte na chmurze już się pojawiły i będą się rozwijać. Myślę, że niektóre przepisy prawa i zasady korzystania z chmury należy zweryfikować. W niektórych sektorach wertykalnych nie wolno przenosić danych z systemu dozoru wizyjnego do chmury. Nie oznacza to jednak, że nie można zarządzać tymi systemami przez chmurę. Wierzę, że zarządzanie katalogami, użytkownikami itp. przeniesie się do chmury, a cała pamięć masowa pozostanie na razie na miejscu – wyjaśnia J. Glover.

Inne istotne trendy technologiczne

Oprócz chmury na rynku zabezpieczeń technicznych w 2021 r. stosowano szerzej także inne technologie, które będą wpływać na bezpieczeństwo w najbliższym czasie. Oto one.

AI w monitoringu wizyjnym

W badaniu asmag.com sztuczna inteligencja (AI) zajmuje wysoką pozycję pod względem zarówno dojrzałości, jak i przydatności. Przewiduje się, że zainteresowanie użytkowników nie osłabnie. – Zainteresowanie rozwiązaniami sztucznej inteligencji w dozorze wizyjnym znacznie wzrosło od 2019 r. Z powodu zamknięcia lub tylko częściowego otwarcia wielu obiektów menedżerowie ds. bezpieczeństwa mieli więcej czasu na ocenę oprogramowania opartego na AI i głębokim uczeniu się. Wcześniejsze zastosowania były hamowane przez przedwczesne premiery, a niektórzy dostawcy przesadzili z obietnicami. Ale dzisiaj algorytmy znacznie się poprawiły – mówi J. Jun. – Przykładowo, kiedy po raz pierwszy wprowadziliśmy nasze rozwiązanie AI, osiągaliśmy dokładność 96–97%. Dziś najnowsza wersja IDIS Deep Learning Analytics zapewnia 98-proc. precyzję. Na początku 2021 r. nasi integratorzy systemów i użytkownicy końcowi wyrazili przekonanie, że sztuczna inteligencja nie tylko usprawni operacje związane z bezpieczeństwem, ale także będzie w stanie zapewnić dodatkową wartość wielu interesariuszom.

Popyt na sztuczną inteligencję zwiększył się w ostatnich latach i ta tendencja ma się utrzymać również w 2022 r. – Implementacje AI w urządzeniach końcowych, brzegowych i chmurowych zwiększy popyt na nie w pokrewnych dziedzinach i różnych branżach. Wraz z ewolucją technologii analityka oparta na AI będzie stopniowo implementowana w produktach z coraz niższej półki, co z pewnością ucieszy użytkowników – zapowiada Yin Jun, wiceprezes centrum badawczo-rozwojowego w Dahua Technology.

AI, a dokładniej głębokie uczenie się, to bez wątpienia dziedzina, która napędza rozwój innowacji, na którą istnieje znaczne zapotrzebowanie. Korzyści płynące z głębokiego uczenia się nie tylko zwiększą możliwości rozwiązań dozorowych zaprojektowanych z myślą o bezpieczeństwie i ochronie, ale także otworzą nowe zastosowania w zakresie wydajności operacyjnej i skuteczności – prognozuje R. Mauritsson.

Coraz częściej sztuczna inteligencja będzie implementowana w urządzeniach brzegowych, napędzana przez bardziej wydajne układy SoC kamer obsługujących złożone algorytmy. – W systemach zabezpieczeń popularne stają się aplikacje AI umożliwiające np. automatyczne rozpoznawanie tablic rejestracyjnych, ostrzeganie o zdarzeniach, zliczanie osób, tworzenie map ciepła, wykrywanie nieprawidłowego parkowania, kasków na głowie, a także wiele innych. Dzięki szybszemu przetwarzaniu w urządzeniach brzegowych i zoptymalizowanym algorytmom sztucznej inteligencji upowszechni się wykorzystanie kamer dozorowych do bardziej inteligentnych zadań – mówi Yao.

