#Kontrola dostępu #Sygnalizacja włamania i napadu #Telewizja dozorowa

Zasilacze buforowe w elektronicznych systemach zabezpieczeń

Elektroniczne systemy zabezpieczeń wymagają urządzeń gwarantujących ciągłość zasilania na wypadek przerw w dostawie energii elektrycznej – nawet przez wiele godzin. W tym celu stosuje się zasilacze buforowe. Wśród nich największą efektywność mają konstrukcje z bezpośrednim przetwarzaniem napięcia sieciowego.

Urządzenia te, wyposażone w przetwornicę impulsową, obniżają napięcie sieciowe i dostosowują je do wymagań danej instalacji. W razie potrzeby wykorzystują akumulatory zewnętrzne, jako awaryjne źródło prądu stałego. Gdy układ jest podłączony do sieci, są one ładowane i utrzymywane w stanie gotowości. W momencie zaniku prądu zgromadzona w nich energia jest kierowana na wyjście zasilające.

Niezawodne i uniwersalne
Doskonałym przykładem impulsowych zasilaczy buforowych są nowe, uniwersalne modele firmy SATEL: APS-1412 oraz APS-724. Jednostki te różnią się między sobą napięciem wyjściowym – 12 V DC w pierwszym przypadku i 24 V DC w drugim. Umożliwia to wybór urządzenia o napięciu odpowiednim dla docelowej instalacji: SSWiN, CCTV, domofonowej, kontroli dostępu, automatyki budynkowej i wielu innych.

Wysoka sprawność energetyczna
Opisywane urządzenia zasilające mają wysoką sprawność energetyczną przekraczającą 90%. Optymalizacja konstrukcji, w tym zastosowanie wysokosprawnych podzespołów, przekłada się na niską emisję ciepła – nie jest wymagane dodatkowe chłodzenie.

Wydajność prądowa
Nowe zasilacze SATEL dysponują również dużą wydajnością prądową. W odniesieniu do APS-1412 jest to 14 A (bez akumulatorów) lub 12 A (zasilanie urządzeń) i 2 A (ładowanie akumulatora), a dla modelu APS-724: 7 A lub 6 A i 1 A. Takie parametry umożliwiają włączenie do systemu elementów charakteryzujących się dużym poborem prądu. Przykładowo, instalacja CCTV wykorzystująca pojedynczy
APS-1412 może obejmować do 50 kamer zasilanych prądem do 250 mA.

Stabilne parametry pracy
Wysoka sprawność energetyczna i wydajność prądowa idą w parze z bardzo dobrymi, stabilnymi parametrami pracy obu zasilaczy nawet przy dużych wahaniach napięcia. Wynika to z zastosowania filtrów przeciwzakłóceniowych (na wejściu i wyjściu) oraz aktywnego układu korekcji współczynnika mocy (nawet do 0,99). Ponadto precyzyjna regulacja napięcia, kontrola stanu naładowania akumulatora (z pomiarem rezystancji wewnętrznej), a także funkcja automatycznego odłączenia w przypadku nadmiernego rozładowania przedłużają żywotność awaryjnego źródła zasilania bez ryzyka jego uszkodzenia.
Wysoki poziom bezpieczeństwa zapewniają również zabezpieczenia: przeciwprzeciążeniowe (OCP) i przeciwzwarciowe (SCP).

Sygnalizacja LED
APS-1412 oraz APS-724 są wyposażone w cztery diody LED sygnalizujące statusy: wyjścia zasilania, akumulatora, zasilania AC oraz zbyt wysoką temperaturę zasilacza. Wykryte awarie są także sygnalizowane na wyjściach typu OC, którym można przypisać dodatkową funkcjonalność, np. w ramach systemu automatyki budynkowej.
Model APS-1412 umożliwia ponadto integrację z wybranymi ekspanderami, modułami komunikacyjnymi czy centralą kontroli dostępu – firmy SATEL – posiadającymi złącze APS. Mogą one odbierać od zasilacza informacje o jego stanie, a także podłączonego akumulatora.

Zgodność z normami
APS-1412 oraz ASP-724 są zgodne z normami: EN 55011 Class B, w zakresie poziomu przewodzonych i promieniowanych zakłóceń EMI, oraz EN 60950-1 (bezpieczeństwo). APS-1412 spełnia również wymagania Grade 2 z katalogu regulacji EN 50131-3.

SATEL
ul. Budowlanych 66
80-298 Gdańsk
www.satel.pl

Zasilacze buforowe w elektronicznych systemach zabezpieczeń

SLIM LINE – nowe oblicze detekcji ruchu

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.