Strona główna Raporty TOP 50 – trendy technologiczne na rok 2019

TOP 50 – trendy technologiczne na rok 2019

U progu 2019 r. wiele osób zastanawia się, które technologie w branży security będą zyskiwały na popularności. Przedstawiciele firm notowanych w zestawieniu TOP 50 Security podali swoje typy.

Cyberbezpieczeństwo
Gorącym tematem w 2019 r. nadal będzie cyberbezpieczeństwo. Przez amerykańską organizację SIA (Security Industry Association) zostało ono uznane za numer jeden w rankingu 10 megatrendów, które mają kształtować branżę security w przyszłym roku. W obliczu cyberzagrożeń skierowanych przeciwko urządzeniom security, coraz częściej działającym w sieci, ich dostawcy muszą zapewnić, że rozwiązania są odporne na ataki. – W 2019 r. cyberbezpieczeństwo będzie nadal głównym ważnym tematem, a stopień odporności na ataki stanie się kluczowym aspektem rozwoju produktów – uważa John Distelzweig z FLIR Systems.

AI/Analityka
Sztuczna inteligencja i zaawansowana analityka również zdominują obszar security. – Sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe oraz głębokie uczenie nadal będą wyznaczały kierunek rozwoju technologicznego, który przyniesie radykalną poprawę wydajności i zwiększy możliwości systemów zabezpieczeń – przewiduje Dror Sharon z Magal Security Systems. – W niektórych produktach zaimplementowaliśmy wyrafinowane procesy klasyfikacji, zwiększając ich wydajność i dostarczając użytkownikom dodatkowe informacje.

Ochrona prywatności użytkowników i danych
Rozwój technologii sztucznej inteligencji wywołuje poważny problem związany z wykorzystywaniem i ochroną danych osobowych. – W branży sporo dyskutuje się na temat sztucznej inteligencji i głębokiego uczenia. Przewidujemy, że presja na ochronę prywatności będzie coraz większa. Rozwiązanie tego problemu i wykorzystywania danych osobowych będą jednym z najważniejszych aspektów rozwoju biznesu – uważa Ray Mauritsson z Axis Communications.

Edge Computing
Z technologiami sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego ściśle wiąże się zarówno przetwarzanie danych w urządzeniach brzegowych sieci o coraz większej mocy obliczeniowej mogącej już obsłużyć złożone algorytmy, jak i przetwarzanie w chmurze w celu wykorzystania wszystkich gromadzonych danych. – Edge Computing będzie rozwijany dzięki „inteligentniejszym” urządzeniom brzegowym. W całej branży będzie też większa akceptacja dla rozwiązań chmurowych, m.in. bardziej inteligentnego przetwarzania w chmurze do głębszej analizy zdarzeń – zapowiada J. Distelzweig z FLIR Systems.

Uwierzytelnianie mobilne
W obszarze kontroli dostępu akceptację rynku będą zyskiwały systemy bezprzewodowe oraz poświadczenia mobilne. – Uwierzytelnianie przy użyciu smartfonu zamiast plastikowej karty wydaje się atrakcyjniejsze. Przykładowo, nasze rozwiązanie SMARTair Openow zostało wdrożone w jednym z największych amerykańskich kampusów uniwersyteckich oraz w przestrzeniach współdzielonych w Hiszpanii. W Finlandii Abloy wprowadził bezprzewodowe zamki Pulse z własnym zasilaniem energią kinetyczną obrotu klucza. Oba rozwiązania są przełomowe, więc usłyszymy o nich więcej w 2019 r. i w kolejnych latach – twierdzi Thomas Schulz, dyrektor ds. marketingu i komunikacji w Digital and Access Solutions w ASSA ABLOY.

Wciąż jest potencjał
W perspektywie krótkoterminowej obecna dynamika rozwoju globalnego rynku security nie powinna zwolnić. Coraz więcej użytkowników stosuje rozwiązania security w swojej działalności zarówno związanej z ochroną osób i mienia, jak i z nią niezwiązanej. Umacnia się wykorzystanie zaawansowanej analityki i sztucznej inteligencji, które zapewniają użytkownikom większą proaktywność i skuteczność. Wszystko to, w połączeniu z dobrymi wynikami ekonomicznymi w różnych regionach świata, powinno mieć w nadchodzących latach pozytywny wpływ na branżę zabezpieczeń technicznych.