Szukasz prawdziwych targów zabezpieczeń? Jedź do Mediolanu!
Relacja z Mediolanu
Jan T. Grusznic
Sicurezza – targi zabezpieczeń w Mediolanie, jako nieliczne z tych organizowanych w Europie, zaliczyły dwucyfrowy wzrost odwiedzających w stosunku do poprzedniej edycji: 619 wystawców z 37 krajów, 28 629 odwiedzającym. Pod względem liczb Sicurezza przypomina nasze rodzime targi z jednym zastrzeżeniem: wydarzenie w Mediolanie dotyczy tylko systemów bezpieczeństwa. To, co niepowtarzalne, to udzielający się włoski temperament uczestników wydarzenia zachęcający do gorących dyskusji (oczywiście przy aromatycznej kawie), wymiany doświadczeń i otwartości na nowe koncepcje.
Tematem przewodnim trzech dni targów była ewolucja systemów zabezpieczeń i automatyki budynkowej oraz aktualizacje scenariuszy bezpieczeństwa. Integracja i AI stanowiły mocne akcenty na wielu stoiskach, ukazując dalszy stabilny rozwój naszego rynku w tym kierunku. Obok prezentowanych rozwiązań na styku AI + IoT + chmura coraz ważniejsze wydawały się być elementy wykonawcze, jak zamki czy systemy sterowania napędami. Od ich sprawnego działania bowiem zależy powodzenie wykonania całego scenariusza bezpieczeństwa. Dlatego nie dziwiło, że prezentowane na targach Sicurezza sterowniki to skomplikowane układy zasilane technologią IoT zbierającą informacje o stanie zużycia poszczególnych elementów, aby móc na czas zareagować i wymienić element przed jego usterką.
W strefie Expo dotyczącej inteligentnych miast można było podziwiać ścisłą współpracę pomiędzy ościennymi technologiami, która wyeliminowała problemy, z jakimi jeszcze niedawno przyszło nam się mierzyć na różnych rynkach wertykalnych. Systemy sterujące przepływem ludzi, automatyzacja budynków, systemy telewizji dozorowej, rozwiązania oszczędzające energię, systemy audio-wideo, platformy chmurowe i telekomunikacja (w tym przede wszystkimi testowana we Włoszech technologia 5G) były ukazane jako części jednego, dynamicznego systemu opartego na skutecznym wykorzystaniu tzw. Big Data.
Sicurezza to też świetne miejsce do wymiany doświadczeń i nauki. Bogata oferta ponad 100 konferencji oszałamiała tym bardziej, że na większość z nich ciężko było znaleźć wolne miejsca. Zainteresowanie wśród odwiedzających wzbudziła również debiutująca Cyber Arena, nowa strefa wystawiennicza, szkoleniowa i informacyjna, zaprojektowana w taki sposób, aby pomóc firmom w jak najlepszym zarządzaniu zagrożeniami IT.