Najnowsza generacja chipsetów, które będą szerzej dostępne na rynku w 2022 r., pozwalają na większe przetwarzanie w urządzeniach brzegowych. Niektórzy dostawcy zintegrowali już te chipsety z najnowszymi liniami kamer. Inni wkrótce pójdą w ich ślady. Nadal rozwija się środowisko systemowe, umożliwiające instalowanie w kamerach różnych aplikacji opartych na AI. To nie jest nowa koncepcja. Jednak poprawa wydajności analityki w połączeniu z większymi możliwościami przetwarzania najnowszych chipsetów sprawia, że koncepcja ta staje się atrakcyjniejsza dla integratorów i użytkowników końcowych – podkreślają Woodhouse i Cropley.

Technologie bezdotykowe

Rozwiązania bezdotykowe cieszą się wzmożonym popytem ze względu na nadal odczuwalne skutki pandemii. – Identyfikacja biometryczna i inne technologie bezdotykowe były bardziej popularne przez cały 2021 rok, gdyż wielu użytkowników końcowych zaczęło opracowywać swoje strategie powrotu do pracy i zrestartowania wielu unormowanych operacji w dobie pandemii – wyjaśnia VanZandt. – Zmiana nastrojów klientów z dala od miejsc pracy, a także wzrost liczby zdalnych operacji i zarządzania stworzyły również nowe modele operacyjne dla wewnętrznych zespołów bezpieczeństwa poprzez zintegrowane operacje zarówno zdalne, jak i na miejscu.

Cyberbezpieczeństwo

W badaniu asmag.com cyberbezpieczeństwo i związane z nim rozwiązania również znalazły się wysoko. – Wraz z nasileniem się ataków ransomware i killware cała branża będzie musiała zwiększyć wysiłki na rzecz ochrony systemów, urządzeń i klientów. O ile technologie bezpieczeństwa chmury i sieci rozwijają się i są szybko wdrażane, o tyle cyberzabezpieczenia na poziomie urządzeń i systemów zabezpieczeń mogą w 2022 r. pozostać daleko w tyle. Wbudowane uwierzytelnianie sprzętowe i technologie potrzebne do jego zapewnienia staną się znacznie bardziej powszechne w ciągu najbliższych kilku lat – mówi V. Wenos.

Człowiek stojący przed schodami– Coraz większy nacisk musi zostać położony na bezpieczeństwo i ochronę danych. Liczba cyberataków rośnie, a szkody nimi wywołane są teraz ogromne. Tutaj widzę rolę
MOBOTIX jako pioniera w branży. Cyberbezpieczeństwo „Made in Germany” jest częścią DNA naszej firmy – informuje Thomas Lausten, dyrektor generalny MOBOTIX. – Cyberbezpieczeństwo ma najwyższy priorytet w MOBOTIX. Jest realizowane i wdrażane w całej koncepcji MOBOTIX Cactus. Elementarne dla nas jest również bezpieczeństwo danych w odniesieniu do niemieckiej ustawy o ochronie danych osobowych (DSGVO).

Cyfryzacja i integracja

Ważne są technologie, które rozszerzają zastosowanie systemów dozoru wizyjnego poza systemy zabezpieczeń. – Analityka wizyjna jest typowym przykładem, jednak specjalistyczne urządzenia IoT też mają do odegrania dużą rolę na rynku. Przykładowo zintegrowanie czujników (IoT) parametrów środowiskowych z systemem dozoru wizyjnego wniesie nowe typy danych, co w efekcie przyniesie nowe zastosowania i dodatkowe wartości – zapowiadają J. Woodhouse i J. Cropley.

Ten trend do integracji również ma związek z pandemią, która zmusiła użytkowników do ograniczenia pracochłonnych procesów i cyfrowego modelu pracy. – Nic dziwnego, że na całym świecie istnieje zapotrzebowanie na integrację różnych systemów zabezpieczeń, m.in. wykrywania intruzów, sygnalizacji pożarowej, bezdotykowej kontroli dostępu i zarządzania gośćmi, z popularnymi bazami danych, takimi jak Microsoft
Active Directory, a także systemami specyficznymi dla danego sektora, np. point-of-sale (POS) w handlu detalicznym, logistyki i operacji produkcyjnych – mówi Jun.

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.