Zaawansowane rozwiązania Hikvision dla transportu
Piotr Świder
Business Development Manager
Firmie Hikvision udało się zbudować mocną pozycję na rynku transportu, mamy coraz więcej wdrożeń w Polsce i na świecie, a nasze kamery i rejestratory zapewniają dziś bezpieczeństwo w kilkunastu polskich miastach.
Użytkownicy bardzo sobie chwalą ich niezawodność i wysoką jakość nagrań wideo. Szczególnie dobre recenzje zebrała, mająca premierę w zeszłym roku, kamera Hikvision 2XM6726FWD. Zastosowaliśmy w niej zupełnie nową konstrukcję obudowy (IK10 i IP67), która dzięki odizolowaniu doświetlacza podczerwieni od obiektywu niweluje pojawiające się odblaski. Świetnie radzi sobie w dzień i w nocy, ma WDR 120 dB, dzięki czemu nie ma problemu z prześwietleniami w obrazie.
W 2019 r. spodziewamy się kolejnych dużych inwestycji w sektorze transportu publicznego, infrastruktury transportowej i logistyki. Dlaczego inwestycje w zabezpieczenia w tym segmencie stały się tak istotne? Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista, ale jednocześnie złożona.
Po pierwsze system monitoringu wizyjnego, pełniąc funkcję prewencyjną, zapewnia bezpieczeństwo pasażerom i kierowcy. Według badań monitoring w pojazdach komunikacji miejskiej stał się wręcz pożądany przez pasażerów. W ostatnich latach istotnie spadła liczba przestępstw i wykroczeń w komunikacji miejskiej. To poczucie bezpieczeństwa wpływa bezpośrednio na decyzję o zamianie środka transportu np. z samochodu na tramwaj czy autobus. A to ma niewątpliwie przełożenie na jakość powietrza w miejscach, w których żyjemy.
Po drugie pozwala optymalizować koszty związane z transportem. Na przykład dzięki zastosowaniu kamer z funkcją zliczania pasażerów trasy i połączenia mogą być wykorzystywane w sposób bardziej efektywny niż do tej pory. Instalacja tego typu systemu znacząco ułatwia podjęcie decyzji o optymalizacji siatki połączeń w mieście przez operatora. Konstrukcja kamer IDS-2XM6810F umożliwia ich instalowanie bezpośrednio nad wejściami do pojazdu. Jesteśmy w stanie liczyć dokładnie wsiadających i wysiadających pasażerów na konkretnych przystankach. Są to niewątpliwie bardzo użyteczne dane.
Kolejnym aspektem jest postrzeganie miasta przez turystów. Ludzie przy wyborze miejsca, które chcieliby odwiedzić, oprócz takich walorów, jak historia, pogoda, rozrywka i inne atrakcje, biorą pod uwagę również poczucie bezpieczeństwa. W takich ośrodkach, jak Warszawa, Gdańsk, Wrocław czy Kraków, monitoring wizyjny w środkach komunikacji miejskiej wpływa na postrzeganie miasta jako przyjaznego dla turysty. Corocznie przyjeżdża ich do Polski coraz więcej, m.in. ze względu na to, że czują się bezpiecznie.
Więcej pasażerów korzystających z transportu publicznego to nowe wyzwania. Może się wkrótce okazać, iż ilość danych i zarejestrowanego materiału jest tak duża, że standardowy system monitoringu nie wystarczy. Będziemy zatem poszukiwać nowych rozwiązań z zaawansowaną analityką, np. rozpoznawanie twarzy czy obserwacja zachowania kierowcy pojazdu, by móc sprawnie reagować przed wystąpieniem zagrożenia i skutecznie je eliminować. Potrafimy rozpoznawać takie zdarzenia, jak rozmowa kierowcy przez telefon, palenie papierosów czy nawet zmęczenie prowadzącego – a więc czynniki, które mają zdecydowany wpływ na bezpieczeństwo nie tylko pasażerów, ale i wszystkich uczestników ruchu.
Hikvision ma już gotowe rozwiązania oparte na technologii głębokiego uczenia, które mogą znaleźć zastosowanie na rynku transportu i logistyki. W tym roku zamierza przeznaczyć spore środki na badania i rozwój produktów (hardware i software) dedykowanych temu rynkowi wertykalnemu.
Hikvision Poland
ul. Krakowiaków 50, 02-255 Warszawa
tel. 22 460 01 50, faks 22 464 32 11
e-mail: info.pl@hikvision.